Hotelové hviezdy

O tom, že nie je vždy všetko také, ako to vyzerá sa už pri rôznych príležitostiach presvedčil asi každý z nás. Či už ste si cez inzerát kúpili nablýskané auto, ktoré sa po mesiaci rozsypalo na prach a zdesený mechanik vám s poľutovaním oznámil, že držalo pokope iba slinami, či už ste uverili šikovnému obchodníkovi a podpísali neuveriteľne výhodnú zmluvu, ktorá vás nakoniec stála majland, či už ste si kúpili najdrahšiu zubnú pastu sľubujúcu zázraky a vaše zuby nie a nie zblednúť, alebo ste len jednoducho verili, že tri hviezdičky za menom hotela vám zaručia aspoň aký-taký komfort.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Cestujem rád a pomerne často. Obvykle dávam prednosť apartmánom, penziónom, či hostelom, ale neštítim sa ani kempingom. Napriek tomu som neraz okúsil aj ubytovanie hotelového typu. Na Slovensku som však takto odvážne učinil po prvý raz a bol som skutočne prekvapený.
Pred niekoľkými desiatkami rokov vyrastali nové hotely ako huby po daždi a mnohé z nich sa zachovali dodnes. Tieto skvosty boli výrazne poznačené architektúrou socialistického realizmu a súčasní investori si lámu hlavy, ako ich opäť urobiť lákavými, modernými a najmä výnosnými. Tí majetnejší ich zrovnajú so zemou a začnú radšej od základu. Iní sa pustia do nákladnej rekonštrukcie, ktorá však stopy doby minulej nikdy úplne nezmaže. No a skupina tretia investuje iba do retušovania propagačných fotografií, a práve na tých som mal tento krát šťastie ja.
Na dávnejšom výlete v poľskom Krakowe ma zaujala ponuka výletu do tzv. komunistického skanzenu v Nowej Hute. Aj keď som sa tam vtedy nedostal, patrične mi to kompenzovalo múzeum, resp. hotel, ktorý sme objavili na Slovensku. Už pri jeho hľadaní sme sa stretli s malými ťažkosťami, pretože značná časť jeho názvu opadala spolu s pôvodným náterom. Hotel sa pýšil tromi hviezdami, a verím, že pred tridsiatimi rokmi si ich skutočne zaslúžil. Exkurzia začala na recepcii, kde nás privítala hlasná hudba a príjemná recepčná v ružovej teplákovej súprave. Na izbe nás čakal zatuchnutý zápach hodný obecného pohostinstva, ktorý už jednoducho nikdy nebude možné vyvetrať, a ten mi pravdupovediac vadil úplne najviac. Za zmienku tiež možno stojí chyžná, ktorá bola pre nás niečo ako Yeti. Mimochodom aj toaletný papier sme si kupovali sami.
Zo zvedavosti som zisťoval ako vlastne hotelovo-hviezdičkový mechanizmus funguje a až vtedy som to celé pochopil. Hviezdičky sú totiž hotelom prideľované na základe vyhlášky ministerstva hospodárstva, ktorá sleduje suché fakty ako počet vešiakov alebo prítomnosť vatových tampónov v kúpeľni. Je vlastne pochopiteľné, že napríklad smrad by sa dal v zákone definovať veľmi ťažko. Riešením je tzv. nezávislý rating hotelov, ktorý je však na Slovensku zatiaľ iba v plienkach.
Ponaučenie je teda jediné: nezistíte, pokiaľ sami neskúsite.

Roman Ornst

Roman Ornst

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje vedomie trpí vigilitou, luciditou, idiognóziou a svedomím. Zoznam autorových rubrík:  PostrehyNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu