Mediálna manipulácia

Etická hranica bulváru je často diskutovaná a každý kladie latku inak vysoko. V istých prípadoch však  latka chýba úplne, a tak sa bez pochyby stalo aj v sobotnom vydaní rakúskeho denníka Kronen Zeitung. Akoby situácia v Sýrii nebola dosť napätá, editori sa ju rozhodli ešte trochu „prikrášliť“. Zverejnená fotografia je totiž fotomontáž.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Muž s dieťaťom na hrudi, zahalená žena a v pozadí ruiny vojnou zničeného mesta. Titulok obrázku hovorí o ľuďoch utekajúcich zo sýrskeho Aleppa. Fotografia rodiny bola skutočne z Aleppa (zdroj: EPA - european pressphoto agency), ale zrejme málo dramatické pozadie originálu bolo nahradené efektnejším záberom zničeného mesta Homs.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Je na každom z vás aby si vytvoril názor, či aj takéto praktiky možno nazvať skutočným novinárstvom, či aj vymyslené, hrané alebo vynútené príbehy sú alebo nie sú publicistikou. Senzácie chtiví novinári často zabúdajú na základné princípy žurnalistiky, do ich porušovania však môžu byť nútení aj vyššou mocou režimu. Niektoré, zdanlivo nevinné, neopatrné novinárske prehmaty sa tiež ľahko môžu stať príčinou sporov alebo nenávisti národov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zneužitie cudzieho nešťastia na popularizáciu a predaj bolo v prípade denníka Kronen Zeitung viac ako zbytočné. Nepoučiteľní novinári tak ale neučinili prvý raz a na ilustráciu prikladám zopár príkladov z minulosti.

Obrázok blogu

Bejrút. Libanonský fotograf Adnan Hajj pracujúci pre agentúru Reuters roky manipuloval fotografie zo stredného východu. Aféra je známa ako Reutersgate.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zmanipulovaná fotografia, na ktorej egyptský prezident Husní Mubarak kráča v čele politikov vyšla v egyptskom denníku Al-Ahrám. V skutočnosti však bol úpkne vzadu.

Obrázok blogu

Ruskému patriarchovi Kirilovi grafici vyretušovali luxusné hodinky Breguet v hodnote 30 tisíc dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Príliš odvážny výstrih Catherine Ashtonovej - predstaviteľky Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, musel byť iránskou cenzúrou vyplnený.

Roman Ornst

Roman Ornst

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje vedomie trpí vigilitou, luciditou, idiognóziou a svedomím. Zoznam autorových rubrík:  PostrehyNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu