Kristus, Svetlo sveta

Dnes svätá Cirkev po celom svete slávi sviatok Zjavenia Pána. Pri tejto príležitosti si spomínajú na návštevu mudrcov z východu u malého Ježiša v Betleheme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Malému Ježišovi sa prišli pokloniť mudrci z východu aby tak vzdali česť novonarodenému Kráľovi kráľov a Pánovi pánov, Synovi Božiemu, ktorý sa pokoril, ponížil, narodil z Márie Panny a vzal na seba smrteľné ľudské telo, aby nám hriešnym, svojou smrťou na kríži priniesol spásu a nesmrteľnosť. Priniesli mu so sebou dary: zlato, kadidlo a myrhu. Sväté písmo nespomína počet a ani mená mudrcov, všetko toto nás učí starodávna tradícia, ktorá spolu so Svätým písmom tvoria základy našej viery.

Traja králi podstúpili namáhavú púť aby spatrili toho, ktorý prináša spásu. Pomocou znamenia na nebi, ktorú písmo nazýva hviezdou ho hľadali. Svietielkom vyhľadali a napopkn aj našli veľké svetlo - Ježiša Krista, nášho Pána.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj židovský kráľ Herodes chcel nájsť narodeného Krista, no nie aby sa mu poklonil, lež aby ho zabil. Bál sa totiž, že ho toto malé bezmocné dieťa zbaví trónu. Herodes plný sebaľúbosti, túžby po moci a strachu sa ho chcel zbaviť za každú cenu a preto muselo zomreť mnoho nevinných detí. 

Aj my v dnešnej dobe prichádzajme k Jezuliatku, klaňajme sa mu a ďakujme Bohu za dar spásy podobne ako traja králi, mudrci z východu. Nenechajme sa zaslepiť túžbou po moci a bohatstve ako Herodes. Herodes stále viac slabol a zošale, nedôveroval nikomu a ničomu, možno ani sám sebe neveril. My však buďme iný, nenosme v srdciach nenávisť, ale lásku, ktorú nám ponúka samotný Kristus. 

SkryťVypnúť reklamu

Snažme sa byť svetlom sveta a soľou zeme, aby sme všade šírili Kristov pokoj, ktorý je potrebný v každej dobe a možno obzvlášť teraz na prahu hospodárskej krízy ale aj stále trvajúcej hrozby tretej svetovej vojny, lebo ako vieme na svete je na mnohých miestach, hlavne na východe napätie a dochádza prakticky denne k teroristickým útokom alebo vojnovým konfliktom.

Dnes si mnohý veriaci z chrámov berú do svojich domovov svätenú vodu, symbol Kristovho krstu, ktorý si budeme obzvlášť pripomínať v túto nedeľu, ktorou sa aj definitívne skončí vianočné obdobie. berú si ju, aby si s ňou pokropili svoje príbytky alebo pracovné miesta, aby si tak z chrámu doniesli vyditeľný znyk Pánovho požehnania a jeho hojnej milosti. Prajem Vám, drahí čitatelia, aby aj vo vašich srdciach stále svietilo pravé a večné Svetlo - Ježiš Kristus a aby sa vo Vás Jeho milosť zmáhala a rástla. Prajem Vám požehnaný sviatok Zjavenia Pána!

Branislav Oreška

Branislav Oreška

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorého si na ulici všimnete aj napriek tomu, že som nízky, lebo nosievam oblek a klobúk, čo je v tejto dobe ojedinelé. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoVieraUmeniePrírodaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu