Popularita Faerských ostrovov medzi cestovateľmi narastá. Počet turistov smerujúcich na Faerské ostrovy nie je malý, no v porovnaní napríklad s takým Islandom, je to stále ešte nízke číslo. Nedávno zverejnené údaje letiska Vágar však už teraz naznačujú, ako sa bude tento trend v blízkej budúcnosti vyvíjať. Podľa dostupných informácií počet návštevníkov každoročne stúpa. Rok 2017 bol pre Faerské ostrovy, čo sa turizmu týka, rekordný. Správa z novembra minulého roku uvádza celkový nárast počtu cestujúcich o 17%. Služby letiska Vágar využilo 300 469 cestujúcich. Oproti prvým desiatim mesiacom roku 2016, je to približne o 43 000 pasažierov viac.
V súčasnosti sú Faerské ostrovy obľúbenou destináciou najmä cestovateľov, fotografov, blogerov alebo ľudí preferujúcich menej klasický typ dovolenky. Ich cieľom sú úchvatné fotogenické scenérie, autentická príroda, turistika a iné outdoorové aktivity. Motivácia navštíviť túto krásnu krajinu môže byť rôzna. V prípade, že stále váhate, či zaradiť Faerské ostrovy do svojich cestovateľských plánov, pozrite si môj instagram. Možno vám k rozhodnutiu vycestovať na Faerské ostrovy pomôžu práve fotografie, zachytávajúce úžasnú tamojšiu prírodu a scenérie.
https://www.instagram.com/gabrielapalai/

1. KEDY TAM ÍSŤ
V mesiacoch máj až august, je podľa zistených informácií, dažďa a hmly pomenej a počasie je relatívne stabilné. Tieto mesiace sa pre spoznávanie Faerských ostrovov všeobecne považujú za najvhodnejšie. Teplota je vyššia, dni sú dlhé, všetko je zelené. No pre mňa osobne mali dramatické kopce zaprášené snehom, v kontraste s modrým oceánom, svoje osobité čaro.
2. POČASIE
Podnebie na ostrovoch je definované ako subpolárne oceánske podnebie, s klímou tundry. Počasie okrem iného ovplyvňuje aj Golfský prúd, vďaka ktorému prístavy v zime nezamŕzajú a teplota sa tu pohybuje od 3 stupňov v zime, po cca 11 stupňov v lete. V rôznych zdrojoch nájdete informácie, že Faerské ostrovy majú vyše 200 dažďových dní v roku. Ležia totiž v najbúrkovejšom pásme Atlantického oceána, čo so sebou automaticky prináša mraky, vietor a prehánky. Odporúčame vám kvalitné vetru vzdorné oblečenie a nepremokavú obuv. Počasie je veľmi premenlivé a dokonca viac ako na Islande sme vyznávali stratégiu: “Stačí chvíľu počkať, ono to prejde.“ Druhou možnosťou, ktorú sme často využívali, bolo presunutie sa na iný ostrov. Rozdiely v počasí medzi jednotlivými ostrovmi sú v celku markantné.
https://www.yr.no/place/faroe_islands/


3. LETENKY
Faerské ostrovy sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Výrazné zníženie cien leteniek prinieslo hlavne nové pravidelné letecké spojenie s Kodaňou. Okrem domácich Atlantic Airways, tam lieta aj spoločnosť SAS. Cena letenky (z Kodane) sa pohybuje v rozmedzí okolo 200-250 eur. Okrem toho sa pravidelne lieta aj do Nórska, na Island a v lete (sezónne) do Škótska. Viac o kúpe cenovo výhodných leteniek nájdete na našej stránke v článku: “Plánovanie - dôležitá súčasť cestovania“.
http://palaicrew.com/?p=1299&lang=sk
Letisko Vágar, nachádzajúce sa na rovnomennom ostrove, postavili Angličania počas 2 svetovej vojny. V súčasnosti na ňom prebiehajú renovácie. Rozširujú sa parkovanie miesta a zlepšujú sa služby. V priestoroch letiska máte k dispozícií bistro, obchod, informácie a požičovne áut. Pristávanie a odlietanie je na FO stále zážitkom. Kvôli vyčíňaniu počasia, nie je niekedy možné letieť aj niekoľko dní, čo sme však osobne nezažili. Lieta sa z dvoch smerov, ponad jazero alebo z druhej strany od dediny Gásadalur. Letisková dráha je predĺžená do jazera, ktoré má tri názvy: Vatnið, nazývajú domáci aj Leitisvatn alebo Sørvágsvatn, podľa toho, z ktorej časti pochádzajú. Pristávacia plocha letiska Vágar je krátka. Počas druhého letu sa nám stalo, že nás na to pilot upozornil a vysvetlil nám, ako sa bude pristávať a prečo budeme relatívne prudko klesať. Okrem toho vám piloti radi ozrejmia aj to, prečo meškáme s letom, že máme so sebou náklad lososov alebo prečo sme museli pri odlete urobiť prudký manéver do strany.
4. UBYTOVANIE
Hotelov je málo, najviac ich nájdete v hlavnom meste Tórshavn, no sú relatívne drahé. Jedna noc tam môže vyjsť od 200-400 eur za noc. Najlepšie možnosti ubytovania ponúka Airbnb. Ponuka je rozmanitá, dostupná v rôznych častiach ostrova, s prijateľnou cenou. Celý dom pre približne 6-8 ľudí nás vyšiel na 140eur za noc. Možnosti ubytovania ponúka aj B&B, izba vás vyjde približne na 100eur.
Stanovanie a kempovanie je dovolené len na označených a na to určených miestach. Prenocovanie na odpočívadlách v aute pozdĺž ciest alebo na odstavných plochách, nie je dovolené. Niektoré kempy majú len miesta pre stany, iné aj pre obytné vozidlá a pod., preto je dobré, dopredu si to zistiť.

5. POŽIČANIE AUTA
Je to z nášho pohľadu najjednoduchšia a najkomfortnejšia cesta, ako sa po ostrovoch pohybovať. Na ostrovoch funguje aj autobusová doprava, či helikoptéry, no predstavujú istú formu obmedzenia. Požičovne áut sa nachádzajú na letisku, no tiež v neďalekej dedine Miðvágur (Unicar) alebo aj v Tórshavne. Popri požičovni Avis, Hertz tam máte k dispozícií aj miestu požičovňu N62. Auto si odporúčame vopred objednať, na mieste nemusia mať veľkosť auta, ktorú preferujete. Malé auto stojí v priemere cca 80 - 100 eur na deň.
https://www.62n.fo/en/car-rental/
Povolená rýchlosť je 50km/h a 80km/h , svetlá a pásy sú povinné vždy
Pozor na ovce popri a na cestách. Sú všade a voľne sa pohybujú. V prípade, že nejakú zrazíte, musíte zavolať policajtov. Pravdepodobne vám hrozí odškodnenie farmára za spôsobenú stratu, preto radšej opatrne
6. DOPRAVA
Infraštruktúra je na ostrovoch vo výbornom stave, cesty sú dobré, popretínané množstvom tunelov. Mnoho z nich je jednosmerných, s odstavnými plochami. Pred tunelom je vždy značka, určujúca, ktorý smer dáva prednosť. Celkovo sa ich na ostrovoch nachádza 18. Zaujímavosťou sú 2 podmorské tunely (v dĺžke cca 6km), tretí je v súčasnosti vo výstavbe. Jeho dokončenie je plánované na rok 2019. Tunel v dĺžke 11km bude spájať hlavné mesto na ostrove Streymoy s ostrovom Eysturoy a ušetrí obyvateľom množstvo času.
Ďalšie v budúcnosti plánované tunely budú viesť na ostrovy Sandoy a Suduroy .
Suma za spiatočnú cestu tunelom je 100DKK. Autá z požičovne majú čip, v prípade vlastného auta, musíte poplatok zaplatiť na najbližšej pumpe. Požičovne ponúkajú (za príplatok) možnosť neobmedzeného pohybu cez tunely za jednotnú sumu cca 300DKK.

Helikoptéry
Helikoptéry prevádzkované domácimi Atlantic Airways patria na ostrovoch k bežným spôsobom dopravy. Sú cenovo prístupné a zabezpečujú pravidelné spojenia s odľahlými a menej prístupnými miestami na ostrovoch. Ponúkajú možnosť ako spoznávať a objavovať Faerské ostrovy. Jedna jazda stojí v závislosti od vzdialenosti 85DKK – 360DKK. Smiešna suma v porovnaní s bežnými komerčnými letmi helikoptérou v iných destináciách. Keďže sú helikoptéry určené predovšetkým pre potreby domácich obyvateľov, nie je možné, kúpiť si spiatočný lístok na rovnaký deň! Let na ostrov Mykines stál v minulej sezóne 145DKK.
Lietajú v pondelky, stredy, piatky a v nedele. Konkrétne trasy a časy nájdete na stránke: https://www.atlantic.fo/en/book-and-plan/helicopter/timetable/
Trajekt
My sme využili tento druh dopravy pri presune na ostrov Suduroy a na Kalsoy. Na tieto trajekty sa nedá rezervovať si miesto vopred, jednoducho musíte prísť skôr. Na niektorých trajektoch ponúkajú aj občerstvenie. Plán plavieb trajektov nájdete na www.ssl.fo, platí sa spiatočná jazda – okrem Mykinesu.
Existuje Travel card, ktorú kúpite na letisku alebo v Thórshavne. 4 alebo 7 dňový pass stojí 500/700DKK, a platí na všetky autobusy a trajekty bez obmedzenia. Samozrejme okrem Mykinesu!
Ferry na Mykines: Trajekt č. 36, vychádzajúci zo Sørváguru, premáva len v období od 1.5 do 31.8. Je potrebné, zakúpiť si lístok v sume 120DKK dopredu.
Trajekt na Klasoy: Z prístavu v centre Klaksvíku odchádza trajekt č.56, ktorý vás za 160DKK (auto+1vodič) prevezie na ostrov Kalsoy a späť, spiatočná cesta trvá približne 45minút.
Trajekt na Suduroy: odchádza z hlavného mesta, v prístave.

