
Tenis v poslednej dobe na Slovensku a vo svete reprezentovali na top úrovni hlavne Dominika Cibulková (22.) a Daniela Hantuchová (25.), v zátvorke bude vždy aktuálne postavenie v ženskom, či mužskom rebríčku. Za týmito hráčkami potom nasleduje medzera a až za ňou je Magdaléna Rybáriková (72.). Medzi mužmi je to ešte horšie. Najvyššie je Karol Beck (72.) a potom Martin Kližan (86.). Lukáš Lacko po slušnej minuloročnej sezóne okupuje momentálne až 151. miesto.
V tomto článku sa však zameriam na hráčov a hráčky, ktorí nie sú zatiaľ až tak známi, pretože svoj potenciál, ešte naplno nevyužili a širšia verejnosť tak nemá skoro žiadnu šancu o nich vedieť.
Medzi dievčatami a chlapcami Vám predstavím vždy piatich predstaviteľov, ktorí majú najväčšiu šancu dosiahnuť niekedy v budúcnosti výraznejšie úspechy aj v profesionálnom tenise a verím, že raz sa moje predpovede naplnia a budeme sa tak radovať z toho, že máme vo svetovej stovke viac ako jedného, či dvoch hráčov.
Poďme sa však najprv venovať dievčatám, ktoré patria medzi to najtalentovanejšie, čo na Slovensku máme.
5.miesto – Kristína Kučová (167.)
Toto dievča vyhralo v roku 2007 juniorskú dvojhru na US Open. Mnoho ľudí tak čakalo, že sa jej talent veľmi skoro prejaví aj medzi ženami. Momentálne 21-ročná tenistka však zatiaľ ešte ani raz neprenikla do svetovej stovky a momentálne je aj hodne vzdialená svojmu 2 roky starému rebríčkovému maximu a to 103. miestu. Kristína, ktorá hrá obojručne forehand aj backhand, a má za sebou už aj vystúpenie vo fed-cupovom tíme Slovenska, sa túto sezónu len márne snaží dostať na úroveň hry spred dvoch rokov. Stále však má mnoho tenisových sezón pred sebou a je možné, že talent a väčšia agresivita vo výmenách sa prejaví v ďalšom období.
Môj odhad na rebríčkové maximum: Verím, že Kristína ešte nepovedala svoje posledné slovo a už v budúcej sezóne bude atakovať vyššie miesta. Viac ako 70.miesto v rebríčku WTA už asi nedosiahne, ale každý človek môže raz prekvapiť a to platí aj v prípade Kristíny.
4. miesto – Vivien Juhászová (562.)
Ďalšia mladá, ešte len osemnásťročná nádej Slovenského tenisu. Zatiaľ obchádza hlavne turnaje Futures, čo je tretia kategória po turnajoch WTA, ITF. Aj preto potrebuje získať ešte mnoho bodov, kým ju uvidíme na turnajoch hlavného okruhu WTA. Vivien je však majsterkou Európy do 14 rokov. Pochádza z Komárna, kde začala hrať tenis ako 6-ročná. Jej bývalý tréner o nej vyhlásil, že má určite potenciál dostať sa do svetovej stovky. Tento rok skončila s juniorskými turnajmi a začala sa tak plne venovať len ženským. Jej najlepší výsledok je zatiaľ víťazstvo na 10 000 $ turnaji kategórie futures v Prokuplje.
Môj odhad na rebríčkové maximum: Kludne z toho môže byť raz aj TOP 50, ale momentálne je ťažko určovať hranice tak mladej hráčky.
3. miesto – Michaela Hončová (366.)
Michaela je ďalšou 18-ročnou nádejou Slovenského tenisu. Už teraz je o 200 miest vyššie ako Vivien a preto to môže byť v jej prípade ešte lepšia budúcnosť. Je však potrebné dodať, že Michaela nehrá tento rok juniorské turnaje ako Vivien a do rebríčka sa jej tak započítava viac turnajov, z ktorých potom pramení aj lepšie umiestnenie v rebríčku WTA. S tenisom začala ako 7-ročná a odvtedy vyhrala za svoju kariéru už 2 turnaje kategórie futures 10 000 $.
Môj odhad na rebríčkové maximum: Opäť je ťažké určiť do akej miery dokáže Michaela zužitkovať svoj talent. TOP 100 z toho raz môže byť a preto verím, že za pár sezón budeme mať opäť o jednu hráčku vo svetovej stovke viac.
2. miesto – Romana Tabak (520.)
Romana má síce už 20 rokov a v rebríčku je len na 516. pozícii, ale ani to nebráni v tom že toto dievča má jednoducho potenciál byť hodne vysoko. Za svoju krátku kariéru už zažila pár zranení, ktoré ju bohužiaľ odsunuli dokonca na pozície mimo rebríčka WTA. Romana sa však tento rok vrátila do tenisového kolotoča a už bude čoskoro v TOP 500. V roku 2008 bola v semifinále juniorského Wimbledonu a začínala sa šplhať nahor aj v rebríčku WTA. V roku 2010 ju však zastavilo zložité zranenie kolena a Romana nehrala takmer 9 mesiacov súťažné zápasy. Našťastie sa v marci 2011 vrátila späť a očividne psychicky vyzretejšia dosahuje jedno víťazstvo za druhým. V tejto sezóne už z deviatich odohraných turnajov vyhrala 3.
Môj odhad na rebríčkové maximum: Romana má celú kariéru pred sebou. Tenis ju po zranení začal veľmi baviť a výsledky sa pomaly ale iste dostavujú. Jej hranice budú možno okolo 50. miesta v rebríčku WTA, ale nikde nie je napísané, že to nemôže byť aj lepšie.
1.miesto – Jana Čepelová (226.)
Ešte len 18-ročná hviezdička a momentálne najväčší talent aký na Slovensku máme. Už v tak mladom veku ju zdobí vysoká psychická odolnosť a hlavne vyrovnanosť výkonov. Tento rok odohrala i svoj prvý zápas vo fed-cupe a hneď s víťazným koncom. Síce na juniorských grandslamoch nikdy nedosiahla prenikavejší úspech, dokonale si to vynahrádza medzi ženami. V ďalších týždňoch bude Jana atakovať už pozície v TOP 200 a vzhľadom na jej vek, je veľkým prísľubom do budúcnosti. Pred pár dňami dokonca zažila i svoju premiéru na turnaji hlavného okruhu WTA, do ktorého sa dostala po úspešne zvládnutej trojkolovej kvalifikácii. Zranenia ju zatiaľ obchádzajú a tak sa Jana môže objaviť už napríklad aj na januárovom Australian Open.
Môj odhad na rebríčkové maximum: Naša najväčšia nádej už teraz atakuje TOP 200. Ak pôjde všetko podľa plánu, už koncom budúceho roku môže byť v TOP 100. Pevne verím, že Jana má aj na pozície vo svetovej tridsiatke, tak ako sú na tom momentálne aj naše Top tenistky Cibuľková a Hantuchová.
Prejdime však na naše mužské tenisové nádeje. Treba priznať, že tam tá budúcnosť nie je až tak priaznivá ako je to v prípade našich dievčat. Jedným dôvodom môže byť to, že medzi mužmi je oveľa väčšia konkurencia a dostať sa vyššie, znamená hodne „makať“ a dostať od Boha aj dostatočnú porciu talentu. Aj napriek tomu sú na Slovensku tenisti, ktorí majú na to zahrať si či už v TOP 100, alebo aj vyššie.
5.miesto – Norbert Gombos (471.)
Tento 21-ročný hráč síce nie je zatiaľ vysoko v rebríčku, ale na Slovensku patrí bezpochyby medzi tých talentovanejších. Jeho osobné maximum je 464. miesto v rebríčku ATP. Jeho rebríčkové postavenie mu dovoľuje zatiaľ štartovať len na turnajoch kategórie Futures, ale i tam má už jeden turnajový triumf, ktorý zaznamenal v júli tohto roku. Za posledný rok sa posunul o 300 miest vyššie a preto ho možno zaradiť medzi to lepšie čo práve na Slovensku máme.
Môj odhad na rebríčkové maximum: Do prvej stovky zrejme nikdy neprenikne, ale pozície okolo 150. miesta by nemuseli byť pre neho nedosiahnuteľné.
4.miesto – Andrej Martin (302.)
Už o pár dní síce 22-ročný hráč, no i napriek tomu sa dá považovať momentálne za jednu z najväčších nádeji v slovenskom tenise. Táto sezóna mu bohužiaľ nevychádza podľa predstáv a klesol tak zo 160. miesta až na 302. I tak ale Andrej skrýva v sebe ešte veľký potenciál a je na ňom kedy a ako ho ukáže. Presne pred rokom vyhral svoj prvý challengrový turnaj v Uzbeckom Samarkande. Odvtedy sa však nijak výraznejšie nezapísal do turnajových štatistík a pomaly tak padá až k hranici tretej a štvrtej stovky rebríčka ATP.
Môj odhad na rebríčkové maximum: Aj v prípade Andreja verím, že 160. miesto nebolo jeho posledným rebríčkovým maximom. V budúcej sezóne však nebude obhajovať toľko bodov a tak jeho návrat do TOP 200 vidím reálne. Či to však niekedy bude aj do TOP 100 je už ťažšie predpovedať. Je možné, že sa do stovky nikdy nepozrie.
3.miesto – Filip Horanský (906.)
Filip je momentálne náš najúspešnejší juniorský reprezentant vo svete. Vo svojich 18-rokoch je však na prahu kariéry medzi dospelými. Na juniorskom grandslame sa síce nikdy vo dvojhre nejako významnejšie nepresadil ale vo štvorhre má dokonca titul z Australian Open. Túto sezónu mal zatiaľ mnoho povinností v juniorskej kategórii a preto štartoval len zriedkavo na mužských turnajoch. Od budúcej sezóny však začína hrať v kategórii dospelých a bude môcť prejaviť svoj talent naplno. Medzi jeho úspechy patrí aj víťazstvo na majstrovstvách Európy do 16 rokov. Vo svetovom juniorskom rebríčku mu dokonca patrilo 3. miesto. Právom ho tak mnohí označujú za možného nástupcu Dominika Hrbatého.
Môj odhad na rebríčkové maximum: Filip je všade prezentovaný ako vychádzajúca hviezda slovenského tenisu. Ak by sa nikdy nedostal do svetovej stovky, bolo by to rozhodne veľké sklamanie. Jeho možnosti sú dostať sa až na úroveň TOP 50, ale to je ešte ďaleká budúcnosť.
2.miesto – Jozef Kovalík (445.)
Jozef je len o dva mesiace starší ako Filip Horanský, a o svojich 18-tich rokoch, má už za sebou kariérne maximum v podobe 432. miesta. Na rozdiel od Filipa, však Jozef už túto sezónu nemusel navštevovať juniorské turnaje a mohol sa tak naplno venovať turnajom mužským. Aj vďaka tomu je momentálne skoro o 500 miest vyššie ako Filip Horanský. Zaujímavým faktom je aj to, že Jožo za posledných 7 mesiacov poskočil v rebríčku o viac ako 1000 miest. Na druhé miesto som ho ale zaradil preto, že má oproti Filipovi výhodu jednej sezóny medzi mužmi navyše a už ho tak nečaká zložité prebíjanie sa do prvej svetovej päťstovky. V budúcej sezóne môže pokojne útočiť na pozície v druhej stovke svetového rebríčka a pokiaľ by sa mu to podarilo, nominácia do daviscupového mužstva by mu zrejme neušla.
Môj odhad na rebríčkové maximum: Jožo je prakticky celú kariéru vo Filipovom tieni. Túto sezónu však rozohral výborne a pokiaľ bude pokračovať v nastolenom trende, tak pozícia vo svetovej stovke by mu nemusela ujsť. Osobne verím aj prieniku do TOP 50, ale na to si treba už držať hodne vysokú výkonnosť po celý rok.
1.miesto – Martin Kližan (86.)
Martin má síce už 22 rokov, ale svoj potenciál, začal konečne naplňovať až v poslednom roku. Je to jediný slovenský tenista, ktorý má v zbierke grandslamový juniorský titul vo dvojhre. V roku 2006 vyhral Rolland Garros a právom ho začali všetci pasovať za nového nástupcu Dominika Hrbatého. Cesta do prvej svetovej stovky však bola veľmi tŕnistá a Martin má stále čo dobiehať hlavne po psychickej stránke. Za posledný rok však vyhral 2 challengrové turnaje a v ďalších dvoch bol vo finále. Predovšetkým jeho spanilá jazda v posledných dvoch mesiacoch ho vyniesla až na skvelé 86. miesto v rebríčku ATP. V tejto sezóne je navyše aktuálne najlepším hráčom vo svete, ktorý hrá challengrové turnaje. Ak si udrží pozíciu v prvej sedmičke, tak ho začiatkom novembra čaká aj challengrový „turnaj majstrov“ v Brazílii. Ešte pred desiatimi mesiacmi mu patrilo 217.miesto v rebríčku ATP, teraz je aktuálne 86. Martina zdobí hlavne silný a agresívny forehand. Jeho talent je nespochybniteľný, ale hlava je v mnohých momentoch veľkou prekážkou v rozlete tohto mladého tenistu. Ak by sa robil mimochodom rebríček hráčov sveta do 23 rokov, Martin by figuroval už na 14. mieste. No a ďalším faktom, ktorý hovorí v prospech nášho hráča s ešte stále veľkými možnosťami je, že len 7 hráčov mladších ako Martin je momentálne v rebríčku ATP vyššie.
Môj odhad na rebríčkové maximum: Martinovi sa budúcu sezónu zrejme konečne naskytne šanca hrať turnaje hlavného okruhu ATP. A hlavne na antuke by mohol robiť problémy aj oveľa lepšie postaveným hráčom. Jeho maximum sa preto, môže raz pohybovať až okolo 40.miesta v rebríčku ATP.
Vo svojom článku som Vám predstavil 10 hráčov, ktorí majú na to, byť raz známi širokej slovenskej verejnosti, vďaka častému reprezentovaniu Slovenska na tenisových turnajoch najvyššej kategórie. To ako so svojím talentom naložia, je však na každom z nich a neovplyvní to žiaden fanúšik slovenského tenisu. Je však nevyhnutné vedieť, že každého jedného z nich, čaká neuveriteľne dlhá cesta za úspechom a ani po zvládnutí tejto cesty, sa nemusí nikdy dostaviť požadovaný výsledok. Verím, že minimálne polovica mojich predpovedí sa naplní a ostatní nech sa aspoň z časti priblížia mojim odhadovaným postaveniam vo svetovom rebríčku.
Ak máte niekto lepší odhad na postavenie niektorého slovenského hráča vo svetovom rebríčku, tak neváhajte a napíšte do diskusie :)