Budú ovládať svet?

Zväčsa sú nenápadní, inteligentní a cieľavedomí. Ovládajú umenie, ktoré je pre mnohých priam mystické a také nepochopiteľné, že keď sa niekoľkí rozprávajú, nezainteresovaní majú pocit, že rozprávajú jazykom z inej planéty. Ovládajú jednotky a nuly a dokážu prinútiť kopu kremíkových obvodov, aby s bežným smrteľníkom komunikovala na prijateľnej úrovni. Reč je o nenápadnej kaste programátorov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Títo chlapci majú v rukách neuveriteľný potenciál informačných technológií. Zveličene by sa dalo povedať, že v dnešnej dobe majú v rukách vaše peniaze, vašu identitu - váš život. Snažia sa (a sú za to patrične platení), uľahčiť ľudom život. Ale čo by sa asi stalo, ak by sa títo priekopníci naštvali a celá ich komunita sa rozhodla, že svoj výtvor, svoje životné dielo, budú využívať len pre svoje účely?

Nie som si istý, koľko ľudí si túto otázku kladie, a ak mám povedať pravdu, sám som nad tým ešte veľmi neuvažoval.
Ten, kto nežije v jaskyni alebo na nejakej zapadnutej samote v horách, si už určite všimol, že informačné technológie sa rozvíjajú závratnou rýchlosťou a dostávajú sa do odvetví, v ktorých by sme ich pred pár rokmi vôbec neočakávali. Musí ich využívať každý, či už vedome alebo nevedome, či chce alebo nie.
Kto však za týmito všade prítomnými technológiami stojí? Kto ich vytvára? Kto je to, že môže ovládať naše financie, naše osobné údaje, naše životy? Kto si komplikuje život tým, že sa snaží o to, aby ho ostatným uľahčil? Áno, sú to programátori. Títo statoční ľudia si pestujú mozole na zadkoch, ničia si chrbtice, oči a kĺby, aby ostatní mohli žiť pohodlnejšie. Všeobecná predstava o programátoroch je asi nasledovná: neumytý chlapík s dlhými, zamastenými vlasmi, ktorý cez deň spí, v noci bez prestania ťuká do klávesnice a na blikajúci monitor pozerá cez okuliare hrúbky nerozbitného popolníka. (Úprimne povedané, tento popis naozaj sedí na mnohých z nás.) Nie všetci programátori sa ale sústredia len na monitor a klávesnicu, prípadne ešte aj skrinku, keď do nej chcú nakopať v prípade, že im niečo nefunguje, ale mnoho z nich sú ľudia uvedomujúci si, aké silné nástroje majú vo svojej moci, a pracujúci vo veľkých firmách a vládnych inštitúciách.
Z prieskumov vypracovaných v posledných rokoch vieme, že najcennejšie už dávno nie sú drahé kamene, kovy či ropa, ale informácie, a prioritným cieľom každého štátu, firmy a spravodajskej služby je dosiahnutie takzvanej informačnej dominancie, čo znamená mať tie správne informácie v ten správny čas na správnom mieste. A produkty koho práve zabezpečujú, aby sa tie informácie dostali všade a včas? Opäť sa dostávame k programátorom. Z toho vidíme, že programátori zabezpečujú chod ekonomiky a spoločnosti, a keby sa im veľmi chcelo, tak by ju dokonca mohli ovplyvňovať, či dokonca riadiť.
Každý z nás už určite videl nejaký film, v ktorom vystupovala nejaká veľmi mocná, tajná organizácia, ktorá ovplyvňovala svetovú ekonomiku a politiku vo svoj prospech. Teraz si predstavte, že by takúto spoločnosť v tichosti založili programátori a spoločne by využívali informácie vo svoj prospech, prípadne prospech tých, ktorí najviac zaplatia.
Programátori sú najímaní do všetkých oblastí, aby vymysleli riešenia, ktoré výrazne uľahčia prácu ostatným, a priznajme si, že za svoju prácu sú dobre platení. Lenže čo by sa asi tam stalo, keby sa nejaká skupina vzbúrila a do svojich produktov pridávala škodlivé kódy neodhaliteľné bezpečnostnými programami? Zrejme by vznikol vážny problém, pretože by títo ľudia získali neobmedzený prístup k dátam všetkých druhov. Takáto skupina by mala potom v rukách príliš veľa informácií a keďže informácie znamenajú moc a priveľa moci nabáda k jej zneužívaniu, vznikol by veľmi vážny bezpečnostný problém.
Našťastie, pre niektorých, proti neautorizovanému využívaniu cudzích dát existujú množstvá nariadení a zákonov, ale priznajme si, že pri miere dnešnej korupcie a fakte, že schvaľovanie dnes prebieha vo väčšine prípadov cez rôzne informačné systémy, nie je problém nariadenia upraviť.
Podľa toho, čo som tu opísal, sa môže zdať, že sa schyľuje k akejsi binárnej revolúcii a o pár rokov budú všetky nápisy v strojovom kóde, malé deti sa budú povinne učiť programovacie jazyky a bez príslušnej autorizácie ani nevyleziete z domu. Veľa moci a pozornosti vyvoláva veľa otázok. Ja myslím, že programátori sú natoľko inteligentní, aby si toto uvedomili, a nechali politikov, aby si viedli tie svoje žabomyšie vojny, zatiaľ čo oni budú v tichosti z úzadia ťahať svoje virtuálne nitky.
S istotou nemôže nikto predpovedať, čo sa stane zajtra, takže katastrofické predpovede o krutovláde programátorov sa vôbec nemusia naplniť, isté však je, že títo veľmi schopní ľudia budú mať značný podiel na chode svetovej spoločnosti. Našťastie budem programátorom aj ja.

P.S.: Táto práca vznikla v rámci jedného celkom zaujímavého neinformatického predmetu na informatickej fakulte:)

Vladimír Opavský

Vladimír Opavský

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Momentálne príšerne bledý s kruhmi pod očami a strapatými vlasmi na hlave. Obľúbený citát do života:"Život je ako rebrík do kurníka - krátky a posraný" Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáInformačné technológieO vzťahoch a ľuďoch okolo násÚvahy

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu