Mýty a fakty o toxoplazmóze

Na internete, alebo aj v tlači sa dá nájsť mnoho informácií, ktoré sa venujú problematike infekcie parazitom Toxoplazma gondii. Zaráža ma, že veľa z nich udáva ako primárny zdroj nákazy týmto parazitom práve jeho definitívneho hostiteľa Mačku domácu (Felis sivestris domesticus). Táto informácia je však polopravdou a je mierne zavádzajúca. Existuje totiž zdroj nákazy, ktorý je podstatne častejší a v infekcii toxoplazmami hrá významnejšiu úlohu. Keďže akútne štádium toxoplazmózy, hlavne v prvom trimestri tehotenstva nesie so sebou veľké riziko poškodenia plodu, rozhodla som sa touto cestou upriamiť pozornosť na skutočne najpravdepodobnejší spôsob nákazy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Životný cyklus Toxoplasma gondii prebieha v princípe cez niekoľko štádií. Definitívnym hostiteľom je mačka a len v jej organizme sa dokáže tento parazit deliť pohlavne a tvoriť oocysty. Tie mačka potom vylučuje trusom, oocysty za pár dní na vzduchu dozrejú a človek, alebo aj zviera sa môže nakaziť fekálno-orálnou cestou. Mačka však počas svojho života vylučuje toto štádium toxoplaziem iba 10-20 dní, teda chov mačky nieje príliš rizikový.

Oveľa častejší je prípad, keď sa oocystou vylúčenou mačkou, nakaz zviera, ktorého mäso konzumujeme. Oocysta v tentom čreve encystuje na ďalšie vývojové štádium, zvané sporozoity. Sporozoity preniknú cez sliznicu čreva a menia sa na tachyzoity. Práve štádium tachyzoitov je to, ktoré koluje v krvi počas akútnej fázy infekcie a napáda bunky imunitného systému. Po odoznení imunitnej reakcie sa tachyzoity menia na kľudové štádium, zvané bradyzoit a v tomto štádiu pretrvávajú v tkanivách nakazeného zvieraťa vo forme tkanivových cýst.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve konzumáciou slabo tepelne upraveného mäsa, ktoré obsahuje oocysty, nedostatočnom umytí rúk po manipulácii s takýmto mäsom, ale aj konzumáciou zle upraveného - nepasterizovaného mlieka, najčastejšie dochádza k prenosu Toxoplasma gondii. Drvivá väčšina ľudí, ktorá mala skúsenosť s touto chorobou ju dostala formou tkanivových cýst a nie kontaktom s mačkou domácou.

Preto by špeciálne tehotné ženy mali myslieť na dodržiavanie týchto zásad, lebo infekcia nieje pre normálneho imunokompetentného jedinca zväčša veľkým problémom. Kdežto pri akútnej infekcii matky v čase akútneho štádia choroby (keď sa z tkanivových cýst, alebo oocýst vzvinie sporozoit a neskôr tachyzoit), hrozí postihnutie plodu v podobe postihnutia zraku, cez kalcifikáciu mozgu, hydrocefalus až po prípadný potrat.

Marika Papinčáková

Marika Papinčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  0x

študentka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorej životnou teóriou je reálny pohľad na veci okolo...Podpredsedníčka študentskej komory akademického senátu Lekárskej fakulty UKČlenka študentskej samosprávy VI Družba - Bratislava Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu