Medzičasom v stavebníctve

Písmo: A- | A+

a čo nás ešte čaká?

Korona zasiahla naše životy, či už priamo, alebo nepriamo, niekoho viacej, iných zase trošku menej. Rád by som ponúkol pohľad na to, čo sa aktuálne v čase „po korone“ (resp.ako by povedali na konzíliu odborníkov v čase medzi druhou a treťou vlnou) deje v stavebníctve. Tento článok píšem ako človek priamo zainteresovaný. Pracujem totižto v obchodnej firme zaoberajúcej sa predajom stavebného materiálu už 12 rokov.

Rok 2020 bol rokom neistoty aj pre nás stavbárov, dôvodov bolo hneď niekoľko, avšak zväčša súviseli s opatreniami, ktoré nám neumožňovali kontakt, cestovanie, nákupy a pod., nákup stavebných materiálov sa však dal realizovať prostredníctvom e-shopov, mobilu, registrácie e-objednávky, alebo veľkoobchodne bez akýchkoľvek obmedzení.

Počnúc novým rokom sa však stretávame s niečím, čo možno nikto z nás nečakal. Cena, termín dodania, resp. nemožnosť objednávky, s tým málo kto z nás počítal.

V Januári začal byť problém s dostupnosťou polystyrénu, následne nato vybehla cena hore o viac ako 100%, k cenovým skokanom sa postupne pridalo železo, minerálne fasádne vaty, plechy a nakoniec o nič nezaostalo ani drevo, resp. výrobky z dreva. Ako zástupca zamestnávateľa spoločnosti, ktorá obchoduje so stavebným materiálom od začiatku roka prerábame cenníky prakticky každý mesiac. Problémom však nie sú len ceny ale aj termíny dodania. Z bežných skladových zásob sa behom pár mesiacov stali zákazkové tovary a na takmer všetko je potrebné čakať. Cenové ponuky sú platné iba pár dni a u niektorých výrobcov je nemožné objednať produkty na elektrické ovládanie (strešné okná, solárne rolety, či markízy). V tabuľkách som pre príklad vybral niekoľko produktov a porovnal ich ceny s minulým rokom, takisto aj dobu dodávok.

 

% vyjadrenie zvýšenia cien 2020/2021

doby dodávok materiálov v dňoch

 

 

2020

2021

rozdiel

polystyrén

120%

3

30

27

min.vlna

25%

14

60

46

cement

25%

3

21

18

odkvapový systém

50%

3

7

4

plechové strechy

60%

14

60

46

OSB dosky

120%

3

14

9

stavebné rezivo

200%

14

60

46

železo

250%

3

14

11

Okná

45%

30

120

90

Dvere

40%

40

120

80

Zdroj: vlastné spracovanie

 

Čo je skutočným dôvodom tejto situácie na našom trhu? Dokedy budú ceny stavebných materiálov rásť? Kde je strop? Je za tým všetkým Ázia ako hovoria odborníci? Kde je teraz náš administratívny aparát a ako môže zasiahnuť?

A ako je možné že Maďarsko zakázalo vývoz strategických surovín do zahraničia (medzi inými aj cement) keď v EÚ funguje voľný pohyb tovarov? Ako je možné že u nás sa vyváža 90% dreva do zahraničia a domáci trh nevieme pokryť? Prečo to doteraz nikoho z kompetentných nezaujímalo?

Veď si predstavte, že sa rozhodnete postaviť si dom, na ktorý dostanete rozpočet, na rozpočet z banky hypotéku a potom hľadáte zhotoviteľa. Zhotoviteľ Vám zrazu povie, že za takú cenu to nevie postaviť. Ako zareagujete? Alebo si zoberme ďalší príklad. Projekty cez fondy, alebo cez verejné obstarávanie. Všetko trvá niekoľko rokov a keď dôjde k realizácii, zistíte, že materiál stoji v priemere o 50 % viacej a zmluva Vám umožní fakturovať navyše len 10 %. Akú zákazku ste potom vyhrali?

Otázok mnoho, odpovedí však hľadať veľmi ťažko, treba len dúfať a veriť, že sa situácia vylepši, alebo počkať a čas ukáže?

Skryť Zatvoriť reklamu