Vyhrať juniorský Grandslam v tenise? To ešte nič neznamená!

Možno si všetci spomeniete ako vyhral Martin Kližan juniorskú dvojhru na antukovom grandslamovom turnaji Roland Garros 2006. Nepoznáte tohto tenistu? Nečudujem sa Vám. Po 4 rokoch od svojho senzačného triumfu sa Martin pohybuje okolo 200. miesta v rebríčku ATP.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Ďalším príkladom Slovenského tenistu, ktorý triumfoval na juniorskom Grandslame je Kristína Kučová. V roku 2007 ešte len 17-ročná tínedžerka vyhrala zámorský grandslamový turnaj US Open. Kristína je možno už známejšia medzi Slovenskou verejnosťou, veď pred rokom jej patrila 103. priečka v rankingu WTA. Teraz sa však ocitla až v tretej stovke a zdá sa, že svoj potenciál podobne ako Martin Kližan nebude schopná zužitkovať.

V tomto článku sa však obzrieme po 10 najúspešnejších víťazoch dvojhry na juniorskom grandslame (5 mužov a 5 žien), ktorí sa dokázali presadiť aj neskôr a aby toho nebolo málo, predstavím Vám aj 10 najväčších zmrhaných talentov svetového tenisu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začneme teda pri juniorkách, ktoré po víťazstve na Grandslame neboli schopné sa predrať medzi nie najlepšie, ale ani medzi priemerné tenistky vo svojej dobe.

5.miesto - Aleksandra Olsza (Poľsko)

Mladá talentovaná tenistka vyhrala svoj jediný juniorský grandslam vo veku 17 rokov. Bol to magický Wimbledon. Súťažou prešla jasne a očakávali sa od nej v budúcnosti veľké veci. Opak bol však pravdou. Na turnajoch veľkej štvorky štartovala dovedna 8 krát, jej maximum bolo 2. kolo vo Wimbledone. V roku 1998 sa dokázala vyšplhať už na 72. miesto v rebríčku WTA. Bohužiaľ, toto umiestnenie už nikdy nevylepšila a za krátky čas sa prepadla na samé dno. Za celú tenisovú kariéru si zarobila 270 tisíc Amerických dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

4.miesto - Heike Rusch (Nemecko)

Heike vyhrala juniorský Australian Open už vo veku 16 rokov. Ani sama vtedy netušila, že je to jej posledný veľký triumf na väčšom turnaji. Síce sa v roku 1993 vyšplhala v rebríčku až na 133. pozíciu, za 1 a pol roka z neznámych príčin jednoducho svoju kariéru na hlavnom okruhu WTA ukončila. Za ten čas si stihla zarobiť smiešnych 48 tisíc dolárov.

3. miesto - Joanne Limmer (Austrália)

Ďalšia mladá nádejná tenistka, ktorá vyhrala juniorku na Australian Open.. V roku 1992 ešte ako 17-ročná porazila vo finále Australian Open Lindsay Davenport, neskoršiu svetovú jednotku v ženách. Po tomto triumfe sa v ďalších rokoch dostala až na 141. pozíciu vo svetovom rebríčku. Jej snom bolo stať sa svetovou jednotkou, ten sa však nikdy nenaplnil hlavne kvôli jej zdravotným problémom. Poranila si zápästie, pretože mala extrémne veľký grip na rakete. Po dlhej pauze sa pokúsila o návrat do svetového tenisu, ale ďalšie problémy s ramenom jej už nedovolili dostať sa vyššie. Za celý pobyt na okruhu WTA si zarobila necelých 70 tisíc dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

2.miesto - Trudi Musgrave (Austrália)

V 16 rokoch dokázala vyhrať juniorskú súťaž na Australian Open (V tom istom roku vyhrala Martina Hingisová svoje juniorské tituly na Roland Garros a vo Wimbledone). Každoročne hrala nespočetné množstvo turnajov, avšak na žiadnom nedosiahla prenikavejší úspech. Po čase sa začala sústrediť len na štvorhry v ktorých bola v roku 2003 na 64. mieste. Vo dvojhre nebola nikdy vyššie ako 207. Za celú svoju kariéru zarobila 383 tisíc dolárov.

1. miesto - Maria Francesca Bentivoglio (Taliansko)

A napokon najväčšie sklamanie ženského tenisu. Maria bola obrovským talentom, veď vo svojich 16 rokoch vyhrala juniorku na US Open a to so stratou jediného setu. Všetci jej predpovedali veľkú budúcnosť. Ešte pred svojim triumfom bola v rebríčku už na neuveriteľnom 73.mieste! V roku 1993 získala cenné skalpy hráčiek z TOP 20. Po svojom triumfe na US Open však začala mladá Maria pociťovať obrovský tlak verejnosti na seba a zakrátko jednoducho z hlavného okruhu WTA zmizla. Začala sa venovať štúdiu a stala sa nakoniec gynekologičkou ako jej otec. Tenis si profesionálne už nikdy nezahrala.

Skryť Vypnúť reklamu

Toľko k najväčším sklamaniam v ženskom (dievčenskom) tenise. Prejdime teraz na mužov. Aj medzi nimi nájdeme hodne takých, čo sa raz zablýskli úžasným výsledkom na juniorskom Grandslame, ale neskôr v kariére nedosiahli prakticky nič. Vybral som preto 5 najväčších sklamaní v chlapčenskom tenise za posledných 30 rokov.

5. miesto - Carlos Cuadrado (Španielsko)

V roku 2001 dokázal triumfovať na Parížskej antuke. Ale v jeho kariére to bol posledný veľký tenisový triumf. Najvyššie sa dostal v rebríčku na 222. miesto a na okruhu ATP odohral len 8 zápasov. V roku 2006 sa však vo veku 22 rokov rozlúčil s tenisovou kariérou, kvôli ťažkému zraneniu bedier. V tej dobe figuroval práve na 222.mieste. Jeho najväčším výsledkom bolo štvrťfinále na turnaji ATP vo Viña del Mar.

4. miesto - Roman Valent (Švajčiarsko)

Ako desiaty nasadený zvíťazil na juniorskom Wimbledone. V mužskom tenise sa však nikdy nepresadil a na hlavnom okruhu ATP odohral len jediný zápas a to práve na Wimbledone o rok neskôr vďaka divokej karte. Jeho rebríčkovým maximom je 300.miesto . Za celú svoju kariéru, ktorá mimochodom pokračuje dodnes si zarobil 60 tisíc dolárov. V poslednom vydaní rebríčka figuroval na 377.mieste.

3.miesto - Clement Morel (Monako)

Ďalší hráč, ktorý po víťazstve na juniorke Australian Open, upadol do zabudnutia. Na hlavnom okruhu ATP odohral jediný zápas a najvyššie bol v rebríčku na 387. mieste. V roku 2007 vo veku 23 rokov skončil s tenisom súťažne a momentálne pracuje ako vyhľadávač talentov vo Francúzsku. Jeho tenisový zárobok činí 48 tisíc dolárov.

2.miesto - James Baily (Velká Británia)

V roku 1993 vyhral Australian Open. Vtedy figuroval na 865.mieste na svete. Po roku strávenom na okruhu však skončil a nikdy sa do tenisu nevrátil. Kedže hrával len juniorské turnaje tak sa jeho zárobok rovnal 0. Asi sa už nikto nedozvie prečo s tenisom skončil.

1.miesto - Daniel Elsner (Belgicko)

A napokon tu máme najväčšie sklamanie svetového tenisu. Vo svojich 17-ich rokoch vyhral za sebou 3 grandslamové juniorské turnaje. Najprv US Open 96 potom Australian Open 97 a napokon Roland Garros 97. Toto sa nepodarilo ani Federerovi, Djokovičovi alebo Nadalovi. A preto bol mladý Belgičan považovaný za veľký prísľub do budúcnosti. Svoje veľké triumfy však už nikdy nezopakoval a najvyššie bol na 92. mieste v rebríčku ATP. Na hlavnom okruhu odohral len 35 zápasov z toho 27 krát odchádzal ako porazený. Za celú svoju kariéru si zarobil len 370 tisíc dolárov.

Je teda zrejmé, že nie vždy Vám víťazstvo v mladom veku napomôže k lepším výsledkom. Toto bolo 10 grandslamových juniorských šampiónov, ktorí nikdy nedokázali preraziť medzi dospelými.

Druhá časť môjho pohľadu na juniorských šampiónov bude však už veselšia. Predstavíme si 10 hráčov, ktorí sa zapísali do histórie svetového tenisu zlatým písmom a ich víťazná púť začala práve na juniorských grandslamových turnajoch. A opäť začneme ženami.

5.miesto - Jennifer Capriati (USA)

Už v 13-tich rokoch bola vo finále na hlavnom okruhu WTA. V tom istom veku vyhrala juniorku na Roland Garros a US Open. Po tak prenikavých úspechoch samozrejme prestala hrať juniorské súťaže a začala sa koncentrovať len na ženské turnaje. Celkovo si zaknihovala 14 titulov na okruhu WTA, z toho 2 krát vyhrala Australian Open a raz Roland Garros. V roku 2001 sa dostala až na prvé miesto na svete. Na prémiách si zarobila dovedna viac ako 10 miliónov dolárov. Z profesionálneho okruhu odišla na vrchole, v roku 2004, keď jej patrilo stále miesto v TOP 10.

4.miesto - Amélie Mauresmo (Francúzsko)

V 17-tich rokoch vyhrala v priebehu mesiaca juniorku v Paríži a takisto vo Wimbledone. Medzi ženami vyhrala 25 turnajov medzi ktorými bol Wimbledon i Australian Open. Už v roku 2004 sa stala svetovou jednotkou a i keď na tomto poste dlho nepobudla, v TOP 5 sa držala nepretržite takmer 5 rokov. Na Olympiáde v Aténach získala vo dvojhre striebornú medailu. Jej celkový zárobok za turnaje sa vyšplhal až na 15 miliónov dolárov. Koniec svojej bohatej kariéry oznámila v decembri roku 2009.

3.miesto - Lindsay Davenport (USA)

Lindsay začala hrať tenis ako 5-ročná. O desať rokov na to zdvíhala trofej v súťaži junioriek na US Open. Na konci ďalšieho roku už bola na 20.mieste v rebríčku WTA. Prvý turnaj na hlavnom okruhu vyhrala krátko po dovŕšení plnoletosti. Odvtedy jej triumfy na konte pribúdali úžasným tempom a nakoniec sa to zastavilo na čísle 55. Na domácej olympiáde v roku 1996 vyhrala dokonca zlatú medailu. V rokoch 1998 až 2000 vyhrala po jednom raze Australian Open, Wimbledon i US Open. Celkovo päťkrát končila rok ako svetová jednotka. V roku 2007 si dala pauzu kvôli narodeniu svojho syna. Neskôr sa ešte pokúsila o návrat, ale už sa nikdy nedostala medzi najlepších 30 tenistiek. Za celú svoju kariéru si zarobila viac ako 22 miliónov dolárov.

2.miesto - Justine Henin (Belgicko)

Svoju prvú a poslednú juniorku vyhrala krátko po dovŕšení 15-tich rokov. Bolo to na Roland Garros, kde si neskôr zaknihovala 4 triumfy medzi ženami. Na Parížskej antuke z posledných 25 zápasov prehrala len jediný a to v tomto roku. Dvakrát vyhrala US Open a raz Australian Open. Jej 7 Grandslamových titulov však stále nemusí byť konečných. Na prvom mieste na svete končila v rokoch 2003, 2006 a 2007 a síce v máji roku 2008 oznámila definitívny koniec svojej kariéry a požiadala o odstránenie svojho mena zo svetového rebríčka, v septembri roku 2009 sa opäť zapojila do profesionálneho okruhu a po roku figuruje už na 14.mieste. V roku 2004 vyhrala dokonca zlatú medailu na olympiáde v Aténach a jej počet celkových triumfov na turnajoch je momentálne 43. V tenise si zatiaľ zarobila viac ako 20 miliónov dolárov.

1.miesto - Martina Hingis (Švajčiarsko)

Tenis začala hrať v 2 rokoch a svoj prvý turnaj absolvovala ako 4-ročná! Už v 12-tich rokoch vyhrala svoj prvý juniorský Grandslam na Roland Garros. Stále tak drží rekord ako vôbec najmladšia víťazka grandslamového juniorského turnaja. O rok neskôr obhájila titul v Paríži, vyhrala ešte aj Wimbledon a dostala sa do finále na US Open (všetko juniorské turnaje). Ako 13-ročná sa tak stala profesionálkou. Svoj prvý Grandslam medzi ženami vyhrala ako 17 -ročná tínedžerka na Australian Open. Následne v tom istom roku ešte vyhrala Wimbledon a US Open, v Paríži sa dostala do finále. Na desiatich po sebe idúcich grandslamových turnajoch uhrala 5 triumfov, 3 finálové účasti a 2 semifinále. V 19 rokoch jej patril celý tenisový svet. Svetovou jednotkou bola v kuse 4 roky. Vo veku 22 rokov však prišli problémy s členkami a ani mnoho operácií nepomohlo k zlepšeniu zdravotného stavu. Bol to jej prvý koniec kariéry. Prvý preto, že v roku 2006 oznámila návrat do profesionálneho okruhu vyšplhala sa dokonca na 7.miesto v rebríčku WTA, ale po dopingovom náleze dostala 2-ročný dištanc a zároveň oznámila druhý koniec svojej bohatej kariéry. Za celý život nazbierala dovedna 43 titulov vo dvojhre a zarobila si na prémiách cez 20 miliónov dolárov.

Posledných 5 žien sa teda nezmazateľne zapísalo do tenisovej histórie, všetky dosiahli vrchol svetového tenisu. Obzrime sa však za piatimi najúspešnejšími mužskými víťazmi grandslamových junioriek. Žiadneho Nadala, Djokoviča alebo del Potra tu nenájdete. Áno je to tak, aj bez skvelých výsledkov medzi juniormi sa dá preraziť v mužskom tenise. Začnime však pekne po poriadku.

5.miesto - Marcelo Rios (Čile)

S tenisom začal netradične, až keď mal 11 rokov. Svoj jediný juniorský grandslam vyhral v 18-tich rokoch na US Open. Nikto ho nepovažoval za extrémne talentovaného hráča, bol však prvým hráčom z latinskej Ameriky, ktorý sa stal svetovou jednotkou. Na najvyššom poste vydržal 6 týždňov. Medzi mužmi síce Grandslam nikdy nevyhral, ale za zmienku určite stojí finálová účasť na Australian Open. Celkovo vyhral 18 turnajov na hlavnom okruhu ATP. Je dokonca jedinou svetovou jednotkou, ktorá nikdy nevyhrala Grandslamový turnaj. V roku 2004 skončil s tenisom kvôli stálym problémom s chrbticou. Tenisom si napokon zarobil takmer 10 miliónov dolárov.

4.miesto - Andy Murray (Velká Británia)

Andy má stále pred sebou veľkú kariéru. Ako 17-ročný vyhral juniorku na US Open a odvtedy ide jeho kariéra rapídne nahor. Vtedy figuroval už na 407. mieste v rebríčku ATP. V ďalších 6 rokoch vyhral dovedna 15 turnajov a dostal sa až na 2.miesto na svete. Samozrejme jeho kariéra ma stále stúpajúcu tendenciu a je zrejmé, že raz môže byť kľudne aj svetovou jednotkou. Titul na mužskom Grandslame mu však stále chýba, hral vo finále na US Open a neskôr aj na Australian Open. V oboch finálových zápasoch však ťahal za kratší koniec. V druhej polovici roku 2010 má Murray skvelú formu, a možno sa mu podarí získať prvý titul na US Open. Doteraz získal na prémiách už viac ako 12 miliónov dolárov.

3.miesto - Andy Roddick (USA)

V roku 2000 vyhral juniorský Australian Open a US Open. Síce to bolo až v 18tich rokoch, ale aj tak mu bola predpovedaná veľká kariéra. Už v junioroch bol pre neho servis obrovskou zbraňou a kedže to preniesol aj medzi mužov, jeho kariéra mohla začať stúpať. V roku 2001 vyhral 3 turnaje ATP a stal sa najmladším členom TOP 20 svetového rebríčku. Od roku 2002 až do roku 2010 bol nepretržite v TOP 10, čo sa podarilo okrem neho len Federerovi. Za svoju kariéru doposiaľ získal 29 turnajových titulov. Vyhral len jeden grandslamový turnaj a to US Open v roku 2003. Za zmienku stoja určite jeho 3 finálové prehry vo Wimbledone, hlavne pri poslednom zápase bol veľmi blízko k titulu. Na Australian Open bol v semifinále dokonca štyrikrát. Za svoju kariéru získal už takmer 20 miliónov dolárov.

2.miesto - Stefan Edberg (Švédsko)

Mladému Švédovi sa podarilo zatiaľ ako jedinému skompletizovať zbierku juniorských Grandslamov. Písal sa rok 1983 a vtedy 17 ročný Stefan vyhral všetky 4 Grandslamy. Nikdy sa nikomu takýto husársky kúsok nepodaril dokonca ani medzi ženami, v ktorých panuje rozhodne menšia konkurencia. V roku 1984 sa stal najmladším víťazom tímovej súťaže s názvom Davis Cup. V roku 1985 prišiel prvý veľký triumf na podujatí veľkej štvorky na Austrálskej pôde. Počas ďalších 7 rokov si pripísal ešte 6 triumfov na Grandslamoch, na Roland Garros však nikdy nezdvihol pohár nad hlavu. V roku 1984 vyhral zlato na olympiáde v Los Angeles. Za celú svoju kariéru nazbieral 42 titulov vo dvojhre a 18 titulov vo štvorhre. V obidvoch bol svetovou jednotkou a za celú kariéru si zarobil okolo 20 miliónov dolárov.

1.miesto - Roger Federer (Švajčiarsko)

S tenisom začal ako 8-ročný. O 9 rokov neskôr zdvíhal nad hlavu trofej na juniorskom Wimbledone. Bol to jeho jediný veľký triumf v junioroch. Federer nebol žiadnym obrovským talentom v mladosti, veď svoj prvý grandslamový turnaj vyhral až vo veku 22 rokov. Dovtedy mal často problémy so psychikou a v mnohých zápasoch si jednoducho nedokázal nervy udržať na uzde. Po jeho prvom velkom víťazstve vo Wimbledone sa však všetko otočilo. Za ďalších 7 sezón získal 15 grandslamových titulov vo dvojhre a v roku 2009 po víťazstve na Roland Garros skompletizoval zbierku grandslamov. Roger bol svetovou jednotkou presne 237 týždňov a za celú kariéru, ktorá stále pokračuje si zarobil už neuveriteľných 50 miliónov dolárov a to všetko len z prémií za turnaje.

To bolo teda 20 veľkých talentov, ktoré síce vyhrali juniorský Grandslamový turnaj, ale každý sa v ďalšom pokračovaní kariéry vyvíjal iným smerom. Počas svojho skúmania históriou posledných 30 rokov juniorských Granslamov som narazil na jeden zaujímavý fakt. V nasledujúcej tabuľke je uvedené priemerné najvyššie umiestnenie (medzi dospelými) víťazov junioriek za posledných 30 rokov.

Australian Open

French Open

Wimbledon

US Open

Muži

92.miesto

42.miesto

80.miesto

43.miesto

Ženy

50.miesto

17.miesto

31.miesto

27.miesto

Z toho je jasné, že najväčšie hviezdy vyhrávajú Roland Garros. Medzi ženami je priemerné umiestnenie v ženách 17.miesto. Medzi mužmi je to 42.miesto. Z tabuľky je ďalej jasné že prechod dievčat do ženského tenisu je oveľa „jednoduchší" ako u chlapcov. Väčšina víťazov Australian Open či Wimbledonu sa nikdy nedokázali predrať medzi absolútnu svetovú špičku.

A ako je na tom Slovensko? Martin Kližan či Kristína Kučová sú stále veľmi mladí a preto majú šancu dostať sa raz na výslnie. Ak by sme vychádzali z tabuľky tak Kristína Kučová by mala byť raz na 27.mieste v rebríčku WTA a Martin Kližan na 42.mieste v rebríčku ATP. Obe naše nádeje majú však značné problémy s psychikou a preto je tá cesta na vrchol ešte náročnejšia. Až čas ukáže do ktorej skupiny sa títo mladí tenisti zaradia...

Matej Paluš

Matej Paluš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent vysokej školy ekonomickej v Prahe so zameraním na informatiku. Zoznam autorových rubrík:  ŠportSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu