Pozor na euromince!

Euro je v obehu ešte len chvíľu a ľudia si naň iba pomaly začínajú zvykať. Mnoho špekulantov zneužíva práve tento fakt.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Médiá už niekoľkokrát upozorňovali na výskyt falošných eurobankoviek a euromincí. Pre podvodníkov je ale jednoduchšie a bezpečnejšie hľadať alternatívy mincí, ktoré sa euru podobajú. Veľmi tomu napomáha aj fakt, že euromince majú odlišný vzhľad v každej krajine Eurozóny a stretnúť sa tak s neznámym vzorom je pre každého pomerne bežné. Z každej mince existuje 19 rôznych druhov (plus viac ako 50 druhov pamätných 2€ mincí). Niektoré mince majú v súčasnosti o mnoho väčšiu hodnotu ako mince, na ktoré sme boli zvyknutí. Preto je veľmi výhodné venovať im trochu pozornosti, predtým ako ich vložíme do peňaženky či vrecka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nasledovných prípadoch existuje značná podobnosť mincí, a ľudia si tak môžu všimnúť rozdiel až príliš neskoro. Dávajte si na ne preto obzvlášť pozor.

500 talianskych lír (vľavo rub talianskej 2€ mince, vpravo rub pôvodnej talianskej mince v hodnote 500 lír)

Talianska líra bola vyradená z obehu zavedením eura v roku 2002. Mince mali pomerne malú hodnotu, preto ich mnoho zostalo nezlikvidovaných. Práve mincu v hodnote 500 lír (v dobe používania približne 7,80 slovenských korún - 25 centov) si môžete ľahko pomýliť s 2€ mincou. Mince majú úplne zhodný priemer a sú farebne rovnaké. Takmer rovnaký je tiež priemer vnútorného kruhu. Talianska minca má nižšiu hmotnosť a je o niečo tenšia.

SkryťVypnúť reklamu

1 turecká líra

Ďalším prípadom je líra turecká, ktorá je v obehu dodnes, preto je pomerne jednoduché zohnať ju. 1 turecká líra má hodnotu približne 50 centov a tvarom aj farbou nápadne pripomína „dvojeurovku“. Na záver ešte niekoľko faktov o 2€ minci:
- predná strana mince je rovnaká vo všetkých štátoch - minca je na okraji lemovaná hviezdami a nápisom s názvom krajiny - priemer mince je 25,75 mm - hrúbka mince je 2,20 mm - hmotnosť mince je 8,50 g
Dávajte si pozor!  

Roman Ornst

Roman Ornst

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje vedomie trpí vigilitou, luciditou, idiognóziou a svedomím. Zoznam autorových rubrík:  PostrehyNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu