
Životný cyklus Toxoplasma gondii prebieha v princípe cez niekoľko štádií. Definitívnym hostiteľom je mačka a len v jej organizme sa dokáže tento parazit deliť pohlavne a tvoriť oocysty. Tie mačka potom vylučuje trusom, oocysty za pár dní na vzduchu dozrejú a človek, alebo aj zviera sa môže nakaziť fekálno-orálnou cestou. Mačka však počas svojho života vylučuje toto štádium toxoplaziem iba 10-20 dní, teda chov mačky nieje príliš rizikový.
Oveľa častejší je prípad, keď sa oocystou vylúčenou mačkou, nakaz zviera, ktorého mäso konzumujeme. Oocysta v tentom čreve encystuje na ďalšie vývojové štádium, zvané sporozoity. Sporozoity preniknú cez sliznicu čreva a menia sa na tachyzoity. Práve štádium tachyzoitov je to, ktoré koluje v krvi počas akútnej fázy infekcie a napáda bunky imunitného systému. Po odoznení imunitnej reakcie sa tachyzoity menia na kľudové štádium, zvané bradyzoit a v tomto štádiu pretrvávajú v tkanivách nakazeného zvieraťa vo forme tkanivových cýst.
Práve konzumáciou slabo tepelne upraveného mäsa, ktoré obsahuje oocysty, nedostatočnom umytí rúk po manipulácii s takýmto mäsom, ale aj konzumáciou zle upraveného - nepasterizovaného mlieka, najčastejšie dochádza k prenosu Toxoplasma gondii. Drvivá väčšina ľudí, ktorá mala skúsenosť s touto chorobou ju dostala formou tkanivových cýst a nie kontaktom s mačkou domácou.
Preto by špeciálne tehotné ženy mali myslieť na dodržiavanie týchto zásad, lebo infekcia nieje pre normálneho imunokompetentného jedinca zväčša veľkým problémom. Kdežto pri akútnej infekcii matky v čase akútneho štádia choroby (keď sa z tkanivových cýst, alebo oocýst vzvinie sporozoit a neskôr tachyzoit), hrozí postihnutie plodu v podobe postihnutia zraku, cez kalcifikáciu mozgu, hydrocefalus až po prípadný potrat.