Ako si (ne)postaviť malú fotovoltaickú elektráreň

Písmo: A- | A+

Odkaz pre ľudí ktorí šíria myšlienku obnoviteľných zdrojov na Slovensku, ktorí si želajú odtrhnúť Slovensko od ruskej závislosti na rope a plyne a ktorí sú niekedy zúfalí z toho ako naši zákonodarcovia a inštutúcie nastavujú legislatívne prostredie tak, že to vyzerá že bežíme opačným smerom. Každá dobrá myšlienka musí prejsť vlastným peklom aby aj čerti pochopili že sa nedá zabiť.

Slovenská verejnosť je už od januára 2014 mediálne masírovaná informáciou o nadchádzajúcej obrovskej podpore malých obnoviteľných zdrojov pre domácnosti. Keďže typický slovák sa nestará o to, koľko čo stojí ale hlavne o to či dostane podporu, fakticky sa stopla výstavba malých obnoviteľných zdrojov na Slovensku. Prišiel rok 2015 a stále nie je jasné ako ešte bude dlho trvať "nastavovanie" pravidiel hry pre poskytnutie priamej investičnej podpory. A pritom /aj keď niektorí ľudia z fotovoltaickej asociácie ma asi nebudú mať radi / dnes už nie je taká nevyhnutná ako sa prezentuje, a prísľub podpory iba brzdí to, čo nakoniec aj tak príde. 

Prečo a kedy podporu nepotrebujeme?

Ak staviame novú nehnuteľnosť alebo robíme zásadnú rekonštrukciu starej nehnuteľnosti. Vtedy je na mieste otázka, aký vykurovací systém zvoliť a ako ohrievať vodu. V súčasnosti sa bežne využíva kombinácia plynové kúrenie / radiátory alebo plynové kúrenie / vodné podlahové kúrenie. Solventnejší siahajú po tepelných čerpadlách v kombinácii s podlahovým kúrením a niektorí s lepšou dostupnosťou dreva budujú tepelné rozvody po dome využívajúc ako zdroj tepla krb. Málokto sa zatiaľ odváži ísť do "celoelektrického" riešenia, veď stále počúvame aká je elektrina "drahá." Moje skúsenosti a skúsenosti ďalších, ktorí sa odvážili ísť do "čistej elektriny" zhrniem v nasledovných riadkoch.

Poďme si porovnať, čo je vlastne "drahé".

Investícia: Ak zvolím dnes najobvyklejší variant, plynový kotol s vodným podlahovým kúrením, musím investovať do plynovej prípojky, elektrickej prípojky /áno, aj plynové riešenie elektriku potrebuje/ plynový kotol, komín, rozvody tepla a podlahového kúrenia, termostaty, projekty, skúšky a revízie. Pre jeden rodinný dom aj s odbornou montážou ivestične cca 10-12 tisíc euro. Samozrejme potrebujem aj elektrinu v domácnosti pre spotrebiče a svietenie, takže investícia do elektrickej prípojky a elektroinštalácie ma neminie, čo je cca 4 tisíc eur. Takže mám kompletné energetické riešnie rodinného domu v sume minimálne 14 - 16 tisíc euro. 

Druhá možnosť je zvoliť elektrické podlahové kúrenie. Typ a spôsob inštalácie ponechám na Vás. V každom prípade investícia do elektrickej inštalácie ostáva rovnaká, cca 4 tisíc euro, samotná inštalácia podlahového kúrenia aj s termostatmi na rovnakej ploche ako v predošlom príklade je cca 4 tisíc. No a keďže hovoríme o malom obnoviteľnom zdroji ako integrovanej súčasti energetického riešenia domácnosti, doinvestujem cca 6 tisíc do malého 3-fázového fotovoltaického systému s manžmentom energie. Výsledná investícia je ... 14 tisíc euro. V čom je "čisto elektrická" domácnosť drahšia?

Prevádzkové náklady: V prípade plynového riešenia platím dva účty: za plyn a za elektriku. Za plyn ročne cca 400 euro a za elektriku tiež cca 400 euro. Spolu cca 800 euro ročne.

V prípade elektrickej domácnosti s malým fotovoltaickým zdrojom sa viem dostať možno aj na 250 euro ročne pri platení faktúry za elektriku. 

Životnosť: pre plyn / vodné kúrenie udávajú výrobcovia 12 - 15 rokov. potom je nutná minimálne generálka celého systému.

Pre plne elektrické riešenie je životnosť 15 - 40 rokov. Tých 15 rokov je len v prípade najlacnejších vykurovacích fólií ak chcete ušetriť asi 1000 eur na podlahovom kúrení. Inak hovoríme o 30-40 rokoch životnosti.

Ešte stále sa Vám zdá elektrina "drahá" ?

Skryť Zatvoriť reklamu