Od vtedy čo som začal z Linuxom som sapýtal sám seba ako pomôcť komunite? Programovať neviem, grafiku tiež neovládam.Dal som do toho to čo viem. Angličtinu. Tak som začal lokalizovať Ubuntu. Keďžeje to všetko vo voľnom čase, tak veľký pokrok to z mojej strany nenastal,aj keď som lokalizoval aj dosť používaný program Serpentine. Niektoríprekladatelia však trávia oveľa viacej času pri prekladoch. Je pravda, že somstrávil veľa času pri oprave už preložených textov. Nepáčili sa mi niektoré užpreložené texty a tak som opravoval (veľké množstvo múdrych čitateľov začne poukazovať na moju slovenskú gramatiku - preto ich poprosím naštudovať si niečo z teórie prekladov, ako vyzerá taká štruktúra prekladu). Lokalizované texty sa dostali donového Elegantného Káčera. Ale nie o tomto som chcel.Chcel som písaťo tom ako mám pocit, že komunite treba niečo vrátiť, keď už používam „ich“Linux.
Moje kvázi Linuxové články sú obyčajne zamerané pre začínajúcichužívateľov. Komunita ma dobre pár krát sfúkla za tie „drísty akoz žive.cz“. Neviem však ako ináč objasniť veci ľuďom, ktorí nemajúo tom predstavu a nechce sa im plávať textami typu „kompilácia“ a„závislosti“. Dneska za dá Linux ovládať aj bez týchto slov. Všetko sa dá užv priateľským distribúciách naklikať v oknách. Ale ani o tomtosom až tak nechcel.
Rozbiehame komunitný projekt, ktorý je zameraný na to aby saužívatelia dostali k Linuxu v mieste bydliska oveľa rýchlejšie. Nastránkach projektu Distrosearchzačína vznikať databáza dobrovoľníkov v slovenských mestách, ktorí bymohli záujemcom poskytnúť nimi hľadanú distribúciu. Ak to bude niekam viesť,skúsime to pre Čechy a aj v anglickom jazyku. Stále však hľadáme aspoňjedného človeka, ktorý by sa podujal na grafickú úpravu stránok. A čakáme ajna nápady. Nápady sú to čo najviac potrebujeme.
Otázka však zostáva: Treba komunite niečo dávať naspäť?