Ako si (ne)postaviť fotovoltaickú elektráreň VI - manažment energie.

Písmo: A- | A+

Na úvod: Riadiť je atraktívnejšie ako pracovať ... a o bezpečnosti si môžeme povedať niekedy inokedy.

V predchádzajúcich článkoch som popísal základné technologické komponenty fotovoltaickej elektrárne, resp. malého FV zdroja. Takže ... čiste teoreticky ... už viem energiu vyrobiť. Čo s ňou ďalej? 

Základné otázky s ktorými sa u budúcich užívateľov stretávam sú nasledovné: "Môžem vyrobenú elektrinu použiť pre spotrebiče v domácnosti?", "Čo sa deje s mojou elektrinou keď nemám zapnuté spotrebiče?", "Je táto technológia vôbec rentabilná?".

Samozrejme, sú to všetko úplne legitímne otázky, aj keď mnohým odborníkom sa zdajú byť odpovede jednoduché.

Obrázok blogu

jednoduchý príklad spotreby domácnosti počas dňa

V prostredí slovenskej energetickej legislatívy sa balancuje vlastná energia versus energia z distribučnej siete v okamihu výroby vlastnej energie. To znamená, že ak nemám využitie pre vlastnú energiu v momente kedy bola vyrobená, odtečie mi do distribučnej siete, z čoho môže mať úžitok prevádzkovateľ distribučnej siete ale rozhodne nie vy. Jediné rozumné riešenie je "manažment vlastnej vyrobenej energie".

Obrázok blogu

výroba vlastnej energie vs. spotreba počas dňa

V praxi to znamená, že ak mám v nejakom čase prebytok energie energie, presmerujem ju do spotrebičov, kde je možné ju akumulovať, alebo do spotrebičov, ktoré môžem účelne zapínať a vypínať. V preklade - posúvam dobu prevádzky niektorých spotrebičov tak, aby sa mi prekryla s vlastnou výrobou energie, avšak! bez straty komfortu užívania. V nasledujúcom texte si popíšeme typické príklady vhodné pre manažment vlastnej energie.

Elektrický bojler (ohrev TUV). Tento spotrebič je prvá voľba pri možnosti riadiť spotrebu z vlastnej výroby. Výhodou je to, že elektrická špirála je spotrebič, kde môžem dodávať prebytočný výkon plynule regulovaný takže prakticky celý ohrev teplej vody je možné nastaviť tak, aby bola voda ohrievaná len z prebytkov vlastnej energie. Samozrejme, pri optimalizácii a nastavení parametrov je potrebné brať ohľad aj na potreby domácnosti, aby bol dodržaný komfort užívateľov domu.

Klimatizácia. Najväčšie prebytky energie vznikajú počas letných slnečných dní. Klimatizácia je spotrebič, ktorý je možné riadiť spôsobom "štart-stop". To znamená, že neviem riadiť veľkosť odberu, ale viem ju zapnúť keď je predpoklad že počas celého dňa budem mať prebytok energie.

Akumulátorový systém (EES"Electric Energy Storage" ) - ideálny spôsob optimalizácie spotreby vlastnej energie. Jednoducho, keď mám prebytok, uložím a keď potrebujem, najprv zoberiem z akumulátorov a až keď nemám z fotovoltaiky ani z akumulátorov tak zoberiem z distribučnej siete. Veľkou výhoodu je, že energiu môžem účelne použiť aj v noci, keď fotovoltaické moduly nedodávajú elektrickú energiu. Akumulátorový systém je nevyhnutný aj pre tzv. záložné riešenia, ktoré Vám dodávajú elektrickú energiu aj v čase výpadku elektrickej energie z distribučnej siete.

Obrázok blogu

príklad použitia kombinácie manažmentu klimatizácie a akumulácie energie do batérií

Pre návrh riešenia vlastného zdroja elektrickej energie sú v praxi uplatňované dva pohľady:

1. Čo najrýchlejšia návratnosť investície, to znamená že sa snažíme navrhnúť systém tak, aby sa spotrebovalo 100% vyrobenej energie. Takýto systém nám pokryje časť spotreby elektrickej energie a zvyšok spotreby pokryje domácnosť z distribučnej siete.

2. Čo najnižšie prevádzkové náklady na domácnosť. V tomto prípade volíme väčší výkon inštalácie. Manažment elektrickej energie nám v tomto prípade zabezpečí vyšší komfort a možnosť pripájať tzv. sezónne spotrebiče ako napríklad filtráciu a ohrev bazéna, čerpadlá pre polievanie záhrady a podobne, 

Existuje viacej technických riešení ako manažovať vlastnú výrobu. Pre podmienky podľa slovenskej legislatívy sú najvhodnejšie produkty českých výrobcov ako napr. Wattrouter alebo Greenbono. Pomerne zaujímavé riešenie, aj keď cenovo náročnejšie, ponúka slovenský produkt SunJack predstavený na výstave Solaris 2015.

Skryť Zatvoriť reklamu