„ ... Chôdzu možno považovať za jednu z ústredných esejí Henryho Davida Thoreaua . Hneď v jej úvode sa dočítame, že Thoreau nepovažuje človeka ani tak za tvora spoločenského, za člena spoločnosti, ako skôr za súčasť prírody. Vysvetľuje, čo pre neho znamená byť chodcom a porozumieť „umeniu Chôdze". Tá pre neho nie je púhym pohybom alebo telesným cvičením, ale skôr druhom psychickej činnosti. Oddanie sa tomuto umeniu považuje za vstup do najstaršieho rytierskeho rádu Chodcov, ktorý je akýmsi „štvrtým stavom mimo cirkev, štát a ľud". Kapitálom v tomto umení je voľný čas, sloboda a nezávislosť.
„Chodcom sa človek rodí, nie stáva" uvádza Thoreau a vytvára tak dojem určitej výlučnosti, ktorý z rádu robí skôr niečo ako kastu. Pravdepodobne nemá na mysli skutočnú predurčenosť, ale chce ešte viac podčiarknuť to, že slobodu potrebnú k tomuto „povolaniu" nemožno získať vysedávaním v obchodoch a kanceláriach, k čomu je odsúdená spústa spoluobčanov.
Bohatstvo síce môže človeku zaistiť prostriedky k vlastníctvu krajiny, v ktorej sa možno prechádzať podľa ľubovôle, ale presne to vidí Thoreau ako chybu. Pochvaľuje si, že v jeho okolí sa vyskytuje dostatok krajiny, ktorá nie je v súkromných rukách, a preto môže byť voľne užívaná na chôdzu. Zároveň sa však díva do budúcnosti a predpovedá deň, keď bude táto zem rozdelená na kúsky, z ktorých budú mať radosť len ich majitelia. Tí spevnia svoje ploty a vyvinú ochranné prostriedky, ktoré chodcov donútia obmedziť sa na verejné cesty, a chodenie po zemi bude znamenať neoprávnené vniknutie na cudzí pozemok. Tí, ktorí sa snažia vytýčiť hranice svojich pozemkov, sa prepadajú do močiarov rieky Styx a ich zememeračom nie je nikto iný než sám Satan.
Chodec musí často robiť neľahké rozhodnutie, kam a ktorou cestou sa vydať. „Verím, že v Prírode je nepatrný magnetizmus, ktorý nás, pokiaľ sa mu mimovoľne podriadime, navedie tým správnym smerom." uvažuje Thoreau a dodáva, že cesta, ktorou kráčame, je symbolom cesty, po ktorej sa radi prechádzame vo svojom vnútornom svete." (voľne prevzaté)
Takže páni, kam kráčame?
Dobrá rada: Nabudúce (ak také bude) si obujte pohodlnejšie topánky.
Poznamka: K zverejneniu tejto úvahy ma inšpirovala PR akcia vedenia Ministerstva životného prostredia SR (pôvodná fotografia kráčajúceho vedenia MŽP SR je z oficiálnej webstránky MŽP SR).