Mesto dáva opravovať cesty, ale za čo platí?

Nakladanie s verejnými finančnými prostriedkami by malo byť pre každú samosprávu transparentné a kontrolované. Zamestnanci radnice totiž nehospodária so svojimi peniazmi, ale s financiami, ktoré dostávajú

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

do rozpočtu od pracujúcich, teda z podielových daní a ďalším príjmom sú miestne dane a poplatky obyvateľov mesta. Radnica avizuje, že peňazí má málo, lebo preberá aj niektoré kompetencie štátu a chce zvyšovať dane. Lenže ako vlastne úrad s financiami narába?

Ešte v októbri tohto roku požiadal som radnicu o informáciu, koľko finančných prostriedkov bol vynaložených na opravu ciest a chodníkov v mestskej časti č. 4 - Staré mesto za prvý polrok. Úradu so zaslal aj tabuľku so zoznamom komunikácii a žiadal som doplniť rozsah prác v metroch štvorcových a cenu za výkon s DPH. Mojej žiadosti však mesto nevyhovelo. "Povinná osoba tejto žiadosti vyhovela sprístupnením kópií faktúr a súpis vykonaných prác z ktorých sa nedá vypočítať cenu za odvedené práce. Odbor životného prostredia a dopravnej infraštruktúry požadovanou informáciou nedisponuje v takej podobe, ako som žiadal". uviedla v rozhodnutí o tom, že žiadosti mesto nevyhovuje, prednostka úradu Alexandra Chapčáková. Nie je možné, aby mesto nedisponovalo mnou požadovanými informáciami o presnom rozsahu vykonaných a fakturovaných prác na jednotlivých uliciach s ich presným finančným vyčíslením. Ako mohlo mesto faktúry preplatiť, keď nepozná množstvo odvedenej práce v obvode Staré mesto? V takom prípade ide o porušenie finančnej disciplíny a rozpočtových pravidiel. Zverejnené faktúry neobsahujú prílohy, ako je protokol o prevzatí prác.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na mestskom zastupiteľstve som informoval poslancov v rámci vystúpení pre obyvateľov mesta. Ak mohol poverený pracovník dať súhlas na preplatenie faktúr za 231 tisíc eur, keď nevedel skontrolovať množstvo a kvalitu odvedenej práce. Odporúčal som prednostke, aby sa oboznámila faktúrami, ktoré boli preplatené za prvý polrok 2019. Zároveň som vyzval primátorku mesta, aby urobila všetko preto, aby sa na úrade klamstvo nestalo pracovnou metódou. Zaujímavé je, že ani jeden z poslancov v diskusii, ktorá nasledovala, nezareagoval na moje vystúpenie. Akoby boli so situáciou všetci spokojní.

Čo hovoria faktúry?

SkryťVypnúť reklamu

Mesto Prešov uzavrelo, ako s víťazom verejnej súťaže, zmluvu so spoločnosťou MP KANÁL cervice, s.r.o. v júli 2018. Predmetom zmluvy je bežná údržba miestnych komunikácií, chodníkov a cyklotrás v meste Prešov. Spoločnosť v mesiacoch apríl máj a júl doručila úradu tri faktúry za 231 tisíc eur. Vo faktúrach sú uvedené ulice, kde sa práce vykonávali, aj súpis prác, ale jednotlivé výkony, ako odstránenie asfaltového krytu, terénne práce, asfaltový postrek, kladenie kameninovej dlažby, búracie práce a podobne, nie sú konkrétne finančne vyčíslené podľa jednotlivých ulíc, ale za celé mesto. Tie faktúry naznačujú, že v mútnych vodách sa dobré loví. Tomu sa hovorí transparentnosť po prešovský.

SkryťVypnúť reklamu

Na protokoloch je meno zamestnanca, ktorý z úradu odišiel 

Ďalšou kapitolou v tomto prípade sú preberacie protokoly, ktoré by mali byť dôkazom toho, že vykonané práce niekto z radnice aj skontroloval. Existujú faktúry z mája na ktorých je za objednávateľa pečiatka s menom Martín Kažimír. Bez podpisu. No, niet divu, že podpis tam chýba. Tento pán už totiž v tom čase na mestskom úrade nepracoval. Pracovný pomer mu skončil v decembri 2018. Na protokole nie je uvedený ani správca komunikácií a tým je Správa a zimná údržba prešovských ciest. Ponúka sa tu teda otázka, či mesto vôbec kontroluje výkony za objednané práce a ako. Či vôbec vie, kde a na čo odchádzajú z mestskej kasy tisícky eur?

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Emil Osavčuk

Emil Osavčuk

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vyučený typograf. Počas svojho pôsobenia vo výrobnej sfére som zastaval rôzne hospodárske a spoločenské funkcie. Toho času som na dôchodku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu