McCain bol počas prezidentskej debaty šokujúco slabý

John McCain a Barack Obama stáli v utorok večer spoločne na pódiu a pred miliónmi televíznych divákov odpovedali na otázky nerozhodnutých voličov z publika. Politickí komentátori CNN hodnotili McCainov výkon negatívne, aj keď s istou opatrnosťou. Avšak berúc do úvahy, že toto mal byť prelomový moment McCainovej prezidentskej kampane, vo formáte, ktorý sám uprednostňuje, bol jeho výkon poľutovaniahodne slabý. Republikánsky politik siahol po trikoch, ktoré zaberajú pri jeho presvedčených priaznivcoch, aj keď sa mal zapáčiť nezávislým. Podľa divákov vyhral McCain nad Obamom iba v jednej jedinej kategórii – pôsobil ako typický politik.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu
(zdroj: AP)

Tento debatný formát navrhol a intenzívne obhajoval John McCain a preto sa očakávalo, že večer bude patriť jemu. Samotní republikánski stratégovia však priznali, že utorkový večer patril Obamovi, a že McCain nepredal republikánsku prezidentúru nezávislým voličom, bez podpory ktorých voľby vyhrať nemôže. McCainovo debatné vystúpenie bolo celkovo relatívne slabé, na kriticky nízku úroveň ho však stiahlo niekoľko nemiestnych momentov. Obama bol "tamten"

Obrázok blogu

„Viete kto za to hlasoval? Možno by ste sa to nikdy nedozvedeli. Tamten," ohlásil s úsmevom McCain, ukazujúc pritom na senátora Obamu. Jeho osobná averzia voči demokratickému oponentovi je verejnosti známa. Toto v angličtine pomerne nešťastne (a potenciálne rasisticky) znejúce vyjadrenie "that one" sa však určite ocitne v sieni slávy McCainových výrokov, podobne ako jeho tvrdenie o pevných základoch ekonomiky vyslovené iba niekoľko hodín predtým, ako Dow Jones Industrial dosiahol historický prepad. Obávam sa, že väčšina divákov v tej chvíli úplne zabudla, že McCain hovoril o hlasovaní Obamu za zákon s niekoľkými "darčekmi" pre ropné spoločnosti, proti ktorým dnes demokrat tak silno bojuje. Tak či onak, Obamov tím mal v tom momente vo vrecku hodnotný argument pre svoju misiu vykresliť McCaina ako nevyrovnaného politika.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

McCainov vek bol vizuálnym hendikepom
McCainov zdravotný stav a pokročilý vek je pre nezávislých voličov nezanedbateľnou otázkou. Pomerne rušivo pôsobil moment, keď McCain požiadal moderátora o zopakovanie troch priorít (energetická politika, zdravotníctvo, sociálne dávky), ktoré mal zoradiť podľa poradia dôležitosti. McCain si tieto tri body musel zapísať. Želanému preskupovaniu nezávislých voličov smerom k McCainovi nenahráva ani skutočnosť, že viceprezidentkou a prípadnou prezidentkou by sa v prípade najhoršieho mala stať mladá politička Sarah Palinová, ktorá však zatiaľ nemala ani jednu tlačovú konferenciu, a ktorú považuje 51 percent Američanov za nepripravenú. A toto číslo rastie.
John McCain má 72 rokov a jeho pohyb na pódiu bol neporovnateľne ťažkopádnejší ako vystupovanie Obamu. Jeho priaznivci pripomínajú, že na McCainovej postave je potrebné vidieť nielen vek, ale aj vojnové zranenia. Mimovoľné vnímanie reči tela je však inštinkt, ktorému voliči ani analytici nedokážu zabrániť. Historicky prvú televíznu debatu vyhral podľa divákov opálený a upravený Kennedy. Rozhlasoví poslucháči, ktorí žiadneho z kandidátov nevideli, naopak za víťaza označili Nixona, ktorý odmietol make-up a počas debaty sa potil. Utorkové nervózne prechádzky senátora McCaina po pódiu aj počas Obamových vystúpení vzbudzovali dojem, akoby senátor márne hľadal únikovú cestu.

SkryťVypnúť reklamu

Nešpecifikovaný zárodok existujúceho ekonomického plánu
McCainova prvá odpoveď bola pre mňa osobne šokom. Prišiel s absolútne nerepublikánskym riešením, ktoré by v preklade predpokladalo financovanie poklesu cien nehnuteľností cez individuálne dotácie ľuďom s hypotékami. Ich nové hypotéky by boli odvodené od súčasnej ceny nehnuteľností a rozdiel by znášal štát z prostriedkov daňových poplatníkov. Demokrati upozorňovali na potrebu podobného riešenia ešte počas debaty o nedávnom záchrannom balíku, ktorý ministrovi financií v rámci schválených prostriedkov napokon dokonca udelil právomoc na odkup dlhov individuálnych dlžníkov. Pre istotu im McCainov ekonomický poradca Doug Holtz-Eakin deň po debate poskytol dôležitú informáciu, že nárok na pomoc podľa „nového" plánu budú mať len v tom prípade, ak meškajú s platbami. Do volieb zostáva už len mesiac, ale nový prezident nastúpi až v januári, takže špekulantom zostáva dosť času na zastavenie splácania. Nerozumiem, ako sa McCainovi mohol tento populistický výstrelok u republikánov zatiaľ tak ľahko prepiecť.

SkryťVypnúť reklamu

Vlasová transplantácia
Už len ako perličku možno dodať McCainovu „vtipnú" hlášku, že by sa mu zišla transplantácia vlasov. Ja osobne som sledovala debatu v miestnosti s ďalšími vyše 1000 ľuďmi z rozličných politických táborov, ale pri tomto vtipe sa nesmiali ani tí, ktorí mali na sebe republikánske tričká. Potrebu takejto transplantácie spomenul McCain v súvislosti s luxusným zdravotným poistením, ktoré podobné výstrelky pokrýva. McCain však chce byť kandidátom pracujúcej strednej vrstvy, ktorej predstavitelia si celkom oprávnene môžu položiť otázku, odkiaľ tento „ľudový" politik so 7 domami a 13 autami vôbec o takomto výstrednom poistení vie.

SkryťVypnúť reklamu

Obama bol krajší, zrozumiteľnejší, inteligentnejší a bol líder
Niet sa čomu čudovať, že Obama sa podľa prieskumov CNN v debate viac páčil až dvom tretinám opýtaných, McCain bodoval iba u 28 percent. Až 60 percent divákov považovalo Obamove vysvetlenia za jasnejšie ako McCainove (30 percent). Vyše dvojnásobný počet divákov (57 percent) sa domnieval, že Obama vystupoval počas debaty inteligentnejšie než McCain (25 percent). Obama detronizoval McCaina dokonca aj v jeho tradične silnej líderskej kategórii, keď ho za dôveryhodnejšieho lídra označilo 54 percent opýtaných, McCaina 43 percent. V čase, keď McCain v celoamerických prieskumoch na Obamu stráca 5 až 9 percent, a pre volebné víťazstvo potrebuje zvrátiť vývoj preferencií aspoň v 7 amerických štátoch, bol toto pre republikánskeho kandidáta McCaina nie slabý, ale katastrofálny a premárnený debatný večer. Mal byť tým dňom, keď tzv. nezávislí voliči bez členstva v politickej strane, ktorých hlasy McCain nevyhnutne potrebuje, pochopia a podporia republikánskeho kandidáta. Nestalo sa však ani jedno ani druhé. Až 54 percent nezávislých voličov označilo za víťaza Obamu, lepší výkon McCaina videlo iba 28 percent.

Marika Ondruchova

Marika Ondruchova

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu