Keď sociálka o vás hovorí polopravdy, ľahko sa stanete niekým iným

Písmo: A- | A+

Milan zúril. Rok a pol prosil sociálku, aby sa prišla pozrieť na to, ako to vyzerá, keď sú uňho deti. Písal, aby prišli neohlásene, kedykoľvek. Nikdy sa tak nestalo. Vždy mu povedali, že nerobia asistenciu pri styku ani šetrenia cez víkendy.

Teraz sedel v infocentre na súde a čítal spis. Prevracal papiere a oči. Od sociálky našiel dve vyjadrenia. Šetrenie u bývalej ženy – to bolo v poriadku. V riadkoch videl ich starý byt, detské izby. Nič zlé sa tam nenašlo. A potom uvidel šetrenie vo svojej domácnosti. Myslel, že ho porazí. Nebolo v ňom nič zlé. Nebolo v ňom totiž nič.

Ale to "nič" ho stavalo do svetla, že vlastne nemá kde priviesť deti.

4.jpg

Sociálna pracovníčka mu nikdy nezavolala, že ide na šetrenie. Jeho číslo pritom mala. Mail rovnako. Šetrenie uňho vykonala v čase, keď sú bežní ľudia ešte v práci a deti po krúžkoch – musela predpokladať, že nikoho nenájde. Na prepadovku nebol dôvod: deti ten týždeň nemal. A žiadny lístok s telefónnym číslom v schránke nebol, žiadne ďalšie predvolanie už nedostal.

Slová sú zradné. A najhoršie sú polopravdy. Tie iba vytvoria atmosféru. Ťažko sa proti nim odvoláva.

To, čo napísala, ho vážne naštvalo. Došlo mu, že bude treba poslať na úrad ďalší list. Ak by to neurobil – ostal by v očiach súdu niekým iným. Zobral do ruky foťák, nafotil kuchyňu, kúpeľňu, izbu pre deti. Napísal krátke podanie, v ktorom súd informoval, kedy je s deťmi v byte, a garantoval časy, v ktorých bez problémov umožní vstup aj bez ohlásenia.

Odpoveď zo súdu prišla takmer okamžite a šetrenie sa začalo znova. Tentoraz ale vyzerala správa inak:

setrenie2.jpg
Sociálne pracovníčky sa pýtali a zapísali všetko, čo sa dalo. Prešli každú izbu. Rozdiel v množstve poskytnutých informácií bol markantný.

Milan sa však stále cítil zle. Hej: po mesiacoch dokázal súdu, že sociálna pracovníčka v jeho prípade postupuje minimálne "tak, ako zváži", teda veľmi subjektívne.
Čo ale s tým?

Ktorú z dvoch rozdielnych správ vyhodnotí súd ako "tú správnu"? Tú pravdivú?


Ak sa veci nedotiahnu, tak sa subjektívny pohľad kolízneho opatrovníka môže stať pomyselným jazýčkom na váhach pri rozhodovaní súdu –  ako a koľko budete po rozdelení domácností so svojimi deťmi.

Nie je nič ľahšie, ako slovami vyrobiť nedôveryhodného človeka. Stačí ťuknúť do detailov. Ten, kto vie písať - vie, ako na to.

Napadnúť postup kolízneho opatrovníka tak ako v našom príbehu je ťažké: nevydáva totiž rozhodnutia, len pripravuje podklady. Je to ale možné. Ak zistíte, že voči vám a vašim deťom úrad nepostupoval fér, že to, čo napísal sa líši od skutočnosti, urobte to napríklad takto:

pes1.jpgAk kolízny opatrovník zisťuje vo vašom okolí informácie o tom, ako žijete, musí zabezpečiť ochranu vašich osobných údajov a zároveň validizovať každú výpoveď iných osôb – prípadne označiť, že tieto výpovede sú neoverené.


Keď ide o deti, je dôležité upozorniť súd, ktorý rozhoduje, aby tvrdenie iného štátneho úradu bral s rezervou.  Štátna inštitúcia totiž má tendenciu veriť inej štátnej inštitúcii.

Ak však dokážete, že výpovede kolízneho opatrovníka nie sú dôveryhodné, nie sú postavené na pravidlách, môže konanie dostať úplne iný spád. pes2.jpg

Napríklad férový a spravodlivý.

Ida Želinská
Skryť Zatvoriť reklamu