Malý seriál o Fedora Core 4. Časť V.

Dnes to bude o programoch pre prácu v sieti. Upozorňujem Linuxákov: článok je písaný pre obyčajných ľudí, poprosím žiadne flamewars!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Pripojenie na sieť nieje nič zložité. Pripojíte sieťový kábel a ste na sieti (toto platí ak ste obyčajný užívateľ počítača a nie správca siete). Pri spúšťaní systému sa vám stroj automaticky nakonfiguruje na prácu v sieti, ale to je vecou jadra, takže to nejdem riešiť. Aj preto, že sa do toho nerozumiem. Samotná Fedora vám ponúka množstvo kvalitných programov na prácu v sieti. Pod prácou v sieti rozumiem surfovanie na nete, komunikačné nástroje, email. Pri inštalovaní som si mohol vybrať z rôznych grafických nástrojov pre prácu s internetom. V ponuke je Evolution - emailový klient pre prácu s mailami obohatený o správcu kontaktov a plánovač úloh. S klientom sa pracuje obdobne ako s MS Outlook Express.

 Ďalším určite užitočným nástrojom je Gnomemeeting – telekonferenčný nástroj. Viac o ňom nejdem písať, doteraz som ho nepoužil. Ďalej je tu Gaim – klon AOL Instant Messenger klienta. Program Xchat je IRC klient. Najviac sa mi zatial osvedčil program Kopete, ktorý používam ako IRC a ICQ klienta. Ak ho používate ako ICQ klienta rozlúčte sa s hrami ktoré ICQ 5.0 má implementované do samotného programu. V Koppete môžete pracovať s rôznymi štandardmi internetovej komunikácie a rôznymi účtami. Mne ako obyčajnému užívatelovy tento program vyhovuje.

 Na prehliadanie internetu je tu možnosť práce s Mozzilou, Firefoxom a programom Konqueror. Konqueror v užívatelskom prostredi Gnome slúži aj ako správca súborov. Je to celkom užitočný program, aj keď celé jeho využitie je pre mňa vo hviezdach. K balíku programov patrí aj KGet, celkom príjemný download manažér. Vlasne s príjemnejším som sa ani v systéme Windows nestretol. Nesťahujem však veľké objemy dát, tak aj jeho väčšie využitie je zatiaľ vo hviezdach. Ku sieťovým nástrojom pridám aj jednu utilitku. Je ňou Weather Report (vo verzii 2.10.1). Možete si ho pridať na lištu kde budete vidieť neustále najčerstvejšie informácie o počasí vami preddefinovaného miesta na svete. Informácie sa aktualizujú so servera weatherchanel.com. V zozname sa nachádzajú aj niektoré slovenské meteorologické stanice, takže nieje problém dostať aktuálne informácie aj s týchto staníc. RSS čítačka sa nachádza v programovom balíku tiež.

 Všetky mnou uvedené programy nepotrebujete inštalovať manuálne. Stačí si ich pri samotnej inštalácii vybrať zo zoznamu ponúkaných programov a inštalátor Anaconda vám ich automaticky nainštaluje. Všetky potrebné aktualizácie k týmto programom si môžete jednoducho dotiahnuť iba klikacím spôsobom. Žiadne kompilovanie jadra, žiadne otvorenie konzoly. Toto oknoidné prispôsobovanie Linuxu sa mnohým jeho zástancom nepáči. Ak si však chce Linux získať nových priateľov potrebuje nejaké priblíženie obyčajným užívateľom. Napr. takým ako som ja, alebo možno aj vy. :) Príjemný pekný deň.

Peter Oslanec ml.

Peter Oslanec ml.

Bloger 
  • Počet článkov:  255
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slon v porceláne Zoznam autorových rubrík:  LinuxPoviedky a rozprávkySloboda v ITPrírodaTechnika a technológiaHudbičkaFedora CoreHodené do kotlaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,085 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

321 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu