Britský elektronický hudobník Mark Pritchard a Thom Yorke vydávajú prvý spoločný album Tall Tales. Aj keď spolu už obaja hudobníci v minulosti pracovali, ucelený album vydávajú až v týchto dňoch. Celý album vznikol bez toho, aby sa medzi sebou jeho tvorcovia stretli a názov je odvodený z knihy 1984 Georgea Orwella.
Thom Yorke a Mark Pritchard sa pri tvorbe Tall Tales nestretli prvýkrát. Už v roku 2011 vytvoril Pritchard dva remixy skladby Bloom na albume Radiohead TKOL RMX 1234567, ktorý nadväzoval na album The King Of Limbs. V roku 2016 prispel Yorke svojim vokálom na skladbe Beautiful People, ktorá sa objavuje na Pritchardovom albume Under The Sun. O tri roky neskôr sa zase Pritchard postaral o remix skladby Not The News z Yorkeovho albumu Anima.
Počas covidovej pandémie v roku 2020 poslal Pritchard Yorkeovi niekoľko demonahrávok s ponukou na spoluprácu. Thom Yorke sa postaral o texty a vokály a začalo vymieňanie súborov medzi hudobníkmi, ktoré postupne viedlo k finálnej podobe albumu. Počas celej tvorby sa hudobníci osobne nestretli a celý album vznikal výhradne cez elektronickú komunikáciu.
Prvou ochutnávkou tejto spolupráce sa stala skladba Back In The Game. Jedna z najlepších a zároveň najprístupnejších skladieb na albume. Pritchard chcel na začiatku pridať do celého albumu viac gitár a iných živých nástrojov, čo Yorke odmietol a tak bolo už pri prvom singli zrejmé, že pôjde po hudobnej stránke o čisto elektronický projekt. K piesni vyšiel aj sprievodný videoklip, ktorý je na jednej strane pomerne nekonvenčný no zároveň vystihuje atmosféru skladby. Druhým singlom sa stala skladba This Conversation Is Missing Your Voice. O niečo jemnejšia skladba potvrdila to, akým smerom by sa mohol album uberať. Videoklip sa tentokrát obišiel bez obskúrnych postavičiek a namiesto nich môžeme vidieť cestu balíku v prepravnom depe. Predposledným singlom sa stala skladba Gangsters. Jej naliehavá melódia výborne ladí s najbizarnejším videoklipom. Po hudobnej stránke ale znova výborne zapadá medzi svojich predchodcov. Krátko pred vydaním albumu poslala dvojica do sveta poslednú ochutnávku v podobe skladby The Spirit. Tá uzatvára štvoricu mimoriadne vydarených singlov. Skladba je aj napriek svojmu minimalizmu jednou z najlepších na albume.
Na albume nájdeme tiež dve skladby presahujúce osem minút. Ide o úvodnú A Fake In a Faker’s World a The White Cliffs. Okrem týchto dvoch kúskov sa všetky ostatné skladby držia v klasickej dĺžke. Každá jedna skladba na albume prináša niečo nové no zároveň sa album drží na jednotnej vlne. Mark Pritchard dokazuje, že vie, čo pri práci s elektronickou hudbou robí. Thom Yorke znie na albume ako vždy svojsky no zároveň je tu jeho hlas vo výbornej forme. Je iba málo hudobníkov, ktorí sú tak produktívni ako Yorke v posledných rokoch, no je potrebné uznať, že na žiadnom novom materiáli sa niekdajší frontman Radiohead neopakuje a vždy sa predstaví v novej polohe, ktorú sa oplatí dopodrobna preskúmať na vlastné uši.
Tall Tales je náročnejší album a zrejme nejde o kolekciu skladieb, ktorú si bežný poslucháč pustí z dlhej chvíle. Pravdou ale je, že o to dvojici Pritchard & Yorke ani nešlo. Úlohou albumu nie je ani usadiť sa na najvyšších priečkach hudobných rebríčkov či zbierať ceny. Ide o poctivú hudobnícku prácu všetkých zúčastnených a odprezentovanie odlišnej hudby, ktorá síce nemusí sadnúť na prvé počutie každému, no pre fanúšikov najrôznejších Yorkeovych projektov zrejme pôjde o pomerne zásadný prírastok do diskografie. Aj tak je ale dobré dať albumu šancu a čas na sústredenie sa na všetky detaily a vrstvy, ktoré tento vydarený počin ponúka.