
Nestalo sa mi to samozrejme prvýkrát. Na tomto hodnotnom rannom vysielaní som sa zabával už viackrát, najmä keď svoje moderátorské umenie predvádzal Mário Toráč. Vždy však išlo o nejakú jednoduchú priblblú úlohu, kde bolo potrebné doplniť písmeno alebo slovo, ale žiadne nikdy nebolo správne a podobne. Teraz už ale povýšili na matematické úlohy, a to je práve to, čo ma prinútilo zotrvať na tejto stanici dlhšie ako moderátorka vypľuje prvú vetu.
(2+1)x7+18-8+5+3x(8+1x8)+13=?
Tak znelo zadanie tejto úlohy. Vyrátať sa to dá takmer okamžite, ale uhádnuť to nedokázal samozrejme nikto. Ako vždy. Rozumiem aké je lákavé zdvihnúť telefón ak sa žiaden z volajúcich k správnej odpovedi ani nepriblíži, ale to, že sa tam volať neoplatí viem aj bez toho aby som to niekedy skúšal. Stačí si prečítať jednu vetu v pravidlách, ktorá hovorí, že zavolaním sa len zaregistrujete (-2€) a počítač počas vysielania náhodne vyberie niekoho, komu zavolá späť.
Prešlo len pár minút a nebol dôvod zabíjať tým ďalej čas, pokiaľ sa neozval volajúci s odpoveďou 97. Prekvapivo táto odpoveď nebola správna, čo ma nabudilo aby som začal zisťovať prečo. Dobre, bol som prispatý a asi som to zrátal zle. Prebehol som to znova a znova, ale táto rovnica jednoducho nemôže mať iné riešenie ako 97.
Problém je, že si v takýchto situáciách neviem povedať dosť a jednoducho sa na to vykašľať. Ak už nad tým raz začnem rozmýšľať, tak chcem aj zistiť ako to naozaj je. Možno je to zbytočné, ale zbytočné sú aj peniaze naivných ľudí, ktorý tam denne volajú a nechávajú sa verejne oklamať.
Správna odpoveď sa skrývala v obálke, ale na jej obsah som si musel počkať do konca vysielania. Medzitým som si teda ešte raz pozorne prečítal zadanie – „spočítajte všetky uvedené čísla na obrázku“ – pri čom som už začínal tušiť kde by ten chyták mohol byť. Aha, tak teda odignorujem znamienka a čísla iba spočítam, musí to byť 74.
Pribudlo ešte zopár široko sa rozchádzajúcich tipov až nakoniec sympatická blondína vytiahla z obálky správnu odpoveď. Bolo to číslo 467. Čože, 467? Fakt, 467! Tak som si to spísal na papier a zabil nad tým ešte nejaký čas, ale nech som robil čokoľvek, k tomuto číslu som sa dopracovať nedokázal.
Nedalo mi to a chcel som zistiť prečo to tak je. Na nete som našiel niekoľko podobných videí z tejto „Eurovýhry“, kde bola jednoznačne správna odpoveď neuznaná, ale obálku neotvárali v žiadnom z nich, takže sa to porovnávať nedalo. O krok bližšie som sa dostal až keď som dočítal pravidlá a podmienky do konca a narazil som na čarovnú formulku: „Výrobca (spoločnosť INTERACTIV.ME, s.r.o.) nie je povinný poskytnúť akúkoľvek informáciu vzťahujúcu sa na súťažné odpovede alebo spôsoby riešenia okrem riešení poskytnutých Moderátorom počas vysielania Súťaže alebo v jej závere. Každá takto poskytnutá informácia je výlučne na rozhodnutí Výrobcu.“, čo stručne interpretované v podstate znamená, že si môžu vymyslieť akúkoľvek odpoveď. Zaujímavá je tiež časť hovoriaca o riešení sťažností, ktorá hovorí: „Rozhodnutie Výrobcu týkajúce sa akýchkoľvek sťažností Účastníkov je konečné.“ Milé.
Akú matematickú rovinu používa spoločnosť INTERACTIV .ME sa mi nakoniec zistiť nepodarilo, dôležité je ale jedno – interaktívne TV hry sú podvod, podvod s peniazmi je krádež, krádež je zločin, ľudia sú naivní, zákon je deravý a Ring TV je spokojná.
Už snáď len dodať, že jediný článok na slovenskom internete týkajúci sa Ring TV má nadpis „Vysielanie RING TV preverí obchodná inšpekcia“. Aspoň niečo, aj keď výsledok je asi vopred jasný. Mimochodom úplne identický koncept vysielajú televízie v celej Európe, čo len svedčí o tom, že je to viac-menej nepostihnuteľné.