Podmienka petície pre zákaz hazardu je aj tak nezmysel!

V utorok, 29.novembra, schválil parlament novelu zákona o hazardných hrách. Boli prijaté viaceré dobré opatrenia, napríklad obmedzenie vstupu do herní poberateľom sociálnych dávok, alebo zákaz hazardu v krčmách. Ale ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

O to viac ma mrzí, že v zákone zostala podmienka petície 30% občanov, na základe ktorej môžu obecné a mestské zastupiteľstvá všeobecne záväzným nariadením (VZN) rozhodnúť o regulácii hazardu na svojom území. Táto podmienka sa dostala do zákona na jeseň roku 2012. Dovtedy mohli komunálni poslanci rozhodnúť o zákaze hazardu bez predchádzajúcej petície. Zákonom podmieňovať rozhodovanie miestnych poslancov predchádzajúcou petíciou považujem za nezmyselné! Aj preto, lebo komunálni poslanci na svojom prvom obecnom zastupiteľstve skladajú sľub, kde na záver hovoria: „...pri výkone svojej funkcie poslanca obecného zastupiteľstva ich budem uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo považujem podmienku petície pre rozhodovanie komunálnych poslancov za nezmysel?

  1. Komunálni poslanci získali svoj mandát vo voľbách od občanov, aby ich zastupovali pri rozhodovaní o živote danej obce a mesta. K takýmto dôležitým rozhodnutiam patrí aj umožnenie alebo neumožnenie prevádzky hazardu.

  2. Všeobecné záväzné nariadenie je miestny zákon, ktorý musí byť prijatý trojpätinovou väčšinou hlasov poslancov. Aj VZN o zákaze hazardu musí získať hlasy minimálne 3/5 prítomných poslancov – a to je veľmi silné rozhodnutie!

  3.  Ani úspešná petícia 30 % voličov ešte neznamená že miestni poslanci musia pozitívne rozhodnúť o zákaze hazardu. Definitívne rozhodnutie je na slobodnom hlasovaní komunálnych poslancov. Petícia je len predchádzajúcou podmienkou pred týmto rozhodnutím.

  4. Petícia občanov je dôležitým nástrojom občianskej angažovanosti. Jej zmysel na obecnej úrovni je veľmi dôležitý v prípadoch, keď napríklad obecné orgány nekonajú, alebo ich rozhodovanie je v rozpore s názormi občanov. Takáto petícia má vzniknúť na základe slobodného rozhodnutia občanov a nie ako zákonná podmienka, ako je to v prípade rozhodovania o regulácii hazardu. 

  5. Komunálni poslanci nie sú anonymní a vzdialení od svojich voličov. Zväčša žijú v danej obci a väčšinu svojich rozhodnutí si musia pred svojimi voličmi obhájiť „ z očí do očí“ . Takým je aj rozhodnutie o regulácii hazardu.

  6. Zákaz hazardu znamená znížený príjem do obecnej kasy – aj to musia poslanci vyriešiť v obecnom rozpočte a zároveň to vysvetliť občanom.

  7. Komunálni poslanci rozhodujú aj o dôležitejších VZN ako je zákaz hazardu a to bez zákonnej podmienky predchádzajúcej petície! Nepotrebujú petíciu na rozhodovanie o územnom pláne obce, miestnych daniach, výške poplatkov...

Zhrnuté: Poslanci majú dostatočný mandát od občanov, aby mohli rozhodovať aj o zákaze hazardu na území svojej obce, čo si musia pred svojimi voličmi aj obhájiť.

V utorok rozhodli poslanci NR SR aj o znížení kvóra pre petície potrebnej na zákaz hazardu z 30 na 15 percent - ale len pre územie Bratislavy a Košíc! Stalo sa tak z dôvodu ukradnutia časti petičných hárkov za zákaz hazardu v Bratislave. Týmto opatrením sa má predísť verejnej blamáži a právnej neistote po predpokladanom rozhodnutí bratislavských poslancov o zákaze hazardu v Bratislave. 

SkryťVypnúť reklamu

Avšak najlepším rozhodnutím pre ponechanie slobodného rozhodovania komunálnych poslancov o regulácii hazardu na území svojho mesta alebo obce, by bolo úplné vypustenie podmienky predchádzajúcej petície.

Takúto zásadnú hromadnú pripomienku som s kolegami z KDH podal už v lete, v pripomienkovom konaní a podobný návrh sme opakovane navrhovali aj v parlamente v predchádzajúcom volebnom období. Chceli sme, aby obce, mestá a jednotlivé mestské časti Bratislavy a Košíc, mohli regulovať prevádzkovanie hazardných hier na svojom území vydaním všeobecne záväzného nariadenia bez predchádzajúcej podmienky petície 30 percent obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Som presvedčený, že je lepšie ponechať rozhodovanie o regulácii hazardu na jednotlivých obciach, mestách a mestských častiach Bratislavy a Košíc bez predchádzajúcej petície, ako určiť 15 % kvórum potrebnej petície pre celé územie Bratislavy a Košíc. Prečo budú potrebovať Košice na petíciu za zákaz hazardu 15% = 29.680 oprávnených voličov a tretie najväčšie mesto Prešov 30% = 22.200 voličov? Z čoho vychádza potrebné množstvo podpisov a ich podiel z počtu oprávnených voličov v Bratislave, Košiciach a ostatných mestách na Slovensku? Aj toto poukazuje na absurdnosť podmienky petície!

Na základe subsidiarity a Ústavy Slovenskej republiky, majú o živote v obci rozhodovať komunálni poslanci. Preto bude KDH presadzovať, aby o regulácii hazardu na svojom území rozhodovali obce, mestá a mestské časti Bratislavy a Košíc bez podmienky predchádzajúcej nezmyselnej petície! 

Paľo Zajac

Paľo Zajac

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý podpredseda KDH a poslanec NR SR Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu