Čo sa na Mateja nesmelo.

Zvyky druhej polovice zimy boli na našich dedinách dosť chudobné. Zaujímavé sú povery a pranostiky spojené s Matejom, ktorý má svoj deň 25. februára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ľudia verili, ba aj dnes ešte veria, že z vajíčok znesených na Mateja sa vyliahnelen nepodarok postihnutý zakrpatením, alebo inou abnormalitou. Gazdiná striehlapri kuríne na každé vajce a všetky ich potom striktne oddelila, aby sa nedostalina podsádzanie,lebo nechcela mať v kŕdli na svojom hospodárskom dvore matejča.V tento deň bolo zakázané šiť, priasť aj tkať. Takmer všade sa priadky končili do fašiangov, po nich sa už len tkalo nové pátno, na Mateja si však ku krosnámz poverčivosti nikto nesadol.Všeobecne sa verilo, že Matej ľady láme, ak však nenájde, tak narobí. Predpokladalosa, že takto obnovenú zimu podporí aj Gregor 12. marca. Ľuda žartovali, že obajasi spoločne sadnú do krčmy a pálekou sa zohrievajú. Vraj len Matka božia 25.marcaich bičom vypráši, lebo nikto iný nad nimi nemá moc. Tak sa konečne otvoria dverepre dlho očakávané jarné slniečko.

Gabriela Oremová

Gabriela Oremová

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som presvedčená ,že ak človek do svojho zámeru vloží silu svojej duše a teplo svojho srdca, celé nebo sa spojí, aby mu pomohlo! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu