Hovoriť je striebro, mlčať je zlato.

Kandidáti slávnej Pythagorovej  školy - 572 - 497 pred n. l. - prechádzali dvojročnou skúškou v priebehu ktorej museli mlčať. Bola to skúška charakteru. Kto vydržal, dostal od svojho majstra vysoké hodnotenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Všetky filozofické, morálne a teologické školy vždy učili svojich žiakov kultúre slova a ovládaniu jazyka, ako nástroja.

Mlčaním sa stáva náš organizmus akumulátorom obrovského množstva energie, ktorú v dávnych dobách povolaní vedeli aj správne využiť.

Zvládnutý jazyk sa stáva prameňom dobra, nezvládnutý je príčinou zhoršenia medziľudských vzťahov, sporov, konfliktov i tragédií.

Podľa reči poznáš človeka, jeho zrelosť a kultúru aj dnes. Celý svet je prerečnený, viac hovoríme, ako myslíme. Stalo sa módou všetko kritizovať, porovnávať, ohovárať a neraz aj osočovať a prekrúcať. Málokto si uvedomuje obroskú silu slova. Ak ho raz vypustíme z úst je nemožné ho vrátiť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neviem si predstavil kto by dnes sedel vo vládach a v parlamentoch, keby pred svojou politickou kariérou musel prejsť Pythagorovou školou!

Gabriela Oremová

Gabriela Oremová

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som presvedčená ,že ak človek do svojho zámeru vloží silu svojej duše a teplo svojho srdca, celé nebo sa spojí, aby mu pomohlo! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu