Otvorme župnú bránu, má tu byť aj pre nás...

Voľby do VÚC sú za rohom, a aj keď sa zdajú pre väčšinu zbytočné, tak tento omyl treba vyvrátiť! Aj Vám sa zdá, že o župe nič neviete a ani o nej nepočujete? Ak nerátame do toho čas vyhradený pred samotnými župnými voľbami? Je to preto, že sa s ňou ľudia nevžili?

Písmo: A- | A+
VÚC NITRA
VÚC NITRA (zdroj: http://www.unsk.sk/)

Ach to isto Nie... Je to len obyčajná fáma, skutočnosť je tá, že sa ani nemohla vžiť. Príkladom je aj Nitrianska župa, v ktorej na jej čele od jej samého začiatku figuruje jeden predseda. Jeden a ten istý človek už 12. rokov. Chutilo by Vám jesť 12 rokov každý deň napr.: TLAČENKU? No mne osobne NIE.

Kraj stagnuje, peniaze sa točia, ako aj známa veta o Zemi od Gallilea Galileiho „A predsa sa točí!" (Eppur si muove!) - ale skutočne sa využívajú tie peňažné prostriedky efektívne alebo len účelovo a bezhlavo? Bohatnú len privilegované osoby, alebo majú z toho niečo aj bežní občania kraja? No mali by mať...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viete si predstaviť lepšie a kvalitnejšie kultúrne podujatia v meste, alebo v obci v ktorej žijete? Chceli by ste viac peňazí do regionálneho športu? Chceli by ste lepšie cesty po ktorých každodenne cestujete? Kultúra, šport, správa ciest je len zlomok z toho čo má župa na starosti. Nevyhnutnosťou dnešnej doby je aj kvalitnejšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti a v neposlednom rade aj vzdelania. Áno, aj toto všetko VÚC ( župa) ovplyvňuje.

Ako uviedol na tlačovej konferencii pri ohlásení kandidatúry jeden z uchádzačov o tento post v Nitrianskom kraji Tomáš Galbavý: „Prvýkrát v dvanásťročnej histórii Nitrianskej župy tak proti sebe budú stáť dvaja kandidáti predstavujúci opačné pólo politického spektra a odlišné pohľady na výkon verejnej politiky." Kým na jednej strane máme na výber stagnáciu kraja a to čo nám župa ponúka dnes a to momentálnym predsedom Belicom, a na strane druhej možnosť župu vyvetrať - novým županom! Čerstvý vzduch prináša so sebou nové nápady pre našu lepšiu župu.

SkryťVypnúť reklamu

Nitriansky kraj podľa upozornení odborníkov začína zaostávať za tempom rozvoja ostatných krajov. Veď potrebujeme jeden transparentný a otvorený úrad a nie hrubou reťazou a zámkom obvešaný kus zbytočnej inštitúcie, ktorým sa VUC podľa obyčajných ľudí takto javí. Stačí sa ich len opýtať čo sa prostredníctvom práce župy pre nich zlepšilo? Župa podľa nich nerozhoduje rovnomerne a stavia proti sebe ľudí v kraji. Nestačí politický boj medzi Maďarmi a Slovákmi na našom území vo vrcholnej politike- treba ich ešte viac proti sebe štvať? Stačí sa len opýtať ľudí na juhu Slovenska- (na juhu Nitrianskeho kraja), čo pre nich znamená Nitrianska župa..... To by som sem ani napísať nemohol... no to nie je len juh, sú to miesta ktoré sa cítia ukrátene, ľudia ktorým tu niečo chýba, chýba im zdravý lokálpatriotizmus. Ale na druhej strane by sa chceli hrdo priznávať k niečomu čo pre nich neznamená len umelo vytvorené územné členenie, na ktorej vrchole stojí jedna budova s ľuďmi a jej predsedom. Toto aj mnoho iné som s nimi preberal v našich rozhovoroch...

SkryťVypnúť reklamu

Snáď Vás zaujme to, prečo je treba zmenu... Tomáš Galbavý spojil ľudí už pred samotnými voľbami. Spojil strany „nejednotnej pravice (NOVA, OKS, SDKÚ-DS, SAS)" s maďarskými stranami MOST-HÍD a SMK-MKP v jedno. Po 12.rokoch sa nerozhoduje o Slovákovi alebo Maďarovi na čele župy, ale prišlo k jednote v osobe kandidáta na budúceho župana. SPOJIL ĽUDÍ UŽ TERAZ. Aj toto ľudí musí spájať a hnať k voľbám, veď aj takto sa na neho musia pozerať. Našim vzorom pre spájanie aj pre iných môže teda byť práve Tomáš Galbavý okrem iného sa chce snažiť aj o: „Kvalitný život s funkčnými službami na úrovni tretieho tisícročia, v ktorom žijeme. To znamená dobre fungujúce školstvo, sociálne a zdravotné služby. Chcem podporovať iniciatívy na zvýšenie objemu financií určených na podporu kultúry a športu." Po rokoch v parlamente nadobudol nielen skúsenosti ale ako jeden z mála mu ostala aj čestnosť, slušnosť a rovnosť, ktoré by boli vhodné zakomponovať aj do fungovania našej Nitrianskej župy. Už sa mu jeden krok podaril, spojil to čo za 12 rokov bolo pre obyvateľov Nitrianskej župy smiešne a to rozdeľovať sa na Maďarov a Slovákov. Veď MY všetci sme ľuďmi Nitrianskej župy. Odvádzame tu dane, máme tu svoje rodiny, deti a prácu. Chceme tu aj naďalej žiť spokojne, v mieri, a s hrdým a väčším lokálpatriotizmom.

Peter Orvoš

Peter Orvoš

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

študent v odbore právo, pracovník na urgentnom príjme Zoznam autorových rubrík:  Zo zdravotníctvaPolitická scénaZákony alebo ako sa nechávameudalosti dňa...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu