Samotná inštalácia netrvala dlho. Okrem hore uvedeného chcel odo mňainštalátor aj nastavenie jednotlivých užívateľov. Okrem superužívateľa root somsi nastavil aj jedného užívateľa s ktorým budem bežne pracovať. Root slúžihlavne na nastavovanie konfigurácií a inštalovanie nových balíčkov.A samozrejme na všetky systémové záležitosti.
Po nainštalovaní a prvom spustení si ešte systém vypýtal nejaké poslednéinformácie a prihlásil som sa do neho ako bežný užívateľ. Prekvapilo mapríjemné prostredie aj keď len v rozlíšení 800 x 600. Vybral som siužívateľské prostredie Gnome aj keď podľa recenzií som vedel, že KDE je lepšiesoftwarovo vybavené. V Gnome nájdete na ploche ikonku Tento Počítač, čím sa chce Gnome priblížiť "Windows" užívateľom. Trošku budete mať zo začiatku problémy so súborovou štruktúrou a nebudete vediet kde čo hladať, alebo kde čo uložiť, ale je to len otázka zvyku. Špecialitou Linuxových systémov je "mountovanie" diskového HDW (HDD,Floppy,CD,DVD,USB,záložné zariadenia). FC4 však nemá s týmto problémy. Mnou používaný USB Cranyon 256 MB mi bez problémov našlo a dal sa hneď využívať. Nezaznamenal som ani problém v tom, že by systém nvedel načítať z USB kľúča veci nahrávané v systéme Win.
Prvé čo som chcel docieliť bola zmena rozlíšenia obrazovky a zvýšeniezobrazovacej frekvencie, lebo obrazovka nepríjemne blikala a celkovorušila prácu v systéme. Tu sa začali menšie problémy, ktoré sa však potroške surfovania a čítania anglických textov dali vyriešiť. Monitor sanastavuje v adresári /etc/x11/xorg.config. V sekcii Monitor trebaprestavit horizontalny a vertikalny refresh podla manuáluk obrazovke. Nastaviť obrazovku cez klasické oknové nastavovanie nešlo. Neviem prečo.V ponuke Display som nemal možnosť zvýšiť rozlíšenie a ani frekvenciu obrazovky. Po postupe ktorý som našiel cez google sa však všetko vyriešilo. Mám grafickú kartu Intel Extreme Graphics 64 MB a LCD monitor z max. rozlíšením 1024 x 768.
Nabudúce by som sa chcel venovať zvuku, WiFi, sieťovým kartám. Ak by som však našiel niekoho kto by mi vedel trošku poradiť v týchto záležitostiach. A ak má niekto skúsenosti, lebo hľadanie na internete správnych postupov ako to urobiť nieje až tak veľa, iba to uvítam.
Pokračovanie nabudúce ...