Autorské práva sú pre mladých ľudí asi taká abstrakcia ako gravitačná sila. Gravitačná sila existuje, ale nikto nevie ako sa prenáša. Autorské práva tiež existujú, ale nikto nevie ako sa prenášajú. A načo vlastne slúžia?
Pre väčšinu bežných užívateľov sú práva autora na rozhodovanie o jeho programe (to znamená, kto ho môže používať a ako s ním nakladať) irelevantné pri práci s "ich" domácim počítačom, na "ich" domácom programovom vybavení. Nepoužívajú ho predsa na "komerčné účely". Väčšinou sa stretávam s užívateľmi, ktorí nevidia, že za prácou programátora sa skrýva príprava, vzdelanie, nutnosť obživy. Nie som programátor, mám však rešpekt pred každou dobre vykonanou prácou. Pri masovom rozširovaní PC sa stala veľká chyba! Do všetkých PC sa pridával operačný systém Windows a produkty firmy MS. Bez možnosti voľby. Je pravdou, že niekedy boli alternatívy v plienkach. Dnes už tomu tak nie je!
MS so svojou politikou (a cenou ich produktov) dosiahlo to, že bežný užívateľ nevidí potrebu nakúpiť do svojho PC oficiálny softvér. Bežnou praxou neďalekých rokov bolo, že počítač dostal do "vienka" nelegálny softvér bez toho aby o tom nový majiteľ vedel. Počítač tak bolo možné predať lacnejšie. Nerobilo problém nainštalovať aj nelegálne produkty na bežnú prácu. S rozšírením internetu a rýchlou možnosťou dostať sa ku rôznym "cracknutým" verziám hocičoho sa táto "morálna devastácia" rozširovala.
Nevidím však, žeby novšia generácia v niečom postúpila. Internetové fóra sú plné chválenkárov, ktorí sa predbiehajú, kto, kde, ako stiahol čo najväčšie množstvo dát. A spoločnosti je to jedno. Však čo? Chcem poprosiť učiteľov informatiky, nenechajte to tak. Počítač nie je hračka. Počítač je nástroj. Nástroj na prácu a zábavu.