Je to kóšer?

Diskutabilné paušálne odmeny a náhrady prešovskýchposlanco. Ministerstvo vnútra SR vypočulo hlas ľudu a novelizuje zákon číslo 369/1990 Zb. o obecnom zriadení  v znení neskorších predpiísov,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 nadobudol účinnosť od 1. apríla 2018.Pre lepšie hospodárenie pri nakladaní s verejnými prostriedkami bolo žiadúce ustanoviť maximálnu výšku odmeny poslanca obecného zastupiteľstva.

Maximálna odmena poslanca je limitovaná zákonne ustanoveným finančným stropom. V kalendárnom roku poslanec dostane jeden základný mesačný plat primátora bez zvýšenia.

V ďalšej časti právnej úpravy je uvedené, že členmi výborov môžu byť aj obyvatelia mesta s trvalým pobytom v mestskej časti zvolení mestským zastupiteľstvom.Pýtam sa, prečo poslanci neprijali v Štatúte mesta Prešov, že vo výboroch mestských častiach môžu alebo nemôžu byť občania – neposlanci v zmysle zákona o obecnom zriadení? Prečo sa poslanci MsZ boja občanov, ktorí by boli vo výboroch MČ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na základe toho na Mestské zastupiteľstvo 25. apríla 2018 bol predložený návrh Zásady odmeňovania poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Prešov a členov – neposlancov v komisií (bez neposlancov vo výboroch MČ) Mestského zastupiteľstva mesta Prešov. Mestské zastupiteľstvo schválilo Zásady odmeňovania (sami sebe) takto:

Odmena poslanca mestského zastupiteľstva sa odvíja od základného mesačného platu primátora mesta. Primátorka mesta v Prešove má v roku 2018 základný plat 3 044 eur, teda mesačná odmena poslanca mestského zastupiteľstva v priemere predstavuje 254 eur.

Na návrh Ing. Ľudovíta Malagu, poslanca mestského zastupiteľstva poslanci si schválili Paušálne náhrady a ďalších výdavkov spojených s výkonom jeho funkcie mesačne vo výške z mesačného platu primátorky mesta Prešov, po zaokruhlení predstavuje sumu 300 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Paušálne náhrady si schválili za: - používanie telefónu - neobmedzený paušál, - - - použivanie internetu, - použivanie automobilu na účely poslaneckej práce, - parkovné, administratívne náklady (papier, toner, poštovné a knihy). 

Za návrh Ing. Ľudovíta Malagu z 26 prítomných poslancov hlasovalo za prijatie uznesenia 18 poslancov a to: Ján Ahlers, Rudolf Dupkala, Marta Kollárová, Martin Lipka, Štefánia Andraščíková, Katarina Ďurčanská, Mikuláš Komanický, Ľudovit Malaga, Štefan Szidor, Miroslav Benko, Martin Ďurišin, Jaroslava Kutajová, Martin Matejka, Peter Cvengroš, Juraj Hudáč, Janetta Langová Daniela Mrouahová, Renne Pucher.

SkryťVypnúť reklamu

Zdržalai sa: Marcela Antalová, Štefan Kužma, Richard Drutarovský, Štefan Hermanovský, Zuzana Tkačová a Stanislav Kahanec, Rastislav Mochnacký.

Nehlasovali: Valéria Drobňaková.

Nepritomní: Vasiľ Janko, Renata Fedorčíková, Stanislav Ferenc, Peter Krajňák, Zuzana Bednárová,

A čo hlasovanie za prijatie spomínaného uznesenia? To tiež ponúka istý obraz o tom komu ide o dodržiavania právnych noriem. Každý, kto sa dostane do špinavého kolotoča politiky, veľmi skoro pochopí, že sa musí prispôsobiť špinavej politike. Poslanci schválili zmätočné uznesenie, pretože zákon o obecnom zriadení, ktorý nadobudol účinnosť od 1. apríla 2018, nepozná pojem z mesačného platu primátora. Nektorí poslanci Mestského zastupiteľstva sú za svoje výkony, akými sa prezentujú, draho platení z našich dani, a my, občania, si máme možnosť v novembri tohto roku zvoliť takých poslancov, ktorí budú pracovať z presvedčenia pre občanov a nie pre zlepšenie svojej životnej úrovne.

SkryťVypnúť reklamu
Mestské zasadnutie
Mestské zasadnutie (zdroj: Foto Emil Osavčuk)

Súhlasím s primátorkou mesta Prešov v celom rozsahu, že nepodpísala zmätočné uznesenie Mestkého zastupiteľstva č. 899/2018 zo dňa 25. 4. 2018 o odmenách a paušálnych náhrad pre poslancov MsZ v Prešove. Pretože nie je v súlade so zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách a zákona o obecnom zriadení č. 369/1990 v znení neskorších predpisov. Navrhujem pani primátorke mesta Prešov, aby každému poslancovi kúpila hodinky, aby nemeškali na zasadnutia MsZ, komisií, výborov MČ a mesačný paušál vo výške 33 eur za opotrebovanie šatstva pri výkone poslaneckej činnosti. Týmto by bol naplnený sociálny program pre poslancov.

Nech občania posúdia, či poslancom patria také vysoké náhrady na plnenie poslaneckých úloh.Úplne by stačilo 10% schválenej čiastky, pretože poslanci počas MsZ majú bezplatné parkovanie áut pred mestským úradom.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ANKETA (Zdroj: Prešovský večerník č. 6882)

Odkaz voličov poslancom: "Nemýľte si svoje poslanie so zárobkovou činnosťou!"

Patrik Tomič

Kto sa aspoň trošku zaujíma o dianie v mestskom parlamente, tomu vrelo odporúčam vypočuť si pani poslankyňu Martu Kollárovú, ako bojuje za zvýšenie odmien poslancov na ostatnom mestskom zastupiteľstve. Stojí to naozaj za to. Pri počúvaní si budete klásť otázku, kto nás zastupuje v parlamente! Použil by som známu vetu doktora Štrosmajera zo seriálu Nemocnica na okraji mesta:"Kdyby hloupost nadnašela, tak vy se tady budete vznášet jako holubička". 

Áno, pani poslankyňa, som si tým istý. Vaše vystúpenie v mestskom parlamente týkajúce sa odmeňovania poslancov ma doslova šokovalo. Vy ste si, jednoducho, pomýlil funkciu poslanca s podnikateľskou činnosťou. Byť poslancom je slúžiť ľuďom, je to vaším poslaním a nie zárobkovou činnosťou. Hovorite o komunizme, kedy sa bude robiť zadarmo. Vy ste na tom dnes oveľa lepšie! Pracujete v mestskom podniku, čo pri všetkej úcte, tiež nie je kóšer. Toto teple miestečko ste dostali len vďaka tomu, že ste poslankyňa.Obyčajný smrteľník o takom niečom lukratívnom by mohol len snívať. Navyše nestačím sa čudovať, koľko mestských akcií stihnete absolvovať v pracovnom čase vy a mnohí ďalší vaši kolegovia poslanci. A na záver, pani poslankyňa, keď som pozrel váš príjem z poslaneckej "práce" za rok 2017, vyšla vám parádna sumička. Krásnych 11 003 eur okrem mzdy v mestskej firme, tiež rádovo v tisícoch, ak nie viac! Pre mňa, na rozdiel od vás, by bolo česť slúžiť nášmu mestu. Poslaneckú odmenu som už navrhoval zrušiť v roku 2006 počas kampane. Nerobte si biznis zo služby občanom a svojmu mestu.

Martin P.  Určite si mestskí poslanci nezaslúžia taký plat. Ich práca je niekedy občanom mesta na smiech a idú svojimi rozhodnutiami skôr proti mestu. Nehovoriac o tom, že keď zasadnutie trvá krátko, alebo je zrušené, odmenu si napíšu aj tak.

Michal K.

 Za výsledky, ktoré po nich vidno, by si zaslúžili ešte menej. Bývam na Šváboch a nemám pocit, že sa tam niečo pohlo k lepšiemu. Celkovo v meste chýbajú ihriska, parky. Prečo nebojujú za to? ale bijú sa o zvýšenie odmien.

Jozef T.

 Môj osobný názor je, že poslanec by mal vykonávať svoju funkciu bezplatne a mal by dostávať len nevyhnutné náklady spojené s výkonom funkcie. Tak, ako je to definované v zákonníku práce na stravu, dopravu a pod. Sú predsa uvoľnení zo zamestnania na výkon svojej funkcie. Im beží plat. Tak aké odmeny? Problém je v tom, že oní si to pomýlia zo zárobkovou činnosťou. Zaujíma má, či niekto spočítal, koľko stoja poslanci mesto Veď dostali notebooky a majú iné vymoženosti. Na toto sa peniaze nájdu, ale iné veci už nie. Nehovoriac o tom, že nevidno žiadne ich výsledky. Podľa mňa sú len obyčajní poštári. Posúvajú problémy od ľudí mestskému úradu a ďalej problém riešia pracovníci úradu. 

Ivan K.

Myslím si že taký plat ako majú, si nezaslúžia. Málokoho vidno a počuť aj mimo volieb, aspoň z môjho pohľadu. Mali by byť hodnotení podľa toho, akú majú aktivitu, či prinesú nové návrhy, nápady na zlepšenie nejaké činy a nielen sedieť na zasadnutiach do počtu a odškrtnúť si účasť za nič a to platí pre každého poslanca, nielen pre toho prešovského.

Lucia P.

Nemyslím si, že ich odmena zaslúžená. Riziko ich práce sa rovná nule. Trestnoprávna za chyby je minimálna. Zmeny, ktoré hlásia pri voľbách, sa na činy premenia iba veľmi zriedka. Komunikácia s občanom skoro žiadna. Sú to naši zamestnanci, tak by sa mali aj tak odmeňovať. Nie sú ničím výnimoční. Je doba internetu, každý by mal mať pri mene vypísané zásluhy, čo sa mu podarilo a jednotlivé kroky by mali byť riadne ocenené. Za dvanásť rokov, čo bývam na Sabinovskej ulici sa nezmenilo nič, ani v doprave, ani v ochrannej obytnej časti, či proti hluku alebo smogu. Detské ihriská sú zanedbané, škôlky zdevastované , oddychová zóna žiadna.

Veronika H.

Prečo, ak parlament niečo schváli, oni s tým majú problém? Osobne si myslím, že si nezaslúžia viac. Dokážu len vykrikovať, ale keď príde na činy, sú ticho. Vidíme to aj na záznamoch zo zastupiteľstva. Niektorí poslanci ani zo slušnosti nezotrvajú na svojom mieste, ak sa rieši niečo, čo sa ich týka. Majú plné ústa slov ako s niečím nesúhlasia, ale keď sa má hlasovať, zdržia sa. Prečo, ak si za svojimi slovami stoja, nehlasujú jasne proti, ale zdržia sa hlasovania? Keď si niekedy pozriem zastupiteľstvo, neviem či mám plakať alebo sa smiať. Poniektorí poslanci nedokážu dať dokopy jednu súvislú vetu, ktorá by mala zmysel. Nehovoriac o tom, že trepú dve na tri. Mám pocit, že odmenu dostavajú akurát tak za funkciu náhodného generátora slov. 

Emil Osavčuk

Emil Osavčuk

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vyučený typograf. Počas svojho pôsobenia vo výrobnej sfére som zastaval rôzne hospodárske a spoločenské funkcie. Toho času som na dôchodku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu