To, že slovko populizmus označuje negatívny jav sa baviť ani nemusíme. S radosťou ho používajú novinári, blogeri, diskutujúci, skrátka sa dá povedať, že každý. Minimum z týchto ľudí ak vôbec niekto však vie čo toto slovko znamená. V dnešných podmienkach je najčastejšie spájané s stranou SaS, ktorej som členom. Poviem narovinu, že ma oslovovanie populistická strana ako člena uráža. Uráža ma o to viac, že takýto prívlastok nedostala asi žiadna iná strana okrem SMERU. To sme ale dopadli. Ako sa tak zamýšľam musím sa priznať, že negatívnym označením populizmus by som v programe strany či referende neoznačil žiaden bod.
Začnem referendom- 6 bodov, každý z iného súdka. Zrušenie koncesionárskych poplatkov- zavedenie spravodlivosti. Zrušenie priestupkovej imunity poslancov- rovnosť. Zníženie počtu poslancov- šetrenie. Stanovenie maximálnej ceny limuzín-zdravý rozum. Voľby cez internet- moderná doba. Zrušenie práva na odpoveď- Sloboda. 6 bodov, z ktorých každý vo mne evokuje pilier spoločnosti, ktorý je momentálne podkopávaný. Samozrejme takýchto bodov by sme našli oveľa oveľa viac.
Ak sa pozriem na poučku populizmu- sľuby či "chlieb a hry" v týchto bodoch nevidím.
Tak pokračujem teda programom strany, ktorý bol v jednom blogu označený za zmes populizmu a liberalizmu. Liberálne témy musím jednoznačne z populistického merítka vyhodiť, lebo registrované partnerstvá, dekriminalizácia marihuany či oddelenie cirkvi od štátu jednoznačne až také populárne témy na presviedčanie más na Slovensku niesú. Ostáva nám už teda iba zmes populizmu. Vyberiem len na príklade zopár bodov, ktoré istotne zaujmú. Do zmesi populizmu sa zaradí napríklad dostavba dialnice D1- smutné, že 6. vláda v ére samostatnosti Slovenska bude riešiť ako čo najrýchlejšie spojiť východ so západom. Populizmus ako vyšitý. Ďalej populizmom nepochybne bude podľa mnohých prijatie ústavného zákona, ktorým sa zavedie povinnosť zostavovať vyrovnaný štátny rozpočet. Čo tam po príklade Isladnu, Grécka, problémoch Portugalska atd? V Sulíkovej SaS iba zmes populizmu. Reforma odvodov a dôchodkového systému potrebná na Slovensku ako soľ zase iba populizmus, nakoľko dáva ľuďom viac peňazí za menej byrokracie. Takto môžme pokračovať a verím tomu, že snaživci by našli v každom bode populizmu ako maku.
Problém ktorý majú ľudia s SaS je ten, že sa pútavou formou snaží dostať ľudí na svoju stranu. Či si to niekto prizná alebo nie, populárnymi (nie populistickými) riešeniami sa snaží zaujať. Bez prezentácie progamu, hodnôt a cieľov by to jednoducho nešlo. Forma akou podáva verejnosti svoje názory musí byť pútavá, inak by nebola vo voľbách šanca dostať sa do parlamentu a presadiť svoj program, hodnoty a ciele. Áno, získanie moci a davu na svoju stranu je potrebné ak chce nie len SaS ale hociktorá strana presadiť svoj program. To, ako ho presadí a ako sa chopí svojej šance je na zhodnotení každého voliča pri voľbách.
Ak si vyvodím záver z názorov ktoré som prečítal za posledný cca rok na internete dospejem k tomu, že všetko čo má hlavu a pätu, čo je navrhnuté pre zlepšenie, čo by prinieslo krok vpred, čo by ušetrilo verejné financie, čo by zvýšilo slobodu, zjednodušilo život či možno iba potešilo je označované ako populizmus, negatívny jav ktorým sa označuje niečo zlé , nežiadúce. Tuto už nevravím iba SaS, jej referende či programe. Ide tu o ešte negatívnejší jav ako populizmus v tom najnegatívnejšom zmysle. Ide o to, že mnoho ľudí má problém prijať názor človeka či skupiny ľudí pre predsudky. Nie pre obsah názoru ale pre osobu, ktorá s týmto názorom prichádza. Takto aj dobré a rozumné názory dostávajú namiesto podpory podpásovky v podobe označenia- POPULISTICKÉ- nežiadúce. Snažme sa preto podporovať dobré nápady a zlepšiť život v naše krajine. Či už v tričku SaS, KDH, SDKU či inej strany. Osobne nebudem isto proti žiadnemu rozumnému návrhu hoci aj z dielne smeru. Len nech sa veci hýbu dopredu a nech získa celá spoločnosť, nie iba skupinka vyvolených.