Psychológ Jasper Smits sa venuje liečbe úzkosti a depresie. Jeho metóda nestojí nič a navyše nemá vedľajšie účinky, ktoré trápia pacientov užívajúcich antidepresíva, ako sú poruchy spánku, vracanie či váhové výkyvy. Ide o obyčajný pohyb.
Smits, ktorý prednáša na Južnej metodistickej univerzite v Dallase hovorí, že depresívni pacienti pocítia vplyv cvičenia už po polhodine, takže depresie potom prestáva byť prekážkou aktivite a stane sa dôvodom k ďalšiemu cvičeniu. Účinky sú tu rýchlejšie a jasnejšie dôkazy ako napríklad u pacientov, ktorí sa pohybom snažia znížiť váhu.
Zatiaľ nie je jasno v tom, u koho cvičenia na depresiu zaberá a v akej dávke. V knihe Cvičením proti úzkosti a poruchám nálady Smits s kolegom Michaelom Ottom odporúča miernu polhodinovú záťaž päťkrát týždenne alebo intenzívne polhodinové cvičenie trikrát týždenne. To sú overené fungujúce dávky. "Nedokážeme povedať, že čím viac, tým lepšie. Je možné, že efektívnejšie by bolo menej, ale my to naozaj nevieme," povedal Smits. Nie je ani jasné, či na depresiu pôsobí aj taký pohyb ako treba vzpieranie, ani či je cvičenie účinné v prípade ťažkých depresií. Pokračovanie...