Úžernícky klondajk nebankoviek musíme zastaviť!

Bratislavou a juhozápadným Slovenskom sa síce v týchto dňoch prevalila 100-ročná povodňová vlna a napáchala veľké škody. Ale už viac ako 3 roky sa všetci Slováci topia v záplave úžerníckeho klondajku nebankoviek a pôžičkárni, ktoré parazitujú na súčasnej kríze, chudobe a nešťastí ľudí. Chcel som tomu dať jasný koniec, ale 73 hlasov poslancov Smer-SD a SaS pochovalo môj návrh zákona na zavedenie úrokového stropu pre pôžičky a spotrebiteľské úvery.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Nebankovky alebo pôžičkové spoločnosti ponúkajú rýchlu a krátkodobú pôžičku on-line alebo cez SMS bez toho, aby si zisťovali, či ich klient je schopný splatiť takúto pôžičku. Za svoju „veľkorysosť" žiadajú úrok v rozsahu 100, 1 000 alebo až 10-tisíc percent.

Nebankové spoločnosti si totiž na rozdiel od bánk neoverujú, či je klient schopný pôžičku splácať. Takéto úžernícke spoločnosti vám dajú napríklad 100 eur s tým, že vy im o 15 dní vrátite 125. Ročná percentuálna miera nákladov (tzv. RPMN) za takúto pôžičku tak dosahuje viac ako 22-tisíc percent. Podľa zverejnených údajov NBS, len za rok 2012 vzrástli záväzky ľudí na Slovensku voči nebankovkám takmer o 66 miliónov eur na úroveň skoro 2,4 miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Hlavne v čase ekonomickej krízy rastú rôzni „pôžičkoví samaritáni", ktorí parazitujú na raste nezamestnanosti a chudobe. Jednoznačne musíme zastaviť tento novodobý úžernícky klondajk. Nemôžeme sa dookola trápne vyhovárať, že sa to musí riešiť komplexne. Toto ožobračovanie dôchodcov a hlavne chudobných ľudí musíme okamžite zastaviť.

Nedávno som sa dočítal, že každý druhý Slovák má na krku exekúciu. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti v rozhovore vyhlásila, že na Slovensku bolo vykonaných v roku 2012 viac ako 580-tisíc exekúcií. Podľa jej odhadu, väčšina z týchto exekúcií sú pohľadávky od nebankových subjektov.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia je neúnosná! Ale pre korektnosť vám musím dodať, že od roku 2001 do marca roku 2010 existoval na Slovensku zákon o spotrebiteľských úveroch, kde maximálny strop úrokov bol vydávaný nariadením vlády. Neviem čo viedlo prvú vládu Roberta Fica, že v marci roku 2010 toto nariadenie zrušila. Ešte v prvom polroku 2010 vláda Roberta Fica určila výšku úrokov pri spotrebiteľských úveroch. Záležalo, samozrejme, od výšky požičanej sumy, a takisto od dĺžky splácania. Tieto úroky boli na úrovni od 11 do 76 percent. Vláda takto každý polrok mohla určiť výšku úrokov.

V máji som do parlamentu predložil novelu zákona o spotrebiteľských úveroch. Chcel som zavieť nový pojem - „maximálna ročná percentuálna miera nákladov", ktorú som ohraničil na úroveň 50-násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB). V súčasnosti je platná výška základnej úrokovej sadzby ECB (platná od 8. mája 2013) na úrovni 0,5 %. Takže maximálna ročná percentuálna miera nákladov by po schválení tejto novely bola na úrovni 25 %. 

Paľo Zajac

Paľo Zajac

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý podpredseda KDH a poslanec NR SR Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu