Großglockner - Hochalpenstraße je vysokohorská cesta vedúca najvyšším pohorím východných Álp Vysoké Taury, s celkovou dĺžkou 48 kilometrov. Vedie z obce Bruck an der Grossglocknerstrasse do Heiligenblutu a je pomenovaná po najvyššom rakúskom vrchu Großglockner s výškou 3798 mnm. Je výbornou alternatívou pre tých, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu nemôžu dostať do hôr po vlastných, pre tých, ktorí si chcú medzi náročnými túrami oddýchnuť alebo pre tých, ktorí si chcú užiť atmosféru veľkohôr na bicykli, v aute, či na motorke.


Prvý plán na výstavbu cesty pretínajúcu hlavný hrebeň Álp v blízkosti najvyššieho rakúskeho vrchu predložil Franz Wallack už v roku 1924. Samotná stavba bola zahájená až v roku 1930 a o päť rokov neskôr, 3. augusta 1935 aj slávnostne otvorená. Cesta zahŕňa 26 zákrut a prekonáva 1748 metrov prevýšenia. Najväčšie stúpanie dosahuje 12%, výstup k Edelweissspitze, najvyššiemu bodu cesty 2571 mnm, dokonca 14%.


Cesta je spoplatnená a na jej začiatku sa nachádza mýtna brána. Za denný lístok pre automobil zaplatíte 35 eur, za motocykel 25 eur. Elektrické vozidlá majú túto sumu v rámci ekologického prístupu zníženú. Je možné si v prípade potreby zakúpiť aj dvoj, či tridsať dňové lístky, poprípade ročnú permanentku za jednotnú sumu 96 eur. Každý, kto sa chystá zdolať túto trasu bicyklom, má vstup úplne zadarmo.


Sezóna Großglockner-Hochalpenstraße trvá približne od mája do októbra a otváracie hodiny sa v jej priebehu menia. V prípade nevhodného a zlého počasia je cesta uzatvorená, aktuálne videá a aj stav uzáver nájdete na príslušnej webovej stránke, ktorú si odporúčame skontrolovať pred každým výletom. Počasie je tu, tak ako to väčšinou v horách býva, veľmi premenlivé a často odlišné od toho v nižších nadmorských výškach. Priemerná ročná teplota v najvyšších miestach sú mínus tri stupne. Z tohto dôvodu nie je sneh v júni okolo Hochtor žiadnou výnimkou.


Krátko po prekročení mýtnej brány narazíte na prvé stanovište, kde môžete odstaviť svoj automobil a urobiť si prestávku. Celá cesta ponúka niekoľko ďalších oficiálnych, na priloženej mape označených bodov s piknikovými stolmi, lavičkami, reštauráciami alebo s tabuľami poskytujúcimi informácie o faune, flóre, geológii a pod. Miest, kde sa môžete zastaviť, fotiť, kochať sa prírodou je však oveľa viac. Na niektorých z nich sa vám môže podariť, dostať sa do tesnej blízkosti svišťov žijúcich na tomto území. Na miesta ich výskytu poukazujú značky pri ceste. Najvyššiu pravdepodobnosť, že ich uvidíte, máte na svahoch pod vyhliadkou Kaiser Franz Josefs Höhe.


Cieľom väčšiny turistov je Kaiser Franz Josefs Höhe, vyhliadka s turistickým centrom, reštauráciou a parkoviskom. Nachádza sa vo výške 2369 mnm a poskytuje panoramatický výhľad na ľadovec Pasterze, na rozsiahly masív Großglockner a vrch Johannisberg. Ľadovec Pasterze je s dĺžkou takmer 9 km najdlhším ľadovcom v Rakúsku a vo východných Alpách. Jeho dĺžka sa každoročne skracuje približne o desať metrov. Na Großglockner, tvorený veľkým a malým vrchom - Großglockner a Kleinglockner vedie v súčasnosti množstvo horolezeckých trás. Viac alebo menej náročné túry je možné absolvovať v celom okolí Großglockner-Hochalpenstraße.



Horskú cestu Großglockner navštívilo od jej otvorenia už približne 50 miliónov ľudí. S 270 000 vozidlami a skoro miliónom návštevníkov ročne patrí táto atrakcia k najnavštevovanejším miestam v Rakúsku. V rebríčku obľúbenosti obsadila krásne druhé miesto, hneď po viedenskom zámku Schönbrunn. Výlet na toto miesto je možné spojiť s ďalšími pôvabnými turistickými centrami v okolí, s neďalekým Kaprunom, vrchom Kitzsteinhor či mestečkom Zell am See. Každopádne nebola moja tretia návšteva tohto miesta tou poslednou a určite sa tam kvôli fotografiám vrátim raz aj na jeseň.
súvisiace linky:
http://www.grossglockner-grandprix.de/
môj instagram: