Pozitívne myslenie, či nemyslenie

Akosi priveľa motivátorov v poslednom čase vie najlepšie, ako vyriešiť všetky ľudské problémy. Ba je ich viac, ako finančných poradcov, čo nás idú presviedčať, že rozumejú peniazom a trasú sa za tými našimi. Taký motivátor vypisuje statusy na facebooku o tom, že treba len pozitívne myslieť a všetko sa vyrieši samo. Alebo, že to čo vysielame do vesmíru, to sa nám oblúkom vráti. V horšom prípade napíše motivačnú knihu, nebodaj o objímaní nepriateľov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Vždy ma zamrazí, keď si niekto myslí, že má riešenia cudzích problémov. Začne tým, že človek musí odpustiť sám sebe, potom všetkým ostatným a pseudofilozofickými pochodmi sa dopracuje k dedukcii, že rakovinu má človek iba preto, lebo neodpustil svokre škriepnosť, dieťa sa ocitne v detskom domove, lebo nenávidí učiteľku a niekto prišiel o prácu, pretože nemal správny vzťah k peniazom. Trpiaci však v zúfalej situácii rád siahne po ľahkom riešení. Upne sa na motivátora, odovzdane cituje jeho drísty a samozvaný guru začne veriť, že skutočne má mimoriadne schopnosti.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vtedy vznikne priestor, či spoločenská objednávka, na vytvorenie skupiny s rovnakým spôsobom myslenia, s pričasto opakujúcimi sa nespochybniteľnými autoritatívnymi sloganmi, ako napr. „Zabite v sebe sudcu i kata", alebo „Vlastné šťastie ide cez prítomnosť". Kto by sa opovážil spochybňovať takéto axiómy?

Mne však z nich ide mráz po chrbte. Najmä, keď ktosi motivátorovi napíše:

- Tak si nás to učil!

Neodvádza to človeka v úzkych od jasného videnia problému a jeho vecného riešenia?

Mňa môže motivovať Stephen Hawking, paralyzovaný britský astrofyzik, ktorý nedrísta o pozitívnom myslení, ale jednoducho pracuje napriek všetkým obmedzeniam, či šičky zo Slotexu. Skúste týmto ľuďom nahovoriť, že stačí pozitívne myslieť, či prepytujem ... objímať nepriateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

A ešte si myslím, že neexistuje pozitívne, či negatívne myslenie, len myslenie a nemyslenie.

Štefánia Opremčáková

Štefánia Opremčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som autorkou kníh V Írsku prší inak, Planisko, Židovská krv. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu