Denník SME včera priniesol na titulnej strane článok o tom, že Tatry môžu prísť o štatút národného parku. Svetová únia ochrany prírody (IUCN) zaslala ministrovi životného prostredia list, v ktorom pripustila preradenie Tatranského národného parku do nižšej kategórie (chránenej krajinnej oblasti - CHKO). V liste nám vyčíta, že neplníme odporúčania, ktoré nám dala po veternej smršti v roku 2004, najmä to, že „súčasný systém zónovania by mal byť zmenený a ihneď uplatnený nový", „súčasné prekročenie ubytovacej kapacity by malo byť redukované" a „navrhované rozšírenie lyžiarskych zjazdoviek musí byť predmetom pozornej posudzovacej procedúry s ohľadom na životné prostredie". To sú veci, ktoré sa buď neudiali, alebo sa udial pravý opak. A to najmä "vďaka" výraznej zmene kurzu po odvolaní medzinárodne rešpektovaného Tomáša Vančuru z postu riaditeľa Tatranského národného parku (TANAPu) a vyhodení niekoľkých jeho skúsených dlhoročných spolupracovníkov.
V Tatranskom národnom parku prebieha asi najväčší stavebný boom od čias príprav na MS v lyžovaní v roku 1970. Možno ešte väčší.
Hoci sa kandidatúru TANAPu na zimné olympijské hry plánované na rok 2006 podarilo zastaviť, to, čo sa plánovalo v rámci príprav na olympiádu, sa robí dnes. Budujú sa nové zjazdovky, rozširujú sa staré. Úplne nová zjazdovka zo Soliska, kvôli ktorej sa dnes rúbu hektáre kosodreviny, má byť hotová už túto zimu. Lôžková kapacita má v priebehu najbližších rokov stúpnuť na dvojnásobok. V najbližších rokoch sa má priamo v TANAPe postaviť sedemtisíc apartmánov. Toto by bývalý menežment TANAPu nepripustil. Na TANAPe im záležalo.

(Foto: SME)
Politicky dosadený nový riaditeľ Pavol Majko, bývalý obchodník s drevom, správne pochopil, čo od neho súčasná vládna garnitúra očakáva. Develóperom prepojeným na štátnu moc servíruje stanoviská šité na mieru, úrady na ich základe vydávajú rozhodnutia, výnimky zo zákona. Každý zákon má diery (to je prirodzené), ale Záhumenského novelou sprznený duch pôvodného zákona o ochrane prírody je deravý ako ementál. Hoci ementál je chutný dar Zeme, súčasné rýpanie sa v tatranskej zemi spôsobuje nutkanie na dávenie.
Paradoxné je, že to, čo sa dnes deje v Tatrách nebolo ani za vlády komunistov. Zdá sa, že bezbrehá túžba po peniazoch dokáže viac ako akákoľvek ideológia. Je preto príznačné, že pýcha väčšiny Slovákov sa dnes parceluje nevídaným spôsobom práve pod ochrannými krídlami vysoko podporovanej národno-socialistickej vlády.