Aký jazyk sa dá veľmi rýchlo naučiť v Anglicku.

Po vstupe Slovenska do EÚ  sa  našincom ponúkali pracovné možnosti aj v Anglicku. No v tom čase,  hlavne na vidieku, ďaleko od veľkých centier, nebolo jednoduché prísť, zohnať bývanie aj prácu.  Stávalo sa, že miesto ste aj dostali, ale prenajať  si nehnuteľnosť bolo velmi zložité, ba takmer nemožné.. Pracovníci v agentúrach  schválne vodili ľudí za nos, požadovali množstvo potvrdení a  ak človek nevedel dobre komunikovať v ich jazyku, ani sa s ním nebavili.  Preskákať a pretrpieť bolo treba veru vśeličo. Angličania sú skutočne neuveriteľne konzervatívni, hlavne starší, no aj ich okolnosti prinútili k mnohým ústopkom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Spolu s manželom sme pracovali v kolektíve, kde okrem nás nebol žiadny cudzinec, teda prvé dva roky sme to takto ťahali. Po nástupe sa na nás pozerali ako na zjavenie, všetci nás nebadane sledovali a len veľmi ťažko si zvykali na našu prítomnosť. No časom sa všetko zmenilo, vybudovali sme si celkom dobré postavenie a dostali sme aj adekvátne finančné ohodnotenie.

Až jedného dňa majiteľ priviedol na pracovisko ďaľšieho cudzinca. Niečo mi šepkalo, že krátke dobré časy sú preč. Bola to pravda. Prešlo pár týždňov a všade bolo plno cudzincov ochotných pracovať za pár drobných. Nápadne sme im rozumeli a práve preto sme ich museli zaškolovať. Poliaci - začali sa húfne valiť do práce, najprv prišiel jeden a keď zabezpečil bývanie zjavil sa brat, sestra, mama, teta...... Našli druhý dom a do každej izby sa veľmi rýchlo napratala jedna rodina, teda v jednom dome žili neraz aj tri rodiny. Legálne, nelegálne , všetko jedno, len nech je práca a strecha nad hlavou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poliakov je plné Anglicko. Polština sa ozýva z každého kúta a veľa ich je takých, čo sa len pomaly učia po anglicky, no v krajine robia problémy. Preto sa musia učiť domáci. Hlavne policajti a úradníci absolvujú základy poľského jazyka často so zaťatými zubami, ale nič iné im neostáva.

Pre mňa to bola tiež dobrá škola a nie len jazyková. Poľsky som sa naučila, no čím lepšie som im rozumela, tým menej som ich chápala. Nedalo sa s nimi vydržať a najrozumnejšie bolo odísť.

Myslím, že podobné skúsenosti má veľa ľudí zo Slovenska či už v Anglicku, alebo v inej krajine. Poliaka vraj stretneš v každom meste na svete.

Gabriela Oremová

Gabriela Oremová

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som presvedčená ,že ak človek do svojho zámeru vloží silu svojej duše a teplo svojho srdca, celé nebo sa spojí, aby mu pomohlo! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu