Komu dôverujem

Ak ste sa ešte nerozhodli či ísť k urnám, resp. nemáte svojich favoritov, alebo nie ste si celkom istí, chcem Vám ponúknuť svoju skúsenosť. Roky sa usilujeme presadiť v našom spoločenskom systéme zmeny v prospech zmysluplného života aj občanov so zdravotným postihnutím, či už v oblasti legislatívy, tvorby bezbariérového prostredia, dostupnosti vzdelania alebo možnosti pracovného uplatnenia. Samozrejme, nemôžeme byť spokojní s tým, čo sa už dosiahlo, ale mám pocit, že medzi kandidátmi na budúcich poslancov som našla viacerých, ktorí svojim životom dokazujú, že sú čestní, zodpovední a ktorí už s nami spolupracujú. Pomôžme im získať takú pozíciu, ktorá bude efektívna a umožní uskutočniť výrazné zmeny v politickom živote, vrátane zmeny podmienok života ľudí s rôznym zdravotným znevýhodnením. Všimnite si letáčiky aspoň dvoch osobností z kandidátky KDH, Janky Žitňanskej (č.8) a Paľka Kosseya (č.61) u ktorých je jednoznačné, že problémy sú im známe a že ich chcú riešiť. Najdôležitejšie je poznanie, porozumenie a dobrá vôľa. Všetko ostatné sa pridá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Tretie tisícročie má už k dispozícii nástroje, ktorými dokáže upraviť životné prostredie tak, aby nepredstavovalo neprekonateľné bariéry v pohybe, aby zvukové, či svetelné signály pomáhali pri orientácii v priestore, aby informácie v dostupnej forme sa dostali ku všetkým, čo znamená aj k ľuďom s poruchami zraku alebo sluchu, aby vzdelanie a tvorivá činnosť neboli výsadou len pre zdravých ľudí. Že to nie je jednoduché, ale na druhej strane, že sa to dá, poznávame aj zo skúseností vyspelých krajín. Riešenia sú, ako ich mnohí aj poznajú, v každom jednom z nás. Žiaľ, mnohokrát sa stretávame aj predstaviteľov verejného života len s úzkymi, egoistickými snahami o osobné dobro, bez ohľadu na to, či to naše dobro neobmedzuje dobro tých druhých. Často si kladiem otázku, ako je možné, že človek so zdravým zrakom nevidí, že človek so zdravým sluchom nepočuje, že človek s pevným krokom sa iba bezcieľne, nezmyselne presúva z miesta na miesto. Zrejme preto, lebo vytvorenie obrazu na sietnici oka ešte neznamená vnímanie obrazu, chýba jeho rozumové spracovanie. Podobne rozkmitanie membrány vplyvom zvuku, v Cortiho orgáne vnútorného ucha, nestačí na pochopenie počutej informácie. Preto sú veľmi vzácni ľudia, čo aj vidia, aj počujú, aj chcú pomáhať odstraňovať bariéry a tak zlepšovať kvalitu života aj svojim zdravotne postihnutým spoluobčanom. Za takéhoto človeka považujem, na základe jej doterajších známych aktivít, ako aj na základe opakovaných rozhovorov práve kandidátku KDH za poslankyňu do NR SR, p. Mgr. Janku Žiňanskú. Cítiť to aj z volebného programu, najmä z časti „Bezbariérové Slovensko“.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obstojí námietka, že toto všetko je nám už známe a považujeme to za správne, ale čo zmôže

jedna osoba? Jednotlivci sa strácajú ako zrnká v piesku, ako kvapka v mori. Na tieto otázky možno zareagovať úryvkom z knihy: „Hovor mi o láske“ od Michaela Quoista:

Keby si každá nota povedala:

hudbu nevytvorí jedna nota

... Nevznikla by symfónia.

Keby si každé slovo povedalo:

Jedno slovo nemôže vytvoriť stránku

... nevznikla by kniha.

Keby si každý kameň povedal:

Jeden kameň nemôže vystaviť stenu

... nevznikol by dom.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Ako symfónia potrebuje každú notu,

ako kniha potrebuje každé slovo,

Skryť Vypnúť reklamu

ako dom potrebuje každý kameň,

ako oceán potrebuje každú kvapku vody,

ako žatva potrebuje každé obilné zrno,

potrebuje celé ľudstvo teba, tam kde si,

si jedinečný a teda nenahraditeľný.

Mária Orgonášová MUDr PhD

Mária Orgonášová MUDr PhD

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lekárka, pracovala som na LFUK. Od r. 1992 sa venujem problematike ľudských práv osôb so zdravotným postihnutím. T.č. pracujem aj ako externý učiteľ na Vysokej škole sv. Alžbety a na Inštitúte rodiny v Bratislave. Mám problémy s chôdzou, chodím s oporou paličky. Som vydatá, máme 2 vydaté dcéry, 2 zaťov a 6 vnúčat. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu