Tak SME teda odštartovali novú službu.

Iste si spomínate na súťaž o web projekt roka 2007. Bolo to v auguste, keď sa na sme.sk objavil tento článok: Internetový projekt roku '007 - odmeňujeme najlepšie weby. Naša dovtedajšia práca na projekte "Virtuálne Slovensko", na ktorom sa pracovalo od jari 2006 oslovila redakciu a tak sme nadviazali spoluprácu. Na jeseň 2007 sa teda začali práce na formovaní nového projektu panoramy.sme.sk.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pre verejnosť sme projekt sprístupnili do "testovacej verejnej prevádzky" už v júli-auguste 2009, oficiálne predstavenie sa uskutočnilo 30.12.2009 s výberom niekoľkých panorám zasneženého Slovenska (aspoň virtuálne, keď už ten sneh na väčšine Slovenska nemáme :-) )

Ako už samotný názov služby ukazuje ide o panorámy. Niektorí si pod pojmom panoráma síce predstavia niečo iné, ale medzi definíciami napr. tu nájdeme aj takúto: "obrázok (séria obrázkov) reprezentujúcich súvislú scenériu". Naše panorámy môžu byť 360° horizontálne (postavím sa na nejaké miesto a otočím sa dookola) alebo obmedzené na menší uhol záberu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo vertikálnom smere zachytávajú celých 180° alebo menej - tie naše zachytávajú najčastejšie 160°, bez južného pólu. Je to kvôli tomu, že sú snímané z robustného statívu a jeho odstránenie z panorámy dosť zvyšuje náklady. V jednoduchých prípadoch to jednoducho vyretušujeme, v zložitejších to robíme len za príplatok. Praktický význam to však má len ak je "tam dole" naozaj niečo cenné alebo zaujímavé :-). Súvisí to aj s HDR technikou snímania... O nej si povieme v jednom z ďalších článkov.

Niekedy sa panorámy nesprávne označujú ako 3D panorámy, čo je samozrejme chybné. Nejde o 3D techniku zobrazenia ako ju poznáme z filmu Avatar. V skutočnosti ide o zachytenie 3D reality okolo nás fototechnikou a jej premietnutie na 2D plochu gule. Podobne, ako sme na hodinách zemepisu videli rozvinutý model zemegule do rôznych projekcií v atlase, aj náš zachytený 2D obraz môže byť premietnutý do rôznych projekcií - podľa toho, na aký účel bude panoráma použitá.

Skryť Vypnúť reklamu
Equirektangulárna projekcia
Equirektangulárna projekcia 

Za účelom ďalšieho zobrazenia v okne web prehliadača používame premietnutie na 6 strán kocky - ide o tzv. "kubické panorámy".

kubická projekcia
kubická projekcia 

Tie sa pri prehliadaní v okne prehliadača na prvý pohľad nelíšia od tzv. sférickýchpanorám (guľová projekcia). Pred niekoľkými rokmi boli najbežnejšie cylindrické panorámy (valcová projekcia) - využívala sa na zobrazenie panorám bez severného a južného pólu (ako póly na zemeguli). Dnes sa využíva napr. pri tlači panorám s menším uhlom záberu.

Do budúcna pre vás pripravujeme pre veľa zaujímavého. Ostaňte naladení. :-)

panoramy.sme.sk

panoramy.blog.sme.sk

panoramy.blog.sme.sk

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Brázdime túto malú, ale krásnu krajinu sem a tam, aby sme Vám ukázali tie najkrajšie a najzaujímavejšie miesta cez panorámy a virtuálne prehliadky. Zoznam autorových rubrík:  nové virtuálne prehliadkyvšeobecnéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu