Sociálna nespravodlivosť - nový vážny hriech?

Písmo: A- | A+

Vždy keď sa v TV nejaká kožená tvár s gumenou chrbticou oháňa pojmom sociálna spravodlivosť, tak určite mieri na vrecká a peňaženky svojich spoluobčanov so snahou vzbudiť falošný pocit ľútosti.

Naposledy som sa videl oháňať týmto pojmom niektorých ľudí s nasprejovanou svätožiarou a nedalo mi pod dojmom toľkej demagógie nevyliať čosi čo pretieklo z mojej nepokojnej duše na elektronický papier.

Niekto je chudobný a niekto bohatý – to je podľa nich zdroj sociálnej nespravodlivosti. Podľa mňa, ak je niekto bohatý na základe denného vynakladania úsilia, vlastnej inteligencie a práce a druhý je chudobný preto, lebo nemá záujem systematicky pracovať a vzdelávať sa, to je tá pravá sociálna spravodlivosť.

Podľa mňa je sociálna nespravodlivosť v tom, že mnohokrát tí neúspešní, neochotní a leniví hádžu polená pod nohy tým úspešným a tvrdo pracujúcim a len preto, lebo sú si vedomí svojich nedostatkov a dúfajú, že záškodníctvom tieto svoje chyby lepšie zamaskujú. Ale to už nie je len o peniazoch a ich množstve, ale o všeobecnom povedomí a verejných postojoch.

Keby som bol demagóg, tak túto tému načnem z iného konca. Ako to, že si niekto, kto je nositeľ a prestaviteľ konkrétnej ideológie dovolí posudzovať čo je to sociálna nespravodlivosť. Už tým, že prezentuje a presadzuje jednostranne svoju pravdu na úkor iných názorovo orientovaných, vnáša do systému silnú sociálnu nespravodlivosť. Ale áno, to by už naozaj zaváňalo demagógiou.

Skryť Zatvoriť reklamu