Táto výzva je pokrytecká a zavádzajúca, pretože žiada niečo, čo nie je možné. Žiada zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2050 až o 100%. A nejde o preklep.
Predkladatelia žiadajú, aby ľudstvo o 41 rokov neprodukovalo (okrem iných skleníkových plynov ani) žiaden oxid uhličitý (CO2). To by v praxi znamenalo, že sa zbavíme úplne všetkých technológií, ktorých výstupom je (okrem iného) oxid uhličitý.
Znamenalo by to zatvorenie všetkých továrni, elektrární, likvidáciu všetkej dopravy poháňanej spaľovacími motormi, turbínami alebo elektromotormi.
Znamenalo by to koniec vykurovania budov a obydlí, a to nielen zemným plynom, ale akýmkoľvek druhom paliva, pretože vykurovanie produkuje nemalé množstvo CO2.
Znamenalo by to koniec elektrického svietenia a dokonca aj koniec používania sviečok, pretože aj tie horia, a preto produkujú určité množstvo CO2.
Znamenalo by to koniec internetu, počítačov, pretože okrem toho, že pri svojej prevádzke spotrebúvajú elektrickú energiu, pri ich výrobe sú používané technológie, ktoré produkujú CO2.
Znamenalo by to koniec klasického papiera, tak ako ho dnes poznáme. Možno by zostal ručne vyrábaný, ale aj to by ho museli vyrábať takým spôsobom a v takých podmienkach, pri ktorých by nepotrebovali svoje výrobné priestory ani jeden deň v roku vykurovať, osvetľovať alebo zásobovať akýmkoľvek množstvom elektrickej energie.
Všetci ľudia by sa museli presťahovať do tropického alebo subtropického pásma, kde by mohli žiť vďaka priamemu slnečnému teplu.
Znamenalo by to naozaj mnoho. V konečnom dôsledku - striktne vzaté - avšak presne v štýle predkladanej výzvy - ak by ľudia do roku 2050 mali naozaj znížiť emisie skleníkových plynov až o 100%, museli by prestať vydychovať CO2. To by znamenalo buď to, že by ľudia od základu prebudovali svoje organizmy (prestali dýchať kyslík a začali napr. CO2) alebo by zmizli zo zemského povrchu.
Všetko, čo som napísal znie naozaj absurdne, ale bohužiaľ takto primitívne je formulovaná výzva premiérovi Slovenskej republiky. Takéto povrchnosti až bludy ľudstvu nepomôžu, naopak posilnia tábor tzv. klimaskeptikov, ktorí nechcú pripustiť akýkoľvek výraznejší vplyv ľudstva na atmosféru tejto krásnej planéty. Triezvo uvažujúci človek žijúci v reálnom svete (a nie vo vysnívanom „ekosvete", napr. niekde za počítačom vo veľkomeste) sa od takejto výzvy musí dištancovať. A preto sa od nej dištancujem aj ja. Žiadať zníženie emisií skleníkových plynov až o 100% je nonsense par excellence. Ľudí nemožno mať za idiotov, ak naozaj chceme spoločne niečo pozitívne a zmysluplné dosiahnuť.