7. PENIAZE /CENY
Dánska koruna je v rovnocennom postavení voči faerskej korune. Peniaze sme si však nemenili, keďže je platba kartou možná v podstate skoro všade.
Pitie a jedlo je, podobne ako vo všetkých ostatných severských krajinách, drahšie. Alkohol je v reštauráciách relatívne drahou položkou. Víno stojí okolo 200 DKK, pivo 60DKK.
Vyjednávanie ani prepitné sa na ostrovoch neočakáva.
8. FAERSKÁ KUCHYŇA
Faerská kuchyňa je výrazne orientovaná na mäso. Mäso z oviec z Faerských ostrovov je základom mnohých jedál a jedným z tých najobľúbenejších je Skerpikjøt (na vetre sušené). Súčasťou jedálnička sú aj rôzne ryby, často podávané v rôznych úpravách. Sušiareň, známa ako hjallur, je štandardnou súčasťou mnohých faerských domov, najmä v malých mestách a dedinách. Obľúbené sú aj Ræstur fiskur - zrelé ryby, jedlá z Pilot whale, morské vtáctvo ako Puffiny a ich vajcia.
Alkohol môžu obyvatelia Faerských ostrovov voľne konzumovať len od roku 1992. Nedá sa kúpiť bežne v obchodoch. Podobne ako vo všetkých severských krajinách, sú na to špecializované obchody, na Faerských ostrovoch s názvom: Rúsan. Na ostrovoch sa nachádza len šesť týchto prevádzok. Každopádne sa už nečudujeme, prečo nakupujú obyvatelia, vracajúci sa do krajiny, na letisku také obrovské zásoby alkoholu.
Medzi najlepšie hodnotené reštaurácie v starom meste patrí Áarstova a tiež Barbara. Miesto v nich si je potrebné vopred rezervovať. Špecialitou je, že na Faerských ostrovoch sa nachádza aj michelinská reštaurácia s názvom Koks. Nie je však situovaná v hlavnom meste, ako by väčšina z nás predpokladala. Leží relatívne izolovaná, neďaleko dedinky Leynar, v blízkosti jazera Leynavatn. Ak budete mať chuť, zažiť kulinársky zážitok, pripravte si poriadne vreckové. Tasting menu s vínom stojí presne 2500DKK, čo činí cca 340 eur.

9. BEZPEČNOSŤ
Jedna z najbezpečnejších krajín na svete nemá žiadne väzenie. Kriminalita je na ostrovoch nízka, o čom svedčia aj naštartované autá pred pumpou, kým si šofér niečo vo vnútri kupuje alebo odomknuté autá z požičovne na letiskovom parkovisku. Každopádne aj tu sa nájdu výnimky a v prípade, že je niekto odsúdený na viac ako rok a pol, smeruje do väzenia v Dánsku.

10. JAZYK
Faerský jazyk je jeden z najmenších germánskych jazykov. Faerčina je najbližšia Islandčine, obyvatelia týchto krajín si vraj vzájomne rozumejú. Úradným jazykom je samozrejme Dánčina. Bez problémov sa však na ostrovoch dohovoríte anglicky. A to aj v odľahlejších častiach krajiny.
11. ČO KÚPIŤ
Obľubu v pletení si určite všimnete na vlastné oči. Obyvatelia Faerských ostrovov pletú všade. Nie je preto vôbec zvláštne, že pletené výrobky a svetre patria k najcennejším a najtypickejším suvenírom. Tie lacnejšie zoženiete za sumu cca 750DKK, tie módnejšie vás vyjdú aj na 1000DKK. Nákupom v Heimavirki store - v obchodoch s pleteným tovarom, podporíte lokálnu ekonomiku. Najlepší je vraj v Klaksvíku. Miestne ženy v nich predávajú svoje výrobky, na ktoré sa nevzťahuje daň. Sú pre to autentickejšie a lacnejšie, ako sériovo vyrábané Snaeldan a Sirri. Ďalším suvenírom a tiež zberateľským kúskom sú známky, ktoré tu tlačia od roku 1975.
Nakoniec ešte dve videá pre inšpiráciu: