Radšej rýchlostnú cestu, ako nezmyselné dotácie.

Hornonitrianske bane Prievidza a.s.(HBP a.s.) si vybaví bežný laik na Slovensku v súvislosti s ťažbou hnedého uhlia , ale aj s obrovskou tragédiou v bani v Handlovej, kde v roku 2009 zahynulo po výbuchu 20 baníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

 Pred 1,5 rokom znova pobúrilo verejnosť vyjadrenie manželky bývalého poslanca Smeru-SD Vladimíra Jánoša o tom, že jej manžel opakovane nosil domov veľký objem finančnej hotovosti. Tieto peniaze následne doma balil do alobalu a podľa jej vyjadrenia, pochádzali z HBP a.s. a boli „vratkami“ za dotácie od štátu.

Prečo by sa mali ľudia na Slovensku viac zaujímať o HBP a.s.?

 Nuž preto, lebo z rozhodnutia vlády:

http://www.economy.gov.sk/rozhodnutia-vo-vseobecnom-hospodarskom-zaujme-podla-zakona-o-energetike-5834/127519s

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

musia Slovenské elektrárne a.s.(SE a.s.) až do r. 2030 vyrábať v Elektrárni Nováky(ENO) elektrinu z domáceho hnedého uhlia. Toto uhlie dodávajú Slovenským elektrárňam práve HBP a.s.. Náklady na výrobu elektriny z domáceho hnedého uhlia sú uhrádzané Slovenským elektrárňam z tarify za prevádzkovanie sústavy (TPS). Túto tarifu si nájde každý občan aj podnikateľ vo svojej faktúre za elektrinu!

Ročné náklady na výrobu elektriny z domáceho hnedého uhlia dosahujú podľa URSO na rok 2017 sumu 95 mil. eur bez DPH!:

 https://www.seas.sk/cenove-rozhodnutia-urso

Na túto čiastku prispejeme všetci odberatelia elektriny – aj preto by sme sa o to mali viac zaujímať!

SkryťVypnúť reklamu

V TPS pre rok 2017 tvorí podpora hnedého uhlia 4,50 eur/MWh. O toľko viac zaplatí z „rozkazu“ vlády každá domácnosť a podnikateľský subjekt na Slovensku za každý MWh. Len preto, aby HBP a.s. mohli ťažiť uhlie, ktorého drvivú väčšinu dodávajú jedinému odberateľovi Elektrárni Nováky.

Životnosť prevádzkových blokov elektrárne končí ešte pred rokom 2030. Hnedé uhlie z HBP a.s. pre jeho vysokú cenu( hlbinný spôsob ťažby ), nízku výhrevnosť (oproti čiernemu uhliu) a vysokému obsahu síry( vysoké emisie pri spaľovaní) je takmer nepredajné. Otázka je, či by SE a.s.-Elektráreň Nováky toto uhlie odoberala, ak by to nemala príkazom od vlády. S vysokou pravdepodobnosťou nie. Ale v súčasnosti, keď to SE a.s. majú ako povinnosť od vlády a URSO im uzná všetky oprávnené náklady, vrátane ceny uhlia a ľudia všetky tieto náklady zaplatia vo svojich účtoch za elektrinu - im to môže byť jedno!

SkryťVypnúť reklamu

Vlády SR argumentujú pri ťažbe hnedého uhlia hlavne podporou zamestnanosti baníkov na hornej Nitre. Premiér R.Fico si veľmi rád oblečie banícku uniformu a sfára spolu s baníkmi do podzemia, hlavne keď sa blížia nejaké voľby. Často mu v minulosti sekundoval pri týchto návštevách poslanec za Smer –SD Jánoš spolu s majiteľom HBP a.s. Čičmancom.

R.Fico, Jánoš a Čičmanec v podzemí HBP a.s.
R.Fico, Jánoš a Čičmanec v podzemí HBP a.s. (zdroj: TASR)

 HBP a.s. zamestnávajú podľa ich informácií 4.149 zamestnancov. Z nich je cca. 2000 baníkov, z ktorých je 92 z Rumunska. Ostatní zamestnanci pracujú na povrchu ako obslužní a technickí pracovníci a ďalší pracujú v doplnkových prevádzkach, službách a ostatných podnikateľských aktivitách majiteľov firmy. Táto diverzifikácia podnikania je známa verejnosti vo forme chovu afrického sumca, paradajok, hlivy ustricovej , najnovšie výroby nátierok ale aj podnikaniu v cestovnom ruchu. Nie je preto pravda, že je nevyhnutné dotovať ťažbu hnedého uhlia v HBP a.s. 95 mil. eur/ročne, lebo inak nám pribudne 4000 nezamestnaných.

SkryťVypnúť reklamu

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Prievidza je 7,43%, čo je menej ako celoslovenský priemer 8,39%. V rámci Trenčianskeho kraja to je najvyššia nezamestnanosť, ale čo by za takúto nezamestnanosť dali niektoré okresy na Slovensku, kde atakuje mieru 20%.

Na trhu práce začínajú vo viacerých regiónoch a odvetviach zamestnávatelia pociťovať nedostatok pracovnej sily. Aj v okolí Nitry, kde už fungujú a rozbiehajú sa viaceré fabriky, ktoré potrebujú nových pracovníkov. Ceste z Prievidze do Nitry, Trnavy alebo Bratislavy za novou prácou by určite pomohlo vybudovanie rýchlostnej cesty R2 zo Žiaru n./H. do Prievidze a Novák. Tá by samozrejme mala vplyv aj na celkový rozvoj regiónu vrátane podpory cestovného ruchu. Cena tejto diaľnice podľa mojich informácií je na úrovni štvorročnej dotácie ťažby hnedého uhlia, na ktorú sa dnes všetci skladáme. Nedostatok pracovníkov začínajú pociťovať aj stavebné firmy, ktoré stavajú diaľnice, cesty, železnice, tunely... Aj toto sú pracovné možnosti pre súčasných baníkov. Motiváciou pre nájdenie si novej práce by mohla byť aj väčšia mzda, ako tá ktorú poberajú v súčasnosti za prácu v bani. HBP a.s. uvádzajú na svojej stránke, že priemerná mzda všetkých zamestnancov v r.2015 bola 890 eur a pracovníkov, ktorí pracujú pod povrchom je 1.127 eur. Aj to je asi dôvod, prečo HBP a.s. neustále inzerujú a hľadajú ľudí na prácu v podzemí. Aj preto túto prácu robia aj občania Rumunska.

Okrem toho že výroba elektriny z hnedého uhlia nás všetkých stojí 95 mil. eur ročne, jeho spaľovanie spôsobuje vysoké znečistenie ovzdušia emisiami s dopadom na zdravie obyvateľov. Pokračovanie spaľovania hnedého uhlia je aj v protiklade s cieľom znižovania emisií skleníkových plynov a s bojom proti klimatickým zmenám. Dlhodobá práca baníkov v podzemí vedie ku chronickým chorobám baníkov , spôsobuje im choroby z povolania a hlbinná ťažba uhlia je aj vysoko nebezpečná (viď. tragické nešťastie z r. 2009).

Všetky predchádzajúce argumenty a diskusie s odborníkmi na túto problematiku, nás v KDH priviedli k nasledujúcej výzve:

KDH vyzýva vládu SR, aby v čo najkratšom čase pripravila cestovnú mapu k zastaveniu podpory výroby elektriny z hnedého uhlia v Elektrárni Nováky!

K tomuto zastaveniu by malo dôjsť v presne určenom časovom horizonte ( napr. do roku 2022).

Takto presne určený časový plán, by jasne zadefinoval všetkým zúčastneným podnikateľským subjektom, štátnym orgánom, ale aj občanom ich plánovanie a budúce rozhodovanie .

SE a.s. a HBP a.s. by to umožnilo naplánovať si oblasti svojich budúcich investícií a podnikateľských aktivít a plánov .

Štátne orgány (úrady práce...) by mali čas, pripraviť sa na vzniknutú situáciu. Mohli by využiť už dnes fungujúce rekvalifikačné programy, ale aj pripraviť špeciálne opatrenia pre riešenie situácie baníkov.

Pracovníkom baní, ktorí by prišli útlmom baníctva o prácu, by takýto časový plán umožnil hľadať si novú prácu. Využiť by mohli aj program rekvalifikácie za účelom nájdenia si novej práce. Táto by vo viacerých prípadoch bola menej nebezpečná a zdraviu škodlivá, ako tá dnešná v podzemí.

Paľo Zajac

Paľo Zajac

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý podpredseda KDH a poslanec NR SR Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu