Energetické ignorantstvo a pár desiatok špekulantov

Písmo: A- | A+

Obnoviteľné zdroje a ich rozvoj je momentálne téma, ktorá na Slovensku rezonuje. Žiaľ, nešťastne uchopili túto tému politici so zrejmou snahou vytĺkať z nej preferencie a hlasy voličov.

Pán minister hospodárstva Miškov sa minulý týžden v médiách vyznamenal. Na tému médií ohľadom obnoviteľných zdrojov a v súvislosti s prijatím novely zákona o obnoviteľných zdrojoch a kombinovaných zdrojoch elektrickej energie sa vyjadril o ľudoch ktorí pracujú a investujú v danej oblasti ako o pár desiatkach či stovkách špekulantov ktorých on podporovať nemieni.

Pán minister zrejme zabudol, že nežijeme v dobách jedného názoru a jednej strany. Žiaľ, potvrdil tým môj predošlý názor, že nie je osoba, ktorá je kompetentná zastávať post ministra hospodárstva. Toto účelové vyhlásenie hodné lídra strany z opačného politického spektra potvrdilo fakt, že keď dochádzajú argumenty nahradia sa urážkami.

Aké posolstvo vlastne pán Miškov ako jeden z čelných reprezentantov súčasnej vlády národu týmito slovami odkázal? Nuž, ak nereprezentoval len svoj vlastný osobný názor, vychádza mi len nasledovné:

 

  1. Buďme len naďalej závislí od ropy, plynu, uránu, surovín ktoré nemáme, ale ktoré s radosťou budeme na "večné veky" dovážať. A že sa niekedy minie? Nevadí, však sa o nás niekto za oveľa drahšie peniaze postará, kto si už dovtedy vybuduje potrebné zdroje a technológie a zázemie.
  2. Táto vláda ako aj tie predošlé kašle na vedecký a technologický rozvoj, na ktorý sama nerozdeľuje dotácie. Ale keby sme žili dodnes v jaskyniach, tak sa asi máme lepšie. A navyše lacnejšie, lebo by sme peniaze asi nepoznali.
  3. Ľudia, chýbal vám už triedny nepriateľ? Tu ho máte, nech máte o čom v krčmách debatovať, kým vás štát robí čoraz závislejšími. Veď novela, ktorú sme Vám schválili a hovoríme o nej ako o záchrannej brzde obmedzuje najmä bežných občanov, ktorí si chceli dať na strechu pár solárnych panelov. A nezávislý volič rozmýšľa inak ako závislý.
  4. V Európe všetci rozmýšľajú zle, len my na Slovensku dobre. Lebo to si ľudia z Európy vymysleli nejaké obnoviteľné zdroje. My tu máme "svoj" plyn, ropu, jadro a starú, 40-ročnú vodu.

 

 

Spomeňte si na slová pána Miškova keď Vám najbližšie vypadne v byte elektrická energia, a nemusí to byť len z politických dôvodov že nám niekto zatvorí kohútik na plynovode. Niekedy oveľa prozaickejšie sa stačí "spoľahnúť" na prírodné živly.

Vzhľadom na vyjadrenie, spomínané v úvode článku, rozmýšľam, či súčasný pán minister hospodárstva skutočne patrí medzi tých pravicových či liberálne zmýšľajúcich. Pretože beh na veľmi krátke trate v prípade strategického smerovania krajiny je behom opačným smerom.

 

Skryť Zatvoriť reklamu