
Pán Višváder sa však snaží predstierať spokojnosť. Po rozhodnutí súdu rozoslal médiám tlačovú správu s titulkom „Dnešné rozhodnutie nie je prehra, súd uznal odborné dôvody udelenia výnimiek". V závere tlačovej správy vymenoval 10 najzávažnejších útokov slovenských medveďov v minulom roku, pričom niektoré z nich vôbec nezodpovedali významu slova „útok" (napr. „mláďa medveďa sa zatúlalo do banskobystrickej časti Kostiviarska, kde vyšlo na strechu garáže. Vrátili ho naspäť do prírody.") K tlačovej správe pripojil päticu emotívnych fotografií obetí útokov - zrejme s cieľom donútiť prijímateľa správy uznať, že rozhodnutie súdu je hlúpe.
Okrem toho, že takýto nezodpovedný a emotívny prístup je od ústredného orgánu štátnej správy neprijateľný (a možno aj nezákonný), je tu ešte jeden vážny problém.
Päť fotografií zobrazuje obete útokov medveďov ďaleko za hranicami Slovenskej republiky, a to dokonca aj iného druhu medveďa než je medveď hnedý, žijúci aj na Slovensku.
3 fotografie, ktoré boli k predmetnej tlačovej správe priložené sú aj na tejto webovej stránke:
http://www.freedomwriter.com/issue35/ak34.htm
Predpokladám, že ich odtiaľ stiahol aj pán Višváder. Každopádne sa jedná o obeť útoku medveďa bieleho (Ursus maritimus), tzv. ľadový alebo polárny medveď, ktorý žije... to vie aj malé dieťa. Životné podmienky tam - za polárnym kruhom - sú dosť odlišné od tých v našich končinách. Tiež hustota zaľudnenia, viditeľnosť, úkrytové možnosti...
... proste neporovnateľné.
1 fotografia je na tejto webstránke:
http://moldychum.typepad.com/moldy_chum/wildlife_encounters/index.html
Vyzerá to na stránku nejakých amerických rybárov. Pod obrázkom - ktorý je viacmenej skôr ilustratívny - je link na návod najmä pre amerických rybárov ako sa správať, aby vás pri chytaní rýb nenapadol grizzly. Je tam napríklad napísané, že medvedie útoky sú "extremely rare" - teda extrémne zriedkavé, a to teda aj v Severnej Amerike.
Grizzly je poddruh medveďa hnedého (Ursus arctos horribilis), žije v západných častiach Sev. Ameriky. Teda v oblastiach, kde je nižšia hustota zaľudnenia než u nás, medvede nie sú na ľudí zvyknuté. Grizzly je o dosť ťažší a jeho útok sa môže skončiť vážnejšie. Najhoršie prípady útoku grizlyho v Severnej Amerike však nemožno porovnávať s útokmi nášho medveďa. Ilustračná fotka, ktorú pán Višváder použil je účelová manipulácia hrubého zrna.
Posledná fotografia (z tých piatich) je na tejto stránke:
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article705803.ece
"Mr Li's face had been ripped when he was attacked by a bear in 2004 in southwestern Yunnan province..."
Okrem nadpisu, v ktorom je "bear attack" a vyššie uvedenej vety, nie je v článku nič viac o medveďoch. Článok je o plastickej operácii nejakého čínskeho poľovníka, ktorého v čínskej provincii Yunnan napadol medveď. Ťažko teda zistiť o akého medveďa sa jednalo, aké boli okolnosti útoku atď.
Keby sme vychádzali z tejto mapky rozšírenia medveďa vo svete a tiež z toho, že provincia Yunnan je na juhu Číny, tak to zrejme nebude tá istá populácia medveďa ako u nás.
Každopádne dokladovať nebezpečnosť slovenských medveďov útokmi medveďov napr. v Číne, je asi to isté ako keby niekto odôvodňoval prísnejšie tresty za vraždy pre Slovákov a dokladoval by to fotografiami obetí brutálnych vrážd v USA.
Takéto účelové zavádzanie si nemôže dovoliť bežný občan, nie to ešte verejný činiteľ - hovorca a riaditeľ tlačového odboru MŽP, platený z našich daní a povinný ctiť zákon.
Pán Višváder si zrejme nectí zákony tohto štátu, keď vydáva takéto manipulatívne a emotívne tlačové správy. Nectí si rozhodnutia súdu alebo iba do tej miery, do akej mu to vyhovuje, do akej sa to dá prekrútiť. Jeho počínanie je často aj ukážkovým príkladom ako zneužívať mediálny priestor v prospech pochybných mocenských záujmov. Je ukážkou toho, ako možno zneužívať média na šírenie štátnej propagandy.
V súvislosti s novým tlačovým zákonom sa obávam toho, že aj iné podobne nebezpečné živly ako jeden pán hovorca, budú môcť manipulovať a prekrúcať pravdu podľa zadania svojich chlebodarcov (alebo lepšie skôr „mercedesodarcov"). A keď nebudú argumenty, siahne sa k podpásovkám: k emóciam, brnkaním na city, rozdúchavaním vášní. Politici budú môcť skrz svojich prisluhovačov útočiť na stále nižšie pudy ľudí. Aký to má zmysel?
Aktualizácia (9.4.2008)
Keďže dnes ministerstvo stiahlo sporné fotografie zo svojej oficiálnej webovej stránky dovolím si doplniť tento článok o tri fotografie webstránky MŽP (printscreeny), z ktorých je zrejmé, ako ministertvo menilo v priebehu posledného týždňa jej obsah:
Takto vyzerala webstránka 4. apríla 2008

Ako si môžete všimnúť, pod fotografiami v bielom poli nie je uvedené nič.
Keď sa o spornú tlačovú správu a webovú stránku začali zaujímať média, ministerstvo na ňu 8. apríla 2008 doplnilo pod fotografie informáciu, že ...

... fotografie sú ilustračné a zo zahraničia.
Dnes, 9. apríla 2008, ministerstvo zo svojej webovej stránky úplne stiahlo sporné fotografie:
