Ubuntuje linuxová distribúcia, ktorá vo svojom názvenesie „ľudskosť pre všetkých“. Ubuntu je nejakéstaré africké slovo. Sama komunita okolo Ubuntu(momentálne vo verzii 5.10.) nazýva tútodistribúciu „Linux for human beings“. Takže niečo ako„Linux pre obyčajných ľudí“ ? (Odkaz pre„múdrych“ čitateľov: Nepreložené doslovne. Lenaby ste mali dušičky na mieste.) Informácie čo sa midostali do uší okolo tejto distribúcie zneli dobre,tak som sa rozhodol vyskúšať ju. Boli dve cesty: stiahnuťsi mirror CD alebo DVD, alebo si objednať CD systémom SHIPIT.To znamená vyplniť formulár a distribučnáfirma vám zašle CD zadarmo. Neplatil som žiadne poplatkya dokonca aj slubované 4 týždne dodania sanepretiahli o viac ako týždeň. Na výber mátezaslanie viacerých CD, aby ste ich mohli porozdávaťmedzi kamarátov, alebo známych. Takže prišlo mi 5 CD.
Inštalácia jeviac menej bezproblémová. Menu inštalácie jeprepracované, jednoducho sa ovláda a nieje problémpochopiť čo znamená pripojenie súborovéhosystému ( u FC4 to až také zrozumiteľnénie je). Už pri samotnej inštalácii (čo som bol prekvapený)si môžete zaznačiť či chcete aby Ubuntu rozpoznávaloaj NTFS partície, alebo aby nepoužívalo tieto partície( v praxi to znamená, či chcete v Ubuntu vidieť čomáte na tej časti disku kde máte nainštalovanýWindows. Otvárať sa súbory dajú, so zapisovanímskúsenosti nemám). Podpora slovenského jazyka samusela dotiahnuť z Internetu, ale ani to nebol väčšíproblém.
Väčšímproblémov pri tejto distribúcii (aspoň u mňa) jesynchronizácia hodín zo serverovým časom.Ubuntu mi pri synchronizácii vždy „rozhodí“systémový čas, a preto sa musím vždypozrieť na hodinky koľko je hodín. Vypnutie synchronizácieje zatiaľ pre mňa hudbou budúcnosti.
Ubundu používasprávcu okien GNOME. Takže sa môžete rozlúčiťz niektorými obľubenými KDE aplikáciami.Prehrávač médií je Totem. Internet browsujetes Firefoxom. Mailový klient je Evolution. Ako IMaplikáciu (Instant Messenger) tu nájdete Gaim IM. NaIRC tu máte Xchat. Kancelársky balík OpenOfficeje samozrejmosť. Atď. Všetko potrebné nájdete. Trebasi iba trochu pogoogliť (vyhladať informácie na google.com)a problémi sa dajú vyriešiť. Je samozrejmé, žeten kto nemá čas tak môže Linux zavrnúť uždopredu. Na neho treba práve ten čas.
Inštalácia novýchbalíčkov je viac menej jednoduchá. Môžete na topoužiť program Add Programs (Pridať Programi), kde sa vámku každej kategórii užívateľských programovobjaví množstvo programov, ktoré si môžetedoinštalovať (ak ste samozrejme napojený na Internet).Balíčky sa dotiahnu same a inštalácia prebehne tiežsama. Niečo podobné (vlasne to isté) môžetespraviť s programom Synaptic Package Manager. Tumáte zobrazené množstvo balíčkou, ktorési môžete doinštalovať. Nie sú tu však zobrazenéiba programi, ale aj knižnice a rôzne výmysli Linuxovejkomunity.
Notoľko asi k tejto distribúcii. Ak máte čas a chuťvyskúšať si niečo nové, tak distribúciaUbuntu je veľmi dobrá vec. Je veľmi „user friendly“ anieje potrebné ani raz otvoriť terminál a študovaťťažké manuály. Je pravda, že ten kto si chce tensvoj Linux doladiť na svoj obraz potrebuje preštudovať veľamateriálov, kým sa mu to podarí.