Nemoderná?

Často počuť, ako mnohí nadávajú na to, že Cirkev je ,,nemoderná", že by mala kráčať s dobou. Vyhlasujú mnohé veci, ktoré sa snažia aj obhájiť, no v podstate ich argumenty sú bezvýznamné a nepodstatné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (164)

Jedna z vecí, čo na Cirkvi kritizujú je to, že Cirkev nepovoľuje predmanželský sex. Mnohí tak zmýšľajú, lebo sú nakazení duchom konzumnej, sebeckej a morálne rozvrátenej doby. Berú to ako niečo ,,normálne" - normálne to je, ale nie pre kresťana. Kresťan, ak je správny, tak by sa mal držať desatora a vňom je mimo iného aj NEZOSMILNÍŠ - pod toto spadá smilstvo (sex mimo manželstva), cudzoložstvo (sexuálna nevera manželov), masturbácia, homosexuálny akt, pornografia,.... Ak je raz niečo hriešne, tak to bude hriešne vždy, nezáleží na tom, že to ľudia berú ako niečo dobré, či normálne. Viera, hriech, dobro a zlo nie sú otázkou módnych trendov, je to niečo nemenné.

Je zaujímavé sledovať, že do cirkevných záležitostí sa hlavne starajú tí, ktorí do Cirkvi nepatria a hlavne nemajú o nej žiadne poňatie. Cirkev nie je žiaden spolok. Je to inštitúcia založená Ježišom Kristom - Synom jediného a pravého Boha. Je ťažké definovať, čo to vlastne Cirkev je --- v súčastnosti sa Cirkev nedá definovať, iba ju rôzne opísať - ako napríklad: Tá - ktorá patrí Kristovi, Kristovo tajomné telo, Svätí Boží ľud, Kristova nevesta, Oslávený Jeruzalem.... To by bolo na dlho opísať a vysvetľovať, čo Cirkev je, ako je v súčastnosti rozdrobená či rozdelená......

Mnohí ukazujú na Cirkev ako na tú, čo má nasvedomí mnoho ľudí upálených za bosoráctvo a podobne. Cirkev nikdy ani jedného človeka nepopravila. Možno sa našli v Cirkvi aj čierne ovce, ale preto nemožno odsúdiť celú Cirkev. Cirkev nikdy nevyniesla rozsudok smrti. Cirkev len viedla súd ohľadom toho, či je niekto vinný alebo nie. Ak Cirkev uznala vinu, podala tú osobu štátnej spravodlivosti, nech koná ako uzná za vhodné a ako predpisujú zákony štátu. Všetky popravené bosorky, boli popravené štátnymi útvarmi, nie Cirkvou. A je taktiež pravda, že mnohé súdy neviedla len samotná Cirkev, ale taktiež štát a keď sa daná osoba priznala, oznámili to cirkevným hodnostárom a tí potom uznali priznanie a odovzdali ju do milosti a nemilosti štátu.
Aj v rámci jednotlivích cirkví v Cirkvi sa stáva, že ukazujú na to, ako Katolícka Cirkev dala upáliť bosorky, respektíve ich uznala za vinné. Ale akosi sa pozabúda na fakt, že protestanti taktiež viedli súdy s bosorkami a je fakt, že poslednú bosorku na území Uhorska odsúdila Evanielická cirkev av.

Aj takéto pohľady do minulosti, ako bolo upaľovanie bosoriek, čo má Cirkev na svedomí len nepriamo, ju robia nepopulárnou a preto je označovaná ako ,,nemoderná".

Cirkvi sa vyčíta aj jej konzervatívnosť, hľadia na to ako na slabosť. Zdá sa, že Cirkev nekráča s dobou, ale to nie je pravda. Cirkev kráča s dobou a je otvorená mnohým novým veciam, ale pravdaže nemože byť otvorená vo všetkom. Jej otvorenosť je len do určitej miery a tak je to správne. Cirkev nesmie byť otvorená voči takým veciam, ako sú homosexuálne akty, pedofília, potraty, polygamia, trest smrti, sexuálna neviazanosť a mnohé iné veci, ktoré sa dnešným ľuďom zdajú ,,normálne" a ,,dobré". Ako som už spomínal hriech, morálka... nie sú vecami módy - sú nemenné, aj keď sa to niektorým ľuďom nepáči. Ak si Cirkev už od jej založenia pred cca. 2000 rokmi udržuje stále pravidlá a morálne zásady, tak čo je na tom slabé? To je jej sila! Ak niekto považuje stabilitu za niečo slabé a nemoderné a naopak premenlivosť a nestálosť za niečo silné, lebo je to v móde, tak je potom asi hlupák.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cirkev by prestala byť Cirkvou, keby bola ústretová v mnohých veciach, ktoré sa jej vyčítajú. Som si vedomý, že svet bude vždy na Cirkev útočiť, obzvlásť na Svätú rímsku Cirkev, lebo svet a ľudstvo je natoľko nakazené hriechom, že všetko Božie odmieta. Cirkev poukazuje na to čo je dobré a aj na to čo je zlé a to sa svetu nepáči. Veci ako svedomie, morálka akoby narušovali pyšné ego tohto sveta.
Ale je zaujímavé vidieť, že keď zrazu niečo ako svedomie ľuďom ponúkajú iné ,,inštitúcie" než Cirkev, napríklad budhisti, ateisti a iní, tak zrazu je to pre svet prijateľné a moderné. Nie je to od sveta pokrytecké!?

Móda sa mení, trendy prichádzajú, odchádzajú a občas sa aj vracajú, no Cirkev bude vždy tá istá. Aj v nej sa menia ,,trendy", napríklad vzorov a vzhľadu liturgických rúch a iných vecí, ale vo svojej podstate, to čo Cirkev robí tím čím je, v tom sa nikdy nezmení. Viera a Cirkev by nemali byť vecou módy, má to byť vecou osobného presvedčenia. Vierovyznanie nie je ako kabelka, že ho zmením zakaždým keď príde na povrch sveta niečo nové alebo sa vráti či dostane do módy niečo iné, čo tu tiež už nejakú dobu funguje.
V súčastnosti, akoby bol v móde mimo iného budhizmus - nech, ale riadiť svoje vierovyznanie podľa módy alebo svoju vieru vytvárať, že si z každého náboženstva ,,vystrihnem" čo sa mi páči a potom si to ,,zošijem" do jedného celku je naozaj hlúpe.

Branislav Oreška

Branislav Oreška

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorého si na ulici všimnete aj napriek tomu, že som nízky, lebo nosievam oblek a klobúk, čo je v tejto dobe ojedinelé. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoVieraUmeniePrírodaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu