Nenápadná podhorská obec odkrýva svoje tajomstvá

Dominantou obce Poruba je Kostol sv. Mikuláša z 1. polovice 14. storočia, v roku 1963 zapísaný do zoznamu kultúrnych pamiatok. Jeho unikátne fresky boli v roku 1990 v rámci stredovekej nástennej maľby na Slovensku vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Po 12 rokov trvajúcich reštaurátorských prácach na kostole si teraz ako prví môžte vychutnať jeho krásu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Projekt PANORAMY.SME.SK sme dnes obohatili o virtuálneho sprievodcu obce Poruba, ležiacu v podhorí Magury, v severnej časti Hornonitrianskej kotliny, neďaleko Prievidze.

V prvej fáze predstavujeme interiéry budovy Obecného úradu a kultúrneho domu, Domu smútku a národnej kultúrnej pamiatky Kostola sv. Mikuláša. Zimné obdobie sme využili na zachytenie atmosféry v neďalekom lyžiarskom stredisku, ďalšie pohľady z obce prinesieme v letnom období.

Najvýznamnejšou dominantou obce a jej širšieho okolia je bez pochýb kostol z 1. polovice 14. storočia, ležiaci na vyvýšenine nad jej strednou časťou. Kostol je jedným z najstarších na hornej Nitre, má románsky ráz, ale aj prvky neskoršej gotiky a renesancie. Areál kostola obkolesujú mohutné ochranné múry, starobylé lipy v areáli boli v roku 1975 vyhlásené za chránený prírodný výtvor.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najväčšou vzácnosťou kostola sú starobylé fresky, pokrývajúce všetky steny interiéru kostola. Tie podľa výskumu Štefana Groha, pofesora Krajinskej umelecko-priemyselnej školy v r. 1901 pochádzajú už z r. 1332. Veľkou zaujímavosťou sú aj z kameňa vytesané kazateľnica a krstiteľnica.

Od r. 1997 až do r. 2009 prebiehala rozsiahla rekonštrukcia kostola, ako aj reštaurovanie samotných fresiek. Aj keď je pohľad do interiéru po obnove naozaj úchvatný, domáci nadšením neprekypujú. Dôvodom sú vraj "nedokončené" nástenné maľby, niektorým postavám chýbajú časti tiel... Úsmev na tvári skutočne vyvoláva maľba napravo od okna, na ľavej stene kostola, ktorá znázorňuje dve postavy, jednu z nich v ležiacej polohe... Tej chýba tá najdôležitejšia časť - hlava :-) Maľbu môžte pozorovať na oboch panorámach nižšie. Pamiatkári si však vymýšľať nemôžu, a tak sa s ich výsledkom voľky-nevoľky budú musieť veriaci zmieriť.

SkryťVypnúť reklamu

Presvedčte sa sami o kráse kostola kliknutím na jednotlivé náhľady. Všimnite si aj úchvatné maľby na strope.

Kostol sv. Mikuláša - svätyňa
Kostol sv. Mikuláša - svätyňa 
Kostol sv. Mikuláša - pohľad z chóru
Kostol sv. Mikuláša - pohľad z chóru 

Bohužiaľ, kostol nie je voľne prístupný pre návštevníkov a turistov, jeho krásy možno obdivovať len počas bohoslužieb.

V letnom období rozšíria obohatia virtuálnu prezentáciu obce Poruba: virtuálne prehliadky a panorámy interiéru obecného úradu, knižnice, domu kultúry a lyžiarskeho strediska, ďalšie zaujímavé pohľady z ich exteriérov, predstavíme vám aj zrekonštruovaný športový areál, náučný chodník "Dolinou Porubského potoka", priľahlé časti pohoria Magura a ďalšie.

panoramy.sme.sk

panoramy.blog.sme.sk

panoramy.blog.sme.sk

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Brázdime túto malú, ale krásnu krajinu sem a tam, aby sme Vám ukázali tie najkrajšie a najzaujímavejšie miesta cez panorámy a virtuálne prehliadky. Zoznam autorových rubrík:  nové virtuálne prehliadkyvšeobecnéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu