KOĽKO ZARÁBALI prešovskí mestskí policajti v roku 2019

Pracovníci prešovskej mestskej polície si vybrali životnú cestu pomáhať a slúžiť nám obyvateľom mesta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Majú v rukách páky ako zlepšiť podmienky života v Prešove, ako ho posúvať dopredu. Posúďme, či prešovskí mestskí policajti dostávajú.za svoju prácu zaslúženú mzdu.

Pracovníci Mestskej polície sú zamestnancami mesta a sú odmeňovaní platným Poriadkom odmeňovania zamestnancov mesta Prešov a Kolektívnej zmluvy.

Obrázok blogu

Zdroj: Mestský úrad Prešov

Stúpli aj výkony, či len platy?

Z údajov, ktoré mi poskytla prešovská radnica vyplýva, že priemerný mesačný zárobok v roku 2015 bol 1 048 eur a v roku 2019 bol 1 523 eur. To znamená, že za päť rokov sa im platy zvýšili o 475 eur, čo predstavuje navýšenie o 45,32%.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Považujem za dobré, že pod vedením primátorky Andrei Turčanovej a náčelníka mestskej polície Jána Andrejku platy pracovníkov mestskej polície rástli od roku 2015 vzrástli o 475 eur, ale otázkou je, či výkony pracovníkov mestskej polície rástli za toto obdobie adekvátne, teda 45,32%. Som presvedčený, že nie. S tichým súhlasom polície autá parkujú v Prešove kade tade, len nie na parkoviskách.

Námestie legionárov
Námestie legionárov (zdroj: Emil Osavčuk)

 Skúsenosť obyvateľa mesta

Tak napríklad Námestie legionárov. Nie je parkovisko, ale oddychová zóna, ktorá má slúžiť občanom a nie autám. Keďže stav je taký istý už niekoľko rokov, podal som podnet na mestský úrad, že z vlastných prostriedkov (z dôchodku) zabezpečím zábranu, aby autá neparkovali na námestí a nedevastovali trávnaté porasty. Na zábranu použijem betónové kvetináče. Od vedúceho odboru pána Leška dostal som stanovisko, ktoré bolo záporné.

SkryťVypnúť reklamu
Kovačska
Kovačska (zdroj: Emil Osavčuk)
Kpt. Nálepku
Kpt. Nálepku (zdroj: Emil Osavčuk)
Pod Taborom
Pod Taborom (zdroj: Emil Osavčuk)

Na Mestskej polícii v Prešove pracuje 82 pracovníkov na plný úväzok a 26 pracovníkov na čiastočný úväzok, ktorí pracujú v ochrannej dielní a obsluhujú kamerový systém. Priemernú mesačnú mzdu pracovníci ne mestskej polícií mali v roku 1 523 eur. Zaujímavé je, v národnom hospodárstve SR priemerná nominálna mzda v roku 2019 dosiahla 1 092 eur a na mestskom úrade 1 351 eur.

Obrázok blogu

Zdroj: Mestský úrad Prešov. x Bez zamestnancov v rámci MV SR - občianska poriadková služba v Prešove.

Plnia si svoje zákonné úlohy?

Mestská polícia by mala zabezpečovať verejný poriadok v meste. Chrániť majetok mesta a občanov pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím. Dbať o dodržiavanie poriadku, čistoty a hygieny v uliciach, iných verejných priestranstvách a verejne prístupných miestach. Vykonávať všeobecné záväzné.nariadenia mesta, uznesenie mestského zastupiteľstva a rozhodnutia primátora. Ukladať, vyberať v blokovom konaní pokuty za priestupky. Je tomu vždy tak? Nech obyvatelia sami vyhodnotia, ako sa mestskej polícii v Prešove dari plniť základné úlohy v zmysle zákona SNR č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii.

Emil Osavčuk

Emil Osavčuk

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vyučený typograf. Počas svojho pôsobenia vo výrobnej sfére som zastaval rôzne hospodárske a spoločenské funkcie. Toho času som na dôchodku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu