Miesta, kde sa nemusíte tlačiť, bojovať o každý kúsok svojho priestoru, ležať vedľa cudzích ľudí tak blízko, že viete spočítať ich znamienka na tele alebo sa ich pri mimovoľnom nekontrolovanom pohybe dotýkať. Môj osobný výber málo navštevovaných, opustených, často izolovaných, človekom nepoznačených (alebo nie tak veľmi poznačených) pláží obsahuje sedem miest, ktoré môžu cestovateľovi „introvertného“ typu vyznačujúcemu sa širokými osobnými zónami napomôcť, nájsť kúsok raja v klasickej dovolenkovej destinácií. Pocit izolovanosti a znenazdajky nadobudnutého bohatstva v podobe súkromného ostrova nie je ale zadarmo. Chladnejšie more a jeho nepokojná hladina, páliaci čierny piesok, vzdialenosti, často pešie túry a komplikované spôsoby prístupu. K tomu absencia služieb, bufetov a toaliet, všetkého tak typického pre klasické pláže. Ak ste ochotní podstúpiť tieto „nepríjemnosti“, bude vám odmenou ticho, samota a krásna príroda.
1. Benijo
Benijo sa nachádza na severe Tenerife, v národnom parku Anaga, ktorý je sám o sebe dostatočným dôvodom navštíviť túto časť ostrova. Benijo ako aj ďalšie pláže El Roque de las Bodegas a Almáciga patria k mestečku Taganana. Cesta v tejto oblasti je hornatá, kľukatá, miestami úzka, no poskytuje krásne výhľady na Atlantik a okolité hory. Jemne temnú a dramatickú atmosféru dotvára samotné počasie, často prítomné mraky a hmla. Dostupnosť Benijo je, na rozdiel od niektorých ostatných v tomto zozname figurujúcich pláži, výborná. Autom sa dostanete priamo nad pláž. Je vysoko pravdepodobné, že nájdenie miesta na parkovanie vám zaberie istý čas. Reštaurácie nachádzajúce sa nad plážou disponujú relatívne veľkými parkoviskami, ktoré sú však určené výhradne pre konzumujúcich hostí. K samotnej pláži sa dostanete pomocou upraveného chodníčka, ktorý vám poskytne krásne výhľady na skalnaté útvary vystupujúce z mora. Tmavý jemný piesok, skaly vo vode, vysoké hory v pozadí a silné vlny vytvárajú nezvyčajnú, veľmi špecifickú atmosféru tohto miesta. Ak však nie ste vyznávačom klasickým pláží a obľubujete, ako to nazývam ja, niečo výraznejšie a kontrastnejšie, určite oceníte túto zatiaľ nezničenú a človekom nie veľmi poznačenú pláž.




2. Zátoka Masca
Los Gigantes patria k turisticky najnavštevovanejším miestam na Tenerife. Už samotná cesta z ostatných oblastí ostrova je príjemným zážitkom, no majestátne útesy sú najlepšie viditeľné z paluby člnu alebo lode. Na výber je niekoľko možností, ako si obzrieť Los Gigantes a dopraviť sa do zátoky, pomenovanej po v horách položenej dedinke Masca. Z prístavu Puerto de los Gigantes vychádzajú v pravidelných intervaloch lodné žlté taxíky, ktoré vás za niekoľko minút dopravia priamo do zátoky Masca. My sme však zvolili kombináciu zážitkov v podobe trojhodinovej plavby spojenej s pozorovaním veľrýb, delfínov, občerstvením a kúpaním sa v spomínanej zátoke. Nie som fanúšikom podobných skupinových aktivít a organizovaných výletov, no vidieť plávať delfíny a veľryby v ich prirodzenom prostredí, odčinilo aj nekomfort z niekoľkohodinovej prítomnosti ďalších ľudí. Plávanie a potápanie sa v priezračnej vode zátoky v obkolesení veľkolepých útesov dotvorilo celkový pozitívny dojem z tejto neobyčajnej časti ostrova Tenerife.




3. Los Patos
Los Patos je súčasťou komplexu troch vedľa seba susediacich pláži nachádzajúcich sa v chránenej oblasti El Rincón v údolí La Orotova v severnej časti ostrova. Táto zelená, kvitnúca časť ostrova, s banánovými plantážami, vinicami a špecifickým počasím ponúka hneď tri prírodné, izolované a bežnými turistami nenavštevované pláže: Los Patos, El Ancón a El Bollullo. Najdlhšia z nich, Los Patos je známa predovšetkým svojim čiernym pieskom ale aj zvýšeným výskytom ľudí bez plaviek. Počas našej prítomnosti si plavky zabudli len dvaja z prítomných, čo však vôbec neuberá pláži Los Patos prívlastok nudistická. Ticho, minimum ľudí a všade prítomné útesy vytvárajú dojem, že ste na ostrove úplne sami. Tento pocit izolovanosti a znenazdajky nadobudnutého bohatstva v podobe súkromného ostrova nie je ale zadarmo. Musíte si ho vo väčšine prípadov zaslúžiť zdolaním viac či menej náročnej cesty zahŕňajúcej dlhšiu prechádzku, lozenie po skalách alebo schádzanie strmých útesov.
K plážam Los Patos, El Ancón a El Bollullo vedie sprvoti rovnaká cesta, ktorá sa pri autobusovej zastávke El Rincón rozdvojuje a umožňuje vám odbočiť doľava k plážam Los Patos a El Bollullo alebo doprava k pláži El Ancón. Smery k plážam sú uvedené aj na orientačných tabuliach, ktoré však majú svoje najlepšie časy za sebou a sú preto skoro neviditeľné. Camino el Bollullo, úzka, miestami adrenalínová cesta so šírkou pre jedno auto vedie k parkovisku, kde vám auto za dve eurá postráži milý anglicky nehovoriaci pán. Tu sa už pravdepodobne nestratíte a priechod pri banánovej plantáži vás vyvedie priamo na cestičku vedúcu k plážam.



Prístup na Los Patos je z uvedeného zoznamu pláží asi najnáročnejší. Pôvodné schodisko, ktoré môžete vidieť na fotkách, je značne zdevastované a poškodené. Táto pravdepodobne pôvodná trasa je v súčasnosti uzavretá. Tesne pred ňou však existuje ďalší chodník, ktorý je v obdobne zlom stave. Veľká tabuľa na jeho začiatku vám v troch jazykoch súčasne zakazuje vstup a varuje pred možným nebezpečenstvom zranenia. Ak sa budete na chvíľu tváriť, že jej nerozumiete a risknete zostup, môžete si s niekoľkými jednotlivcami užiť krásu, ktorú Los Patos ponúka.
4. El Ancón
El Ancón je sesterská pláž Los Patos a je najmenšou z troch susediacich pláži. So stúpajúcou vodou v prípade prílivu prudko klesá veľkosť priestoru, kde sa môžete zložiť. K tejto malebnej pláži je potrebné zdolať približne dvojkilometrový úsek od miesta, kde môžete bez problémov zaparkovať vaše auto. Zákaz vjazdu alebo málo odvahy vám nedovolí pokračovať ďalej. Približne 25 minútová trasa vedúca okolo banánových plantáži a viníc poskytuje niekoľko miest s nádherným výhľadom, kde si môžete na chvíľu oddýchnuť. El Ancón je pláž obľubená hlavne u domácich, ktorí ju využívajú predovšetkým na pestovanie vodných športov. Plávanie je v tejto oblasti náročne, aj keď nie nemožné.



5. El Bollullo
Cesta k El Bollullo je popísaná v predchádzajúcich odstavcoch a ak nepočítame úzke uličky, ktorými sa musíte dostať k parkovisku nad plážou, je to jedna z najprístupnejších pláži, ktoré sme navštívili. Na rozdiel od ostatných poskytuje El Bollullo aj servis, na ktorý sme zvyknutí skôr pri klasických plážach. V modrej búdke pod útesom sa nachádza niečo ako bar, s možnosťou zakúpiť si nápoje, jedlo jednoduchšieho typu, prípadne si požičať slnečník. Otváracie hodiny si z nášho pozorovania určuje tamojší pracovník pravdepodobne sám, no obvykle svoju prevádzku otvoril v poobedňajších hodinách. Nečakajte prílišný luxus, ale je príjemné mať v prípade potreby poruke plavčíka, bar, či toalety, ktoré na väčšine pláží podobného typu absentujú. El Bollullo má v mojom osobnom rebríčku vysoké postavenie, pretože spája intimitu opustených pláží s komfortom a službami tých mestských.




6. Los Roques
Los Roques je pláž určená predovšetkým na relax, rozjímanie o živote, čítanie kníh, či fotografovanie. Skutočné plážové aktivity ako plávanie v mori, hranie rôznych hier, či pohodlné vylehovanie sú tu z dôvodu silných vĺn a kamenistého povrchu priam výzvou. Výnimku tvoria len domáci, ktorí si rozbúrené more medzi skalami Roque Grande a Roque Chico pred zrakom našich prekvapených tvári užívali s istou dávkou zaslúženej pýchy a sebavedomia. Bolo to naozaj zaujímavé divadlo, ktoré odporúčame skúšať iba na vlastnú zodpovednosť.
Nad plážou vedie turistický chodník Sendero del Agua, ktorý vedie priamo k pláži. Začína pri hoteli Maritim a pokračuje k najbližšiemu skalnatému výbežku. Auto je možné zaparkovať pri obchode nad spomínaným hotelom alebo pri Apartmánoch Playa de Los Roques a približne o 10-15 minút dosiahnete cieľ. Dlhšou ale nenáročnou prechádzkou po pobreží sa k pláži dostanete aj z centra Puerto de la Cruz. Na tomto zabudnutom mieste, v tesnej blízkosti turistického ruchu, nájdete väčšinou len niekoľko ľudí, ktorí si tu prišli užiť intimitu a pokochať sa krásou prírody.



7. Antequera
Antequera je jedna z najkrajších pláži, ktoré ostrov ponúka. Nedotknutosť a čistota tejto pláže súvisí pravdepodobne s jej izolovanosťou a polohou. Antequera je ťažko dostupná, pešia trasa vedúca cez kaňony trvá približne tri hodiny a vyžaduje si dobrú fyzickú kondíciu. Z tohto dôvodu volí väčšina turistov lodnú dopravu z hlavného mesta Santa Cruz alebo neďalekého mestečka San Andrés.
Antequera je súčasťou národného parku Anaga a je podľa propagačných materiálov označovaná ako prírodný raj s krásnou scenériou a s výhľadmi, ktoré nám osobne zjavne nemali byť dopriate. Na prvý výlet na Antequeru sa nám podarilo zabudnúť. Na dovolenke často jednotlivé dni nerozlišujete a štvrtok alebo pondelok vyzerajú celkom rovnako. A tak sme si v jednu nedeľu spomenuli, že sme sa v tento deň mali na druhej strane ostrova plaviť v ústrety ďalšiemu dobrodružstvu. Malá nepríjemnosť nás nemohla vyviesť z rovnováhy a objednali sme si plavbu loďou opätovne. Druhú šancu sme nechceli prepásť a s veľkým očakávaním sme na móle v San Andrés, pri známej pláži Playa de Las Teresitas, čakali už pol hodinu pred odchodom lode. Tá neprišla. A tak sme po márnej snahe nájsť niekoho, kto vyzerá ako kapitán, má loď a niečo spoločné so spoločnosťou, ktorú sme si objednali, pochopili, že Antequera je pre nás nedosiahnuteľná. Ako teda Antequera vyzerá a či spĺňa podmienky raja na zemi, nemôžeme z vyššie spomenutých dôvodov osobne potvrdiť ani vyvrátiť.


Viac fotiek nie len z Tenerife nájdete na mojom instagrame: