Nádherný Kostol sv. Štefana Kráľa je najstaršou pamiatkou Žiliny...

Máloktorý návštevník Žiliny by očakával, že to najcennejšie sa nenachádza v jej jadre, ale vo štvrti medzi rodinnými domami, kasárňami a firmami...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

O Kostole sv. Štefana Kráľa som počul veľa už predtým. Nutnosť nasnímať tento skvost medzi pamiatkami vyplynula zo spolupráce s Turistickou informačnou kanceláriou mesta Žilina. V roku 2008 sme spolu s pani Rehákovou a Tinkou Betušovou z TIKu vytýčili 20. zastavení Virtuálneho sprievodcu tzv. Lombardiniho okruhom - historickým jadrom Žiliny. Máloktorý návštevník tohto mesta by asi očakával, že to najcennejšie sa však nenachádza v historickom jadre...

Keď sa schádza autom zo Žilinského divu - mohutnej betónovej opachy, križovatky Rondel, smerom na mestskú časť Závodie, by som ako návštevník tohto mesta asi ťažko hľadal medzi zmesou architektúry 20. storočia miestnych kasární, rôznych firiem a rodinných domov, tento kultúrny poklad.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Závodskej ceste v miestnej časti Dolné Rudiny, na ľavej strane ulice sa na mierne vyvýšenom mieste nad cestou otvára fascinujúci pohľad. Nad mohutný múr pokrytý tmavým dreveným šindľom sa týči krásna drevená strecha starobylého kostola - najstaršej pamiatky mesta Žilina.

Zaparkujem na parkovisku v jeho susedstve a vyberiem sa ku kruhovej bašte - vstupnej bráne do areálu. Som tam však priskoro, kostolník príde až o 15 minút. Horím nedočkavosťou a obchádzam múr, aby som zrealizoval, že jeho výška kostol dokonale chráni zo všetkých strán a moja snaha poodhaliť tajomstvo je tak márna :). Vraciam sa späť k autu, ku kostolu sa vyberám znova o 10 minút.

Skryť Vypnúť reklamu

To už je ale brána pootvorená, a tak sa vyberám na odhaľovanie najstaršej histórie Žiliny. Kostolníka nachádzam podľa predpokladu v interiéri kostola a zatiaľ čo pracujem s technikou, vypočujem si výklad od strážcu tohto pokladu. Na revanš vysvetľujem, čo vlastne robím a aký to bude mať výsledok. S prekvapením však zisťujem, že postarší pán vie nielen pracovať s PC a internetom, ale dokonca pozná naše občianske združenie (Virtuálny sprievodca) a videl niektoré naše prezentácie!

Interiér neskoro-románskeho kostola pripomína jeho dávnu históriu. Aj keď písomná zmienka o kostole pochádza z r. 1429, posledné archeologické výskumy v rokoch 1995 a 2000 potvrdili, že celý kostol pochádza z 13. storočia. Archeológovia odhalili aj existenciu 6 až 7 osád v jeho okolí v období medzi 10 - 13. storočím, známym ako terra de Selinan (Zem Žiliňany).

Skryť Vypnúť reklamu

Kostol bol v 2. pol. 18. storočia zbarokizovaný, v interiéri sa však dochovali pôvodné stredoveké maľby z obdobia okolo r. 1260. Objavený bol aj malý základ kazateľnice a 15 kostrových hrobov zo 17. - 18. storočia. Na vonkajšej strane svätyne v exteriéri sa nachádzajú archeologickým výskumom obnažené a konzervované základy Kaplnky Božieho Tela z prelomu 14. - 15. storočia. Okolo nej bolo objavených 80 kostrových hrobov datovaných do obdobia od 12. do 19 storočia.

Areál kostola je obkolesený kamenným múrom zo 17. stor. so vstupnou bránou a kruhovou baštou. V areáli sa taktiež nachádza otvorená renesančná kaplnka so šesťbokou kazateľnicou.

Skryť Vypnúť reklamu

Podrobnejšie informácie sa dozviete napr. tu a tu.

Pozrite si virtuálnu prehliadku kostola (kliknite na jednotlivé náhľady pre otvorenie v novom okne):

Obrázok blogu
Obrázok blogu

P.S.: Pozdravujem pána kostolníka a ďakujem za spoluprácu!

panoramy.sme.sk

panoramy.blog.sme.sk

panoramy.blog.sme.sk

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Brázdime túto malú, ale krásnu krajinu sem a tam, aby sme Vám ukázali tie najkrajšie a najzaujímavejšie miesta cez panorámy a virtuálne prehliadky. Zoznam autorových rubrík:  nové virtuálne prehliadkyvšeobecnéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu