Prečo idem voliť?

Situácia v našom štáte je momentálne taká, že volebná účasť na najdôležitejších voľbách aké v našej republike môžu byť sa predbežne odhaduje iba na približne 60 percent. A ja sa pýtam prečo? Aký dôvod majú nevoliči k takémuto postoju?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Postoj nevoliča zrejme nikdy nepochopím. Ja chodím voliť vždy. Nezáleží od toho, či sú to parlamentné, prezidentské, komunálne, voľby do VÚC, Eurovoľby...jednoducho svoj hlas odovzdať idem. A prečo? Lebo to,o čom sa vo voľbách rozhoduje sa ma priamo týka a do istej miery...niekedy väčšej,inokedy menšej, to ovplyvní môj život. Koniec koncov prečo by mi malo byť jedno, kto bude prezident štátu v ktorom žijem, kto bude predsedom vlády, županom, alebo hoci len starostom v našej dedine. Mám právo takýmto spôsobom vyjadriť podporu a nevidím dôvod prečo by mi tieto veci mali byť ľahostajné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V minulosti bolo volebné právo výsadou iba niektorých "vyvolených" ľudí. Kritéria určovania volebného práva sa s časom menili, ale zväčša boli založené na majetku. V podstate takto bohatí určili chudobním kto im bude vládnuť. No musím tiež spomenúť, že volebné právo bolo veľmi dlhú dobu výhradne mužskou výsadou. Ženy sa svojho volebného práva domohli až v časoch relatívne nedávnych.

Aj z vyššie uvedeného je vidieť, že právo vyjadri svoj názor vo voľbách niekedy vôbec nebolo samozrejmosťou. V tých časoch by ľudia boli veľmi radi, keby mali právo vyjadriť svoj názor. Ale dnes je situácia iná. Voliť môže každý kto má 18 a viac rokov. A napriek tomu, veľa ľuí voliť nejde. Je to v podstate vyjadrenie istej ľahostajosti k tomu, čo sa tu deje. Ľahostajnosti k štátu a do istej miery aj ľahostajnosti k sebe samému.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím si, že každý človek by mal využiť priestor ktorý má na to, aby vyjadril svoj názor. Hoci to bude len formou anonymnej obálky s hlasovacím lístkom. Možno si niekto položí otázku, že čo zaváži jeden hlas. No s veľkou pravdepodobnosťou celkový výsledok nezmení...ale čo by bolo, keby to takto "vyriešil" každý? Navyše človek, ktoý nepôjde a neodovzdá svoj hlas, nemá žiadne právo hodnotiť a kritizovať ľudí, ktorí vládnu, lebo sám neurobil nič preto, aby to bolo inak.

Marika Papinčáková

Marika Papinčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  0x

študentka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorej životnou teóriou je reálny pohľad na veci okolo...Podpredsedníčka študentskej komory akademického senátu Lekárskej fakulty UKČlenka študentskej samosprávy VI Družba - Bratislava Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu