V slovenských lesoch sa ťaží stále viac a viac stromov. Lesy pritom majú nenahraditeľnú vodozádržnú funkciu v hydrologickom cykle našej krásnej, modrej planéty. Planéty, kde život vo vyššej forme existuje iba vďaka vode.
Hydrologický cyklus Zeme
Ťažba dreva na Slovensku za posledných 15 rokov

Zdroj: MP SR
Trend je hrozivý. Prirovnal by som ho k autobusu plného folkloristov, ktorému kdesi nad Hriňovou zlyhali brzdy a po šialenej jazde skončil v rokline. Pamätáte?
A lesníci sú ticho. Žiaden z nich sa (verejne) neozve, že sa deje niečo nekalé v našich lesoch. Že novodobý trend je slepou cestou. Slepou a hlúpou. Len hlupák si podpiľuje konár pod svojím zadkom.
Kritika do vlastných radov? Tak to sa v lesníckej komunite nenosí. To je priam dezercia. A iste viete ako sa tá trestá.
Naopak, keď je možnosť nakydať na ochrancov prírody a ekológov, väčšina z nich s tým nemá najmenší problém.
Ochrancovia prírody už minimálne desaťročie varujú pred trendom, ktorým sa uberá slovenské lesníctvo. Pravdu povediac, mne už to prestáva pripadať ako lesníctvo. Lesníci sa pomaly stávajú obyčajnými drevorubačmi a prisluhovačmi develóperov.
Viem si predstaviť, ako by ma roduverní lesníci zahriakli - „ako si to vôbec dovoľujem o nich hovoriť!" Tomu, čo robia ich nadriadení - riaditelia lesných závodov, vedúci lesných úradov, úradníci na ministerstve - sa však len ticho prizerajú. To ticho, to je ich najväčším hriechom. Cítia, že by mali niečo povedať, ale mlčia. Majú strach. Mnohí si ho priniesli ešte z čias, kedy sa nepatrilo hovoriť vlastné názory. Dnes však je už trochu iná doba. Máme slobodu a - zodpovednosť. Kto má čisté svedomie, ten sa nemá prečo báť. Kto sa bojí povedať otvorene vlastný názor, ten nie je hoden toho, aby mu bolo do rúk zverené spravovanie niečoho cenného a dôležitého.
Lesníci zabudli na les. Zabudli na jeho význam pre ľudí. Zabudli na to, že mimoriadna vodozádržná schopnosť lesov je neporovnateľná s drahými technokratickými hračkami vodohospodárov. Zabudli na to, že les nielen zrážkovú vodu zadržiava, spomaľuje jej odtok, ale tiež chráni pôdu pred odplavením. Pôdu, ktorú príroda vytvárala tisícročia. Pôdu, ktorú ak nechráni les, tak zhučí po holorube pri prvej väčšej búrke do najbližšieho potoka.
Schematické znázornenie princípu vodozádržnej schopnosti lesa

Lesníci zabudli na to, že les nie je len drevo a pobehujúce mäso.
Od tej zahľadenosti do seba až ochoreli. Chorobná ctižiadostivosť a egocentrizmus prináša každoročne veľa ľudského žiaľu - odplavené domy, zničené cesty, mŕtvych.
Kedy sa nám to podarí zastaviť? Kedy sa nám podarí zastaviť záplavu ľudskej hlúposti?