Nedarujme bankám ani cent navyše!

Vyše milión eur, presne 1 012 107 eur, a to denne! Toľko vyinkasovali z našich peňaženiek slovenské banky za minulý rok na poplatkoch a transakciách len za bežné účty a vkladové produkty. Za rok to bolo neuveriteľných 369 419 000 eur, čo je v prepočte na staré koruny vyše 11 miliárd korún. Mnohí z nás platili zbytočne veľa, rozdiely v poplatkoch za bežné účty sú totiž až 66 percent.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Na poplatkoch a províziách z úverov zarobili za rok 2009 slovenské banky 117 455 000 eur, čo je takmer 322-tisíc eur denne. Všetky čísla, ktoré tu uvádzam, čerpám zo štatistiky Národnej banky Slovenska, výkazov ziskov a strát bánk.

Čistý zisk bánk, pôsobiacich na slovenskom trhu, bol za minulý rok takmer 279 MILIÓNOV EUR, po starom OSEM MILIÁRD korún.

A to vo svete aj na Slovensku zúrila kríza. Tento rok tiež zatiaľ nevyzerá pre banky zle.

Za január a február 2010 priznali banky čistý zisk 82 828 000 eur, po starom takmer 2,5 miliardy korún.

Je dobré, že naše banky sa netopia v problémoch ako niektoré ich zahraničné matky a hospodária v čiernych číslach. Rozdiely v poplatkovej politike jednotlivých bánk sú ale obrovské. Napríklad rozdiel medzi aktuálne najvýhodnejšou a najnevýhodnejšou hypotékou na Slovensku je 15 percent, čo pri 30-ročnom horizonte splácania predstavuje sumu, za ktorú sa dá napríklad už kúpiť slušné auto strednej triedy. A to pre bežného človeka nie je žiadna maličkosť.

Poplatkový vankúš slovenských bánk je ešte dosť mäkký a nafúknutý na to, aby bolo z čoho uberať. V prospech nás, bežných ľudí a klientov. Je najvyšší čas bankám ukázať, kde sú ich hranice. Porovnať si jednotlivé produkty a vybrať si najvýhodnejší, a nie ten, ktorý má najchytľavejšiu a najmasovejšiu reklamu. Ide predsa o naše peniaze. Neviem ako vy, ale ja si svoju peňaženku dosť vážim. Nepatrím k tým, ktorí donekonečna len nadávajú, ako nás banky zdierajú na poplatkoch. Ja sa otočím chrbtom  tam, kde mám pocit, že platím priveľa alebo platím za niečo, čo nedosahuje kvalitu.

Maroš Ovčarik

Maroš Ovčarik

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Financiám sa venujem viac ako pätnásť rokov. Po škole som pracoval postupne vo viacerých bankách. Neskôr som prešiel na opačnú stranu a začali sme finančné produkty medzi sebou porovnávať. Som spolutvorca www.FinancnyKompas.sk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